nedeľa, 05 máj 2024 11:04

Akvarelová doba Pavla Ožďániho skrášľuje výstavnú sieň v Revúcej Doporučený

Napísal(a) MG od
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Slávnostnou vernisážou vo výstavnej sieni MsKS v Revúcej sa začala 2. mája 2024 výstava 69-ročného neprofesionálneho výtvarníka Pavla Ožďániho pod názvom Moja doba akvarelová. Narodil sa síce v Žiline, ale už ako dieťa sa presťahoval do Novohradu a základné vzdelanie už ukončil v Lučenci. Jeho curriculum vitae je obohatené absolvovaním ľudovej školy umenia v Lučenci a strednej priemyselnej školy v Brezne spolu s druhým cyklom výtvarného odboru pod vedením E. Schleicherovej. Po maturite prišiel ako čerstvý maturant do Revúcej v roku 1975, kde prežil 30 rokov svojho života, keď pracoval v magnezitových závodoch SMZ Jelšava aj SMZ Lubeník ako výtvarník na úseku výrobnej propagácie. V súčasnosti už na dôchodku žije a tvorí v Lučenci. Sporadicky sa výtvarníckej tvorbe venoval počas obdobia života na Gemeri v Revúcej, kde sa prezentoval na podujatiach a výstavách organizovaných Okresným osvetovým strediskom Rožňava. Práve pod vplyvom stretnutí v Revúcej sa rozhodol pre akvarel, ktorý tvorí dominantu v jeho tvorbe.

V súčasnosti tvorí prevažne doma – v byte, kde má maliarsky ateliér, v ktorom dostávajú konečnú podobu unikátne diela.

Venuje sa tiež aj iným aktivitám. Je napríklad členom okresného štúdia amatérskej výtvarnej tvorby pri Novohradskom osvetovom stredisku v Lučenci od roku 2011. Je tiež členom Medzinárodnej organizácie akvarelistov pre Slovenskú republiku – International Watercolor Society – Slovakia (IWS Slovakia).

Zúčastnil sa medzinárodnej výstavy akvarelu v Budapešti v roku 2016 vo výstavnej sieni paláca Stephanie (Stephanie Palace Exhibition Hall) a výstavy Watercolor exihibition (Hotel Andrássy).
Viackrát sa zúčastnil celoštátnej postupovej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Výtvarné spektrum, na ktorej získal niekoľko ocenení, napr. v roku 2013, 2015 a 2016.

Výstava Pavla Ožďániho Moja doba akvarelová v Revúcej potrvá do 7. júna t. r.

 

Fotografie: P. Poboček

MG od

 

 

Čítať 327 krát Naposledy zmenené pondelok, 06 máj 2024 00:24

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!