utorok, 09 apríl 2024 13:57

Postrehy pri stretnutí s knihou v Obecnej knižnici v Gemerskej Polome Doporučený

Napísal(a) M. Antalová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

 

Kniha bola a je i v dobe počítačov neodmysliteľnou súčasťou nášho života. V jedno piatkové popoludnie sme sa zišli starší, mladší a deti, no skrátka všetci  tí, ktorí majú radi dobrú knihu, na besede, ktorú v Obecnej knižnici v Gemerskej Polome pripravila naša knihovníčka Danka Červenáková. Takto nám sprístupnila nové knihy, ktoré nakúpila v rámci projektu na nákup nových kníh z dotácie poskytovateľa Fondu na podporu umenia. Medzi aktívnych čitateľov našej knižnice patríme aj my, členky Miestneho odboru Matice slovenskej. Našli sme si čas, aby sme sa aj odreagovali od našich povinností a zistili, aké nové knihy pribudli.

Hneď v úvode nám toto posedenie spestrili šikovné dievčatá Danka Ďuričeková a Dorotka Liptáková s veľmi peknými prednesmi prózy a poézie.  Jedných dychom sme tiež počúvali bývalú knihovníčku pani Marienku Červenákovú, ktorá nám porozprávala o jej začiatkoch v našej knižnici.

gp kniznica muz 20240322 153907Svojím rozprávaním nezaostala ani pani Vierka Zatrochová s jej zaujímavými príbehmi zo života a čítania kníh. Dokonca prezradila niekoľko zaujímavosti zo života jej otecka, ktorý mal ku knihám a knižniciam ozaj blízko.

Aké by to bolo posedenie, keby sme nespomenuli našich národovcov, kde som sa s prekvapením od pani Zatrochovej dozvedela, že v rôznych dokumentoch na evanjelickej fare by sme FPU logo 4márne hľadali rodinu MUDr. Petra Madáča. Ako matičiarku ma neustále zaujímajú osudy našich národovcov, a  preto sme sa v rámci družnej debaty porozprávali o ich životných príbehoch. Nakoniec sme sa ponorili do sveta ilustrovaných rozprávok, akčných  hrdinov, beletrií, cestopisov, no proste do nových knižných noviniek, ktoré nám knihovníčka Danka s profesionalitou jej vlastnou predviedla. Je to aj dobrá vizitka našej obecnej knižnice, ktorá je jedinou svojho  druhu  v rožňavskom okrese.

gp knizn ica knihy 1Ani som si nemyslela že, kvôli môjmu handicapu  dokážem zdolať túru, vyjsť až na 18 schodov. Mala som síce čo robiť, ale dala som to. Zdolať toľko schodov je riadna fuška, hlavne pre starších ľudí, ktorí, ja si myslím, tvoria podstatnú časť čitateľov. Ale neľutujem, stálo to zato. Potešilo ma, že som  sa po dlhšej dobe zase mohla stretnúť s ľuďmi  podobných záujmov a zároveň sa podeliť o našich životných problémoch. Po dvoch hodinách družnej debaty sme si ani neuvedomili, že sa treba rozísť. Bola to pekná bodka za piatkovým stretnutím priateľov dobrej knihy. 

 

 

Mária Antalová,

predsedníčka MO MS Gemerská Poloma

 

Čítať 275 krát Naposledy zmenené utorok, 09 apríl 2024 19:50

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!