nedeľa, 14 máj 2023 15:12

Krásny Gemer – Zrkadlo minulosti * Za horami, za dolami... Doporučený

Napísal(a) T. Bachňáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, bude v nasledujúcich mesiacoch realizovať podujatia pre deti, mládež i dospelých v rámci projektu „Krásny Gemer“. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk a je hlavným partnerom projektu. 
Gemer patrí k jedným z najkrajších slovenských regiónov. Krásna príroda, hrady, kaštiele, zrúcaniny, tajomné jaskyne, fresky v gotických kostoloch, významné technické pamiatky, remeselníci, folklór, divadelné umenie a množstvo ďalších zaujímavostí.
„Zabudnutý región? Ale kdeže. Gemer ukrýva oveľa viac, ako by ste možno čakali. Sú to v skutočnosti tie najkrajšie miesta Slovenska. Je tu pestrá mozaika prírodných i rekreačných lákadiel, ktoré majú čo ponúknuť, ako v lete, tak i v zime,“ povedala riaditeľka knižnice Iveta Kyselová. „Úvod projektu bude patriť folklóru, besede a prezentácii o živote a zvykoch ľudí v regióne, ako aj výstave krojov a krojovaných bábik,“ rozhovorila sa Miriama Tóthová, pracovníčka knižnice.
 
2023 06 01 krasny gemer spolocny (1)„Krásy prírody v našom regióne spoznajú žiaci priamo v lese prostredníctvom prírodovednej súťaže družstiev. S lesom a prírodou úzko súvisia aj škriatkovia, ktorých budeme hľadať medzi písmenkami v knihe regionálnej autorky. Začiatkom jesene sa započúvame do príbehov povestí, ktoré sa vymykajú z bežného života, vzťahujúce sa na lokálnu či regionálnu oblasť,“ dodala Tóthová.  
 
Projekt „Krásny Gemer“ zahŕňa jeden deň plný aktivít venovaný pedagógovi, spisovateľovi, prekladateľovi, publicistovi, folkloristovi, básnikovi, ale predovšetkým zberateľovi a vydavateľovi ľudových rozprávok, Pavlovi Dobšinskému. Aj napriek tomu, že o priazeň dnešných detí razantne usilujú rozprávkové postavičky spoza hraníc, jeden deň bude venovaný jeho rozprávkam prostredníctvom hlasného čítania, tvorivých aktivít, a v neposlednom rade i divadelnému predstaveniu. Záver projektu sa bude niesť v duchu histórie, besedy a prezentácie o živote šľachty v minulosti.
Región Gemera bol významný najmä kvôli baníctvu. Atrakcie a turistické zaujímavosti, históriu i prítomnosť priblížia deťom i širokej verejnosti jednotlivé podujatia projektu „Krásny Gemer“ v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia www.fpu.sk a je hlavným partnerom projektu.
 
Tatiana Bachňáková
 
Čítať 387 krát Naposledy zmenené pondelok, 15 máj 2023 18:05

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!