streda, 08 marec 2023 15:59

Predmet mesiaca marec 2023 * AJ METEOROLOGICKÉ MERANIA Z ROKU 1724 Doporučený

Napísal(a) I. Krnáčová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Predmetom mesiaca marec je kniha prírodovedných a medicínskych výskumov z roku 1724. Historickú tlač z knižnice múzea prezentujeme v originálnom pôvodnom vydaní v nemeckom jazyku. Kniha je vystavená v priestoroch Gemersko-malohontského múzea od 1. do 31. marca 2023.
Knižnica Gemersko-malohontského múzea aj tento rok prezentuje v marci zaujímavý knižný titul. V rámci podujatia Marec – mesiac knihy od 1. do 31 marca 2023 verejnosti predstaví originálne pôvodné vydanie zbierky vedeckých výskumov z roku 1724: „Sammlung Von Natur = und Medicin, Wie auch hierzu gehörigen Kunst- und Literatur-Geschichten, so sich An 1724... in Schlesien und andern Ländern begeben...“ (Zbierka prírodovedných a medicínskych výskumov, a tiež k nim patriacich historických skutočností z umenia a literatúry, ktoré boli realizované v roku 1724... v Sliezsku a v iných krajinách...) Výskumy zahŕňali predovšetkým meteorologické merania, teda počasie, poveternosť a ďalšie iné skutočnosti (definované na titulnom liste), a to všetko v možných vzájomných vzťahoch a súvislostiach.


Príloha č. 2 a Titulný list 28. píirodovedného a medicínskeho výskumu z roku 1724Sliezsko je historický región, nachádzajúci sa v súčasnosti na území dvoch štátov: Poľska a Česka. V minulosti v ňom bolo výrazne zastúpené nemecké obyvateľstvo. Patrilo Prusku a neskôr Nemecku.

Výskumy realizovala Akadémia prírodovedných kuriozít (poznatkov) Wroclaw v rokoch 1717 – 1725, pod vedením člena akadémie, doktora Johanna Kanolda (1679 – 1729).
Výsledky výskumov boli periodicky štvrťročne sumarizované a podrobne publikované. Výskumy z roku 1724 boli v poradí 27. – 30. štvrťročným výskumom a súhrnne boli publikované na približne 1 400 stranách! Vydané boli v nemeckom jazyku v Lipsku a Budyšíne v rokoch 1725 a 1726.

Výskumy z roku 1724, ktoré vlastní múzeum, sú spolu zviazané do jednej knižnej väzby. Originálnu pôvodnú väzbu viditeľne charakterizuje predovšetkým hladký svetlý pergamen, celoplošne pokrývajúci chrbát i knižné dosky. Na chrbte knihy sa nachádza hnedým perom napísaný súhrnný podnázov: "Collectie Annalivm Physico Medicorvm" (Zbierka prírodovedných a medicínskych letopisov / ročeniek).

Knihu darovala múzeu začiatkom 20. storočia rodina Mariovszkych, o čom svedčia odtlačky pečiatok na prvej zachovanej strane knihy, ktorou je strana s číslom 3: „Marikovszky Emma es Bela ajándeka 190?" (Dar od Emmy a Belu Marikovszkych 190?) a „Gömörmegyei Muzeum Rimaszombat“ (Gemerské župné múzeum Rimavská Sobota).

Titulný list 27. výskumu, ktorý bol prvou stranou knihy, chýba. Knihu v roku 2022 odborne očistila a konzervovala Alžbeta Nagyová, konzervátorka Gemersko-malohontského múzea.

 

Autorka tlačovej správy: Mgr. Iveta Krnáčová (knihovníčka GMM)

 

Čítať 407 krát Naposledy zmenené piatok, 10 marec 2023 09:15

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!