utorok, 21 marec 2023 11:17

Pozdravy v čase predveľkonočnom z Galérie Baníckeho múzea v Rožňave Doporučený

Napísal(a) S. Holečková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Posielate pozdravy z príležitosti blížiacich sa veľkonočných sviatkov? Ak nie, možno sa necháte  inšpirovať a prekvapíte svojich najbližších, priateľov či známych pohľadnicou v poštovej schránke. 
Blíži sa jar a v čase predveľkonočnom sme sa rozhodli spríjemniť atmosféru nadchádzajúcich veľkonočných sviatkov. V Galérii Baníckeho múzea v Rožňave prezentujeme v týchto dňoch pohľadnice z historického fondu múzea, viažuce sa k najväčším kresťanským sviatkom – Veľkej noci. Posielali sa s prianím veselých veľkonočných sviatkov, ich radostného prežitia a úspešnej šibačky či oblievačky.
 
Pohľadnice s veľkonočnou tematikou sú väčšinou radostné a optimistické, len malá časť z nich pôsobí vážne, prípadne tragicky. Popri pôvodnom náboženskom motíve, zobrazujúcom vzkriesenie Ježiša Krista a jeho nanebovstúpenie, či v katolíckych krajinách udalosti z Nového zákona – Poslednú večeru, Ježiša ako pastiera so svojimi ovečkami a podobne, sa na veľkonočné pohľadnice dostali symboly Veľkej noci spojené s príchodom jari. Dodnes sa s obľubou používajú motívy jarných kvetov – narcisov, tulipánov, nezábudiek i bahniatok, tiež zajačikov, kuriatok a jahniatok v zelenej tráve častokrát s deťmi, či dievčeniec  v tradičných krojoch. Avšak v prvom rade a najčastejšie sú to maľované kraslice a vajíčka symbolizujúce nový život. V minulosti sa dokonca veľkej popularite tešili aj tie pohľadnice, ktoré zobrazovali len jedno veľké vajíčko.
 
Pestrá škála pohľadníc, ktorej veľkú časť tvoria pozdravy zo 40. - 60. rokov minulého storočia, je prezentovaná formou výstavy s krátkym textom v slovenskom a maďarskom jazyku. Doplnená je o ukážku kraslíc zo zbierok rožňavského múzea a kraslíc z tvorby Dany Lackovej – LaDa kreatív. Korbáče z prútia uplietol Béla Rigó.
Ďakujeme.
 
Všetci, ktorí majú záujem, môžu si krásu pohľadníc a kraslíc nostalgicky „vychutnať“ do 5. apríla 2023 v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave na Námestí baníkov 25. 
 
Veríme, že s prichádzajúcim jarným obdobím prehliadka spríjemní predsviatočné chvíle a prispeje k veselému prežitiu nastávajúcich veľkonočných sviatkov. 
 
Sylvia Holečková,
Banícke múzeum v Rožňave
 
Čítať 293 krát Naposledy zmenené piatok, 24 marec 2023 20:59

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!