sobota, 16 február 2013 11:17

Pomôžte nám odhaliť, kto bol Pál Fábry a čo pre Dobšinú znamenal Doporučený

Napísal(a) Ondrej Doboš
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Pál Fábry v roku 1927Dobšiná mala v minulosti na území Slovenska (predtým v Uhorsku) dôležité banské postavenie. Spolu s baníctvom vyrastalo v tomto gemerskom mestečku mnoho významných osobností z rôznych odborov činnosti. Nebudeme ich vymenovávať. Je pochopiteľné, že o všetkých ani dodnes nevieme a mnohých spoznávame náhodne pri prezeraní rôznych historických, alebo iných materiálov.
V ostatnom čase sa dosť hovorí o Pálovi Fábrym, o ktorom sa iba

domnievame, že sa narodil v Dobšinej. S presnosťou, žiaľ, o tom nevieme doteraz. Po jeho odsťahovaní sa do Maďarska, nepodarilo sa nám zistiť ani u jeho žijúcich blízkych, alebo i vzdialených príbuzných o ňom nič bližšie.
S menom Pál Fábry sa prvýkrát stretávame na webovej stránke Rudolfa Pellionisa (dobsina.estranky.sk). Objavuje sa tam iba stručné konštatovanie, že „Pál Fábry sa pravdepodobne narodil v Dobšinej okolo roku 1900. Tu mu žili rodičia. Otec bol banským inžinierom. Syn Pavol pôsobil ako stavebný projektant v Budapešti. Žil v Monore, blízko Budapešti. V 60. rokoch 20. stor. nakreslil v Dobšinej desiatky kresieb ceruzou a tušom, tiež kolorované. Tieto majú historickú hodnotu z pohľadu stavebného vývoja budov v Dobšinej.“
Ako konštatoval pán Pellionis, tieto údaje neboli dostatočné pre to, aby meno Pál Fábry malo v zozname osobností Dobšinej dôstojné miesto. Preto sa s dôverou obrátil na príbuzných a verejnosť o doplnenie informácií o jeho živote.
Ozvala sa nedávno iba pani Mária Hroncová, rodená Fejérová, bývalá obyvateľka Dobšinej, ktorá nám napísala:
„Z Dobšinej som odišla ako 18-ročná a o 4 roky sa presťahovali aj moji rodičia. Na Pali báčiho si spomínam ako 10 - 15 ročná. Bolo obdobie, keď každé leto chodil do Dobšinej. Vídavala som ho s paletou, stojanom a malou sedačkou ako hľadal inšpiráciu a jemu vhodný objekt na kreslenie.  Bol to oteckov kamarát, ktorý nás v Dobšinej nikdy neobišiel. Často sme ho pozývali k nám na večeru. S oteckom sa mali vždy o čom rozprávať. Spomínam si tiež, že Pali báči rád maľoval v Dobšinej staré drevenice, domčeky. V interiéri bol vyznávačom mäkkých, oblých  tvarov vo forme vtáčieho hniezda. Mojej maminke daroval malý autoportrét cca 8 x 10 cm a karikatúru svojho otecka. Mali sme od neho zopár obrázkov, ale sťahovaním a neskôr úmrtím drahých rodičov a brata, som sa o ne vôbec nezaujímala. Žil v Maďarsku v mestečku Monor, možno tam v archívoch by sa dalo zistiť o ňom viac. Či mal potomkov alebo či môže žiť  nejaký príbuzný - netuším.“
Pripojila mi k týmto cenným riadkom aj tri fotografie, ktoré predstavujú: autoportrét Pála Fábryho, venovanie maminke a karikatúru jeho otca.
O tom, že ide o človeka vzdelaného niet pochýb. Vyplýva to aj z postavenia otca, ako banského inžiniera. V jeho šľapajách síce nešiel, bol stavebný projektant v Budapešti, ale prostredie Dobšinej a jej okolie museli zanechať v Pali báčim zrejme silný dojem, keď sa tam často vracal a spracovával a kresbami zachytával to, čo dnes by sme už v Dobšinej v tej dobovej podobe iba ťažko niekde hľadali. Jeho obrazy, ktoré sú k tomuto článku pripojené svedčia o citlivom chápaní ľudovej architektúry a jej využívaní v iných staviteľských prácach.
Aj keď nevieme o Pálovi Fábrym veľa, snáď sa nám podarí zistiť aj prostredníctvom vás niečo viac, aby sme pomohli Dobšinčanom i Slovensku rozšíriť zoznam osobností aj o tohto človeka, ktorého osud zavial trochu ďalej od svojho rodiska.

{jcomments on}

 

Čítať 4555 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:37

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!