piatok, 01 november 2019 09:39

NOVEMBER: Divadlo, film a koncerty Doporučený

Napísal(a) Ing. Miroslava Vargová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Koncerty vážnej hudby, večer na ľudovú nôtu, filmové i divadelné zážitky, tvorivé dielne, ale aj týždňový festival zvykov a obyčají Gemera - aj o tom je novembrový kalendár podujatí v regióne Gemer-Malohont.

Divadlo, film a muzikál
Víkend 9. - 10. novembra bude v Kokave nad Rimavicou patriť Dňom divadla. Novohradské osvetové stredisko si tu pre divadelníkov pripravilo tvorivé dielne, ktoré budú prebiehať v kultúrnom dome.

V Klenovci o týždeň neskôr (16.11.) k divadlu pribudne aj film. Uskutoční sa tu kultúrno-spoločenské podujatie spojené s prezentáciou filmovej tvorby Gemersko-malohontského osvetového strediska a filmov z tvorivých dielní Takto vidím ja.

Na ten istý deň je v Mestskej galérii v Rimavskej Sobote naplánovaná premiéra hry P. Palíka a Ľ. Šárika s názvom Boni a čierny snehuliak. Odohrá ju BS Badido pri príležitosti 30. výročia založenia súboru.

Ďalšia sobota v poradí (23.11.) bude opäť patriť filmu. V kine Rimava v Hnúšti sa bude v rámci festivalu SNOW FILM FEST premietať pásmo 6 zimných športových a cestovateľských filmov. Tešiť sa môžete na produkciu z USA, Nemecka, Rakúska a Českej republiky.

Na druhý deň, v nedeľu 24. novembra, pozýva Mestské kultúrne stredisko v Rimavskej Sobote všetkých malých divákov a ich rodičov do divadelnej sály Domu kultúry na najobľúbenejšiu a najúspešnejšiu rozprávku všetkých čias Ľadové kráľovstvo. Čaká na vás príbeh dvoch sestier, Elsy a Anny, ktorých láska nepozná hranice a samozrejme milý a vtipný snehuliak Olaf, ktorý prinesie na scénu smiech a zábavu. Rozprávkový muzikál bude skutočným zážitkom nielen pre deti. Stačí zatvoriť oči a vďaka talentovaným herečkám, ktoré nadabovali a naspievali slovenské verzie piesní Andrey Somorovskej (Elza) a Lucii Bugalovej (Anna), sa ocitnete v ľadovom kráľovstve.

V posledný novembrový piatok (29.11.) sa o 18:00 hod. v Hnúšti s hrou Ženba alebo výlomky z Gogoľa predstaví divadelný súbor Divosud z Rimavskej Soboty.

Sériu divadelných predstavení uzavrú v sobotu 30. novembra Adela a Viktor Vinczeovci ako protagonisti rafinovanej tragikomédie pre dvoch hercov Odchody vlakov od scenáristu Petra Zelenku. V divadelnej sále Domu kultúry v Rimavskej Sobote odohrajú 90 minút absurdných situácií, láskavého humoru a nečakaných zauzlení, ktoré vás prinútia zamyslieť sa nad rolami, ktoré v živote máme a hráme.

Koncerty
V utorok 5. novembra v Rimavskej Sobote pokračuje 39. ročník Hudobnej jesene koncertom telesa Hugo Kauder trio. Predstavia sa muzikanti Ivan Danko (hoboj), Róbert Lakatos (viola) a Ladislav Fančovič (klavír). Na svojom turné po Slovensku sa predstavia poslucháčsky veľmi úspešným repertoárom, ktorý tvoria neprávom zabudnuté diela židovských autorov 19. a 20. storočia. Hugo Kauder Trio pôsobí prevažne v Nemecku, aj keď jeho členovia pochádzajú zo Slovenska.

Sobotská džemka - pod týmto názvom sa chystá v stredu 20. novembra hudobná improvizácia v Dekáči v Rimavskej Sobote. Predstaví sa trio Szabó (gitara), Turcerová (saxofón) a Maceček (bicie).

Spevák a skladateľ Juraj Hnilica, ktorého neprehliadnuteľnou črtou je úsmev a optimizmus, sa spolu so svojou kapelou Galantný jeleň opäť vydávajú na potulky našou krajinou za účelom šírenia pozitívneho naladenia a autentického prežitia prítomnosti. Do Hnúšti zavítajú v piatok 22. novembra. Spoznajte svet plný farieb a radosti prostredníctvom jeho muziky a hlavne živého prevedenia jeho autorských skladieb.

Exkluzívne spojenie skupín Fragile a Cimbal Brothers si budete môcť vychutnať v sobotu 23. novembra v Mestskom kultúrnom stredisku v Revúcej.

V závere mesiaca príde na rad aj ďalší z koncertov 39. ročníka Hudobnej jesene. Koncert vážnej hudby - Alea, na ktorom vystúpia Stano Palúch (husle), Boris Lenko (akordeón), Ján Krigovský (kontrabas) a Daniel Buranovský (klavír), je naplánovaný na stredu 27. novembra.

Rok na Gemeri
Mesto Rožňava ožije v dňoch 18. - 23. novembra unikátnym zimným festivalom s názvom Rok na Gemeri, ktorý prostredníctvom regionálnych folklórnych zoskupení predstaví tradované zvyky a obyčaje Gemerčanov. Tvorivé remeselnícke dielne, tanečné a spevácke domy, koncerty tradičnej, ale aj etno muziky, varenie a pečenie gemerských špecialít, pokusy o slovenské rekordy v ručnom tkaní „pokrovca“, či ťahaní štrúdle a veľkolepý sobotňajší galaprogram zaručujú skvelú zábavu a zážitky pre všetky vekové kategórie.

Rôzne
Slovenský Červený kríž v Kokave nad Rimavicou vás srdečne pozýva na Noc strašidiel, ktorá sa uskutoční v sobotu 2. novembra v Dome kultúry.

Na svoje si prídu aj milovníci folklóru. V sobotu 9. novembra sa v obci Hrachovo chystá Folklórny večer, so začiatkom o 16:00 hod. Tešiť sa môžete na celovečerný program folklórnych súborov z regiónu. Nasledovať bude Gemersko-malohontská tancovačka spojená so školou tanca.

V utorok 12. novembra ovládne Jesenské festival hudby, tanca a spevu s názvom Život v pohybe.

Na sobotu 16. novembra je okrem iného naplánované aj pokračovanie Sobotského blšáku, na ktorom môžete darovať, predať alebo výhodne nakúpiť oblečenie, hračky, knihy, potreby do domácností a iný použitý tovar.

V novembri nebudú chýbať ani tvorivé dielne. Z ponuky Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote vyberáme tvorivú dielňu zameranú na výrobu mydlových kytičiek, ktorá sa uskutoční v stredu 6. novembra. Obľúbené Tvorivé soboty v galérií s Petrou si v kalendári poznačte na 16. a 30. novembra.

Ak ste si ešte nestihli ísť pozrieť výstavu artefaktov z 34. ročníka Medzinárodného festivalu umenia LETAVY, ktorá je v Galérii Ganevia sprístupnená od 12. októbra, urobiť tak môžete ešte do konca novembra v pracovných dňoch od 8:00 do 16:00 hod.

Z turistickej ponuky mesiaca vyberáme:

KST mesta Rimavská Sobota
09.11. Ragač (Borbáš - 0908 377 072, Kurilla - 0948 501 241)
23.11. Veľký Bučeň - RS (Lesko - 0904 639 690, Kureková - 0903 468 261)

KST Hnúšťa
16.11. Sinec (Király - 0902 375 690)

Turistický oddiel v Kokave nad Rimavicou
16.11. Martinský výstup na Jaseninu (MKS - Krotáková - 0903 559 014)
Kokava nad Rimavicou - Diel - Jasenina - Chladná studňa - Línia - Farkaška - Kokava nad Rimavicou

V mene organizátorov Vás na všetky podujatia srdečne pozývame.
Ďalšie podujatia pripravované v tomto roku v regióne Gemer-Malohont, ako aj kontakty na organizátorov nájdete v Kalendári podujatí 2019.
Zmena termínov a programu podujatí vyhradená!

Ing. Miroslava Vargová
manažérka MAS MALOHONT

 

Čítať 687 krát Naposledy zmenené piatok, 01 november 2019 10:52

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.