utorok, 04 jún 2019 23:22

JÚN: Porcia letnej zábavy prichádza Doporučený

Napísal(a) Miroslava Vargová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Leto v regióne Gemer-Malohont prináša so sebou bohatú ponuku podujatí, ktorú v mesiaci jún tvoria oslavy dňa detí, divadlá, koncerty, tvorivé dielne, dni miest, multižánrový i folklórny festival. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a užite si veľa zábavy.

Oslava dňa detí
Po podujatiach v úvode mesiaca pokračujú oslavy dňa detí prehliadkou divadiel dospelých hrajúcich pre deti pod názvom Divadlo a deti 2019. Počas dvoch júnových dní (6. - 7.6. 2019) sa v Rimavskej Sobote detskému publiku i porote predstaví 7 divadelných kolektívov s hrami ako

Dvanásť mesiačikov, Pinocchio, Roztopašné kráľovstvo či Čerti - zlodeji. "Spestrením programovej ponuky sú hosťujúce predstavenia. Prekvapením bude rozprávkový príbeh Alica v krajine zázrakov maľovaný pieskom v podaní ruskej výtvarníčky Evy Aibazovej. Jej predstavenie bude vo štvrtok 6. 6. 2019 o 17:00 hod. v divadelnej sále Domu kultúry. Druhý deň bude predstavenie venované úplne najmenším divákom a ich rodičom. Košické divadlo Haliganda zahrá v piatok 7. 6. 2019 o 17:00 hod. na nádvorí Čierny orol predstavenie Farebný svet. Po interaktívnej edukačnej hre bude nasledovať veľký farebný workshop s množstvom kreatívnych prvkov pre deti aj rodičov," uvádza na svojej stránke hlavný organizátor, ktorým je Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote.

Deň plný zábavy pripravujú pre deti aj v obci Kokava nad Rimavicou, a to v sobotu 8. júna na futbalovom štadióne. Cesta dobrodružným chodníkom so zaujímavými úlohami a rozprávkovými kamarátmi rozhýbe deti aj rodičov, svojimi ukážkami zaujmú hasiči aj policajti a nebudú chýbať ani nafukovacie atrakcie.

rs divadlo a deti   rs jun 06 06 2019 Alica v krajine zázrakov   rs jun 07 06 2019 Farebný svet    

 

Deťom bude patriť aj záver mesiaca. V nedeľu 30. júna sa na Vyšnom Skálniku uskutoční už tradičná cesta rozprávkovým lesom, na ktorej stretnete desiatky rozprávkových bytostí, ktoré zaujímavými úlohami preveria šikovné nožičky, ručičky i hlavičky našich najmenších.

Na ľudovú nôtu
V piatok 7. júna budú v Revúcej stavať mája, nakoľko tradíciou je stavať ho práve počas sviatkov Turíc, ktoré v tomto roku pripadli na začiatok júna. Na druhý deň (8.6.) sa v Kokave nad Rimavicou zídu heligónkari z rôznych obcí a miest Slovenska, aby potešili milovníkov tohto hudobného nástroja.

Posledný víkend v mesiaci bude už tradične patriť Gemersko-malohontským folklórnym slávnostiam pod názvom Klenovská Rontouka. V obci Klenovec sa bude na jednom mieste počas troch dní (28. - 30.6.) sústrediť ľudová pieseň, tanec, hudba, remeslá, tradičné špeciality a zvykoslovie. Piatkovým lákadlom bude jarmok remesiel na námestí, program detských folklórnych súborov vo Dvore remesiel či večerný program na námestí s hosťujúci folklórnymi súbormi z Ružomberku a Veľkého Krtíša. V sobotu na vás vo Dvore remesiel čaká prehliadka heligónkarov či prijímanie do cechu baníckeho, na námestí sa okrem folklórnych súborov z regiónu predstavia aj hostia z Maďarska i ďalekej Austrálie. To sú len čriepky z bohatej programovej ponuky festivalu, preto je najlepšie prísť a zažiť na vlastnej koži.

    rs jun 28 30 06 2019 rontouka   rs jun tvorivka mlyn   rs jun Stretnutie heligonkárov

 

Tvorivé dielne
Radi tvoríte? Potom práve pre vás je určená dielňa zameraná na pletenie košíkov z pedigu, ktorá sa koná v sobotu 8. júna v teriakovskom mlyne.
Tvorivého ducha posilnia aj ďalšie dielne v priestoroch Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote zamerané na výrobu voňavých mydielok (11.6.) a farebných šperkov (18.6.).

Z úplne iného súdka je cyklus tvorivých dielní pre neprofesionálnych fotografov z regiónu Gemer-Malohont, ktoré budú prebiehať formou praxe namiesto teórie, účastníci budú aktívne zapojení do predkladaných úloh a výsledným efektom celého cyklu bude spoločná záverečná výstava fotografií. Prvé stretnutie sa uskutoční 13. júna o 15:00 hod. v priestoroch Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote.

 

Multižánrový festival
2019 06 20 FRAJ RSV rôznych lokalitách mesta Rimavská Sobota sa v dňoch 20. - 22.6. uskutoční 1. ročník mestského multižánrového festivalu FRAJ, ktorý odštartuje leto pod hviezdami hudobnými koncertmi, divadlom, filmami, videomappingom či diskusiami. "Program festivalu je zostavený tak, aby si na svoje prišli priaznivci hudby, filmu, divadla, ale aj výtvarného umenia či literatúry. Z hudobných hostí vystúpi Katka Máliková, Billy Barman, Vec a Škrupo s kapelou, no tešiť sa môžete aj na diskusiu s Danielom Majlingom či divadelné zoskupenie Odivo," avizuje jeden z autorov myšlienky Tomáš Bálint z Mestského kultúrneho strediska v Rimavskej Sobote. Ako ďalej uvádza, festival prepojí obľúbené mestské lokality do jedného celku a umožní tak návštevníkom z celého Slovenska naplno precítiť atmosféru mesta a jeho jedinečných zákutí. Priamo v srdci Rimavskej Soboty tak na 3 dni vyrastie frajerský letný festival plný umenia a predovšetkým slobody, ktorá je témou tohto ročníka multižánrového festivalu.

Súčasťou festivalu bude aj Gemersko-malohontský trh v priestore nádvoria Čierny orol na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote, kde si budete môcť v sobotu 22. júna zakúpiť poctivé produkty z regiónu Gemer-Malohont ako med, včelí peľ, ríbezľové víno, Muránske buchty, textilné a rezbárske výrobky či prírodné mydlá a šampóny priamo od ich výrobcov.

 

Dni miest
rs jun 14 15 06 2019 Dni mesta Jelšavars jun 21 23 06 2019 dni mesta RAPo Hnúšti preberá štafetu osláv dní mesta Jelšava. Hlavný program v sobotu 15. júna otvára okrem iného aj súťaž vo varení gemerských guliek, poobede vystúpi hudobná skupina S hudbou vesmírnou a večer bude patriť kapele Ine Kafe. Priestor dostanú aj domáce zoskupenia a bodkou na záver bude nočná hasičská súťaž.

O týždeň neskôr (21. - 23.6.) oslavuje svoje dni mesta Revúca. Tanečné, pohybové a divadelné vstupy vystriedajú v piatok večer koncerty Duchoňovcov či Peter Bič Project a v sobotu bude hlavným ťahákom koncert Celeste Buckingham a King Shaolin. Všetky tri dni vyplní Revúcky jarmok a viacero sprievodných podujatí.

 

Koncerty a divadlá
rs jun 16 06 2019 Szidi TobiasSlovenská herečka a speváčka Szidi Tobias, ktorá patrí k najvýraznejším hudobným osobnostiam spievaného šansónu nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, bude koncertovať s kapelou na nádvorí Čierneho orla v nedeľu 16.6. o 18:00 hod. "Jej umelecká charizma a špecifické zafarbenie hlasu sú kombináciou pre silný umelecký zážitok," približujú organizátori 2. ročníka Sobotského jazztivalu, ktorý začína práve týmto koncertom.

rs jun 27 06 2019 hudobna jarHudobná jar prinesie so sebou ďalší zo série koncertov vážnej hudby. Tentokrát sa vo štvrtok 27.6. o 19:00 hod. v Dome kultúry v Rimavskej Sobote predstaví zahraničný hosť z Mexika, huslista Carlos Egry s klavírnym sprievodom Mateja Arendárik a čestným hosťom Petrom Michalicom. V programe odznejú skladby známych skladateľov J. S. Bacha, G. F. Händla, W. A. Mozarta, B. Bartóka a iných.

Medzitým v utorok 25. júna o 19:00 hod. zavíta do Rimavskej Soboty nová komédia Radošinského naivného divadla Čo sa sníva trpaslíkom. Autor trpkej komédie Stanislav Štepka vám ponúkne zaujímavú a iste aj vtipnú dramatickú konfrontáciu - možnosť nahliadnuť nielen do dusného, utápajúceho sa manželského vzťahu, ale najmä do procesu vzniku, fungovania a masovej či verejnej televíznej prezentácie nevkusu a gýču.

 

Šport
Športové dopoludnie v sobotu 8. júna je na pláne v obci Lehota nad Rimavicou, kde si v priateľskom duchu zmerajú svoje sily zástupcovia obcí Mikroregiónu Sinec-Kokavsko. Nebude chýbať ani dobré jedlo, zábava a kultúrny program.

Koncom júna (22. - 23.6.) bude obec Ožďany dejiskom majstrovstiev SR v pretekoch automobilov do vrchu. Na trati dlhej takmer 3 kilometre, ktorá má 21 zákrut, budú doobeda prebiehať tréningové jazdy a poobede sa bude pretekať.

rs jun 08 06 2019 den MRSK   22 23 06 2019 ozdany rally   25 06 2019 Trpaslíci RS
         

 

V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame. Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Gemer-Malohont, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2019.

Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!

Miroslava Vargová

 

Čítať 2109 krát Naposledy zmenené streda, 05 jún 2019 15:37

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!