pondelok, 15 júl 2019 20:22

Značku regionálny produkt GEMER-MALOHONT majú ďalší výrobcovia Doporučený

Napísal(a) Ing. Miroslava Vargová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Tradičné maslo, smotana, tvaroh, výrobky z ovčieho mlieka, ríbezľové vína, med, čučoriedky, jahody a hydina, ale aj Kyjatické hračky, vyšívané textilné výrobky, keramické obrazy či party rozšíria zoznam výrobkov so značkou regionálny produkt GEMER-MALOHONT. Rozhodla o tom vo štvrtok 11. júla 2019 v Tisovci Certifikačná komisia.

logo GM hnede pozadieMiestna akčná skupina MALOHONT v spolupráci s ďalšími miestnymi akčnými skupinami pôsobiacimi v regióne Gemer-Malohont – VSP Južný Gemer, MAS Cerovina, Partnerstvo Muránska Planina-Čierny Hron a VSP Stredný Gemer – vyhlásila 22.05.2019 piatu výzvu na predkladanie žiadostí o udelenie regionálnej značky.

Do termínu uzávierky 24.06.2019 bolo dokopy prijatých 15 žiadostí, z toho 13 žiadostí od nových záujemcov a 2 žiadosti od držiteľov regionálnej značky, pričom kontrolou formálnej správnosti a úplnosti prešlo 13 z nich. Tieto žiadosti boli na základe popisu produktov, podporných dokumentov a vzoriek produktov posúdené Certifikačnou komisiou, ktorá zasadala vo štvrtok 11. júla v Tisovci a rozhodla o pridelení značky 13 žiadateľom. Do zoznamu produktov so značkou regionálny produkt GEMER-MALOHONT pribudli nasledovné produkty:

 • Kyjatické hračky –Ladislav Hedvigi, Hnúšťa
 • čučoriedky – Marek Blažej, Hnúšťa
 • výkrmová hydina a očistená hydina  Ing. Ádám Gyuricky, Lenartovce
 • med  Oskár Tóth, Riečka
 • čierno-ríbezľové vína  PÁDÁR, s. r. o., Padarovce
 • parta  Ivana Jackuliaková, Rimavské Zalužany
 • výrobky z ovčieho mlieka  Agrofarma Dianiška, s. r. o., Tisovec
 • med  Marek Dianiška, Tisovec
 • jahody  ANTAL, s. r. o., Tornaľa
 • tradičné maslo, kyslá smotana, tvaroh hrudkovitý, ghi maslo  Gemermilk rs, s. r. o., Rimavská Sobota
 • ručne vyšívané textilné výrobky  Anna Agócsová, Hajnáčka
 • keramické obrazy a darčekové predmety  Tímea Csanková, Gemerské Dechtáre
 • krém s konopným olejom  Katarína Slaninová  KS PRÍRODNÉ MYDLÁ, Hrnčiarske Zalužany

Certifikáty o udelení značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT budú výrobcom odovzdané v priebehu júla.

znacka 2019 1   znacka 2019 2   znacka 2019 3

 

„Novinkou, ktorá sa veľmi osvedčila, bola osobná prezentácia žiadateľov pred členmi Certifikačnej komisie, ktorí mali možnosť dozvedieť sa ďalšie doplňujúce informácie o žiadateľoch, ako aj o produktoch, s ktorými sa uchádzali o udelenie značky,“ priblížila Miroslava Vargová, manažérka MAS MALOHONT. Zároveň vyzdvihla rozbiehajúcu sa spoluprácu s miestnymi akčnými skupinami v regióne Gemer-Malohont, čo sa odrazilo nielen v celkovom počte a rôznorodosti predložených žiadostí, ale aj v rozšírení značky do ostatných častí regiónu. „Naše kapacity nepostačujú na to, aby sme oslovili výrobcov alebo boli prítomní vo všetkých častiach regiónu, preto vidíme v tejto spolupráci obrovský význam,“ uzavrela.

znacka 2019 4   znacka 2019 5    znacka 2019 6

 

Dokopy je v súčasnosti certifikovaných už 38 výrobkov, resp. skupín výrobkov. Okrem vyššie spomenutých je to aj ovocie, ovocné šťavy a vína, včelie produkty, zelenina, mäso a mäsové výrobky, Muránske buchty, pagáče, mlieko, osivá obilnín a strukovín. Z remeselných výrobkov sú medzi regionálnymi produktami zastúpené tkané ľanové výrobky, textilné výrobky s tradičnou výšivkou, tkané výrobky z ovčej vlny, úle pre včely, keramické výrobky, vyšívané obrazy, prírodné mydlá a šampóny, drevené rezbárske výrobky, drotárske výrobky i spoločenská hra GemerNation.

znacka 2019 7   znacka 2019 8   znacka 2019 9

 

Ochranná známka, ktorou sú tieto produkty označované, je zárukou toho, že sú vyrobené v regióne Gemer-Malohont a okrem toho spĺňajú aj ďalšie kritériá, ktoré sú posudzované v procese hodnotenia každé 2 roky:

 • pochádzajú od miestneho výrobcu
 • uprednostňuje sa využívanie tradičných postupov alebo miestnych zdrojov
 • obsahujú určitý podiel ručnej práce
 • sú jedinečné vo vzťahu k regiónu

znacka 2019 10Hlavným cieľom regionálneho značenia je pomôcť miestnym živnostníkom, remeselníkom a malým firmám s propagáciou miestnych výrobkov, a tým podporiť rozvoj regiónu a prispieť k jeho propagácii ako celku.

Ďalšia výzva na predkladanie žiadostí o udelenie regionálnej značky je naplánované na budúci rok, dovtedy je v pláne rozšíriť regionálne značenie aj na ubytovacie a stravovacie služby či zážitky v regióne Gemer-Malohont.

Kontakty na všetkých výrobcov, fotografie, informácie o produktoch a predajné miesta nájdete na webovej stránke www.gemer-malohont.sk v časti Katalóg produktov.

Ing. Miroslava Vargová, manažérka MAS MALOHONT

 

Čítať 1531 krát Naposledy zmenené utorok, 16 júl 2019 16:25

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.