štvrtok, 14 máj 2015 14:14

Tretí ročník Kvapky krvi Martinka Sucháča podnietil ďalších mladých darcov

Napísal(a) Jozef Pupala
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
     

martin sakac krv aMesiac máj - starí Kelti ho uctievali ako prvý letný deň. Deň, kedy sa zobudila príroda, kvitla, aby priniesla plody pre nastávajúce obdobie pre život na celej zemi. 
V novodobých dejinách sa oslavuje l. máj ako Sviatok práce, 8. máj (9. máj v Rusku) ako koniec najväčšej katastrofy v dejinách ľudstva - 2. svetovej vojny, ktorá vyhasila život vyše 50 miliónov ľudí. 
Oslavy dňa ukončenia 2. svetovej vojny na Gemeri sa uskutočnili 6. mája 2015 v Rimavskej Sobote, Kocihe a Hrachove. 
No tragédie postihujú ľudí aj v dobe mieru. Medzi rodiny, ktorú postihla tragédia patrí aj rodina Zlatky a Ľuda Sucháčovcov z Rimavskej Soboty. 
Pred 10 rokmi sa chystal ich jediný syn Martinko k maturitným skúškam na Gymnáziu v Rimavskej Sobote. No o osude nadaného študenta rozhodol osud inak. 
Martinka postihla zákerná nemoc, ktorého liečba si vyžiadala množstvo krvi. Žiaľ, mladý talentovaný syn, študent Gymnázia v Rimavskej Sobote boj so zákernou chorobou prehral pred 10 rokmi 4. mája 2005. Posledná rozlúčka s milovaným synom - študentom bola 7. mája. 
Rodičia stratou jediného dieťaťa stratili zmysel života. No boli to možno práve tie ťažké dni, mesiace, roky, kedy ich telá nevládali už ani

slziť, kedy sa v rodičoch milovaného syna zrodila myšlienka pomáhať iným v nemoci, v núdzi. Založili Nadáciu Martinka Sucháča a z prostriedkov nadácie pomáhajú iným. 

No stále vracajúc sa k svojmu synčekovi sa nevedeli odvďačiť viac ako 160 darcom krvi z celého Slovenska, ktorí po výzve darovali na záchranu ich syna bezplatne krv. 
Tak sa pred tromi rokmi zrodila myšlienka rodičov Martinka Sucháča, osloviť riaditeľa gymnázia, kde mal maturovať ich syn, s návrhom na zorganizovanie „KVAPKY KRVI MARTINKA SUCHÁČA“ so zámerom, aby mladí študenti boli oslovení s možnosťou pomôcť ľudom bez adresy, ktorí potrebujú k obnove zdravia, alebo záchrane života to najcennejšie – krv.
Myšlienka sa ujala, a tak dňa 7. mája 2015 v deň 10. výročia poslednej rozlúčky so synom - študentom Martinkom Sucháčom sa uskutočnil už 3. ročník „KVAPKY KRVI MARTINKA SUCHÁČA“ v priestoroch Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote.
Pred zahájením odberov krvi pracovníkmi NTS prvých darcov privítal na pôde Gymnázia Ivana Krasku v Rimavskej Sobote riaditeľ Mgr. Ján Čeman. 
Darovať krv v tento deň prišlo takmer 40 darcov krvi, z 

     

ktorých po informatívnom pohovore s pracovníkmi Národnej transfúznej služby SR, pracovisko Banská Bystrica zaregistrovali k odberu 35 darcov. Z tohto počtu bolo zo zdravotných dôvodov (vysoký krvný tlak, nízky obsah železa v krvi a i.) bolo vyradených 13 darcov. Odobratá krv bola teda 22 darcom.
Za pozornosť stojí spomenúť, že darovať krv prišli aj študenti Obchodnej akadémie v Rimavskej Sobote. Desiatku študentov priviedla osobne pani riaditeľka akadémie Mgr. Blanka TOMČOVÁ a pani učiteľka Ing. Ingrid REISOVÁ, ktoré chceli taktiež darovať krv, ale vzhľadom k aktuálnym zdravotným problémom nemohli byť medzi darcov zaregistrované. 
O tom, že spomenutá akcia si získava priazeň mladých ľudí svedčí skutočnosť, že prvýkrát darovalo krv až 10 darcov krvi! Na druhej strane boli darovať krv „starí veteráni“ - pán Jaroslav Pinzik z Tornale už po 92-krát, Dominik Lakota z Čierneho Potoka daroval krv 40-krát a teší sa zo získania zlatej plakety Dr. Jána Janského.
Prvý raz prišli darovať krv: Jakub ČIEŠOK, Nicola MÓRICZOVÁ, Daniel HERKO, Norbert SÁNDOR z Rimavskej Soboty, Patrik GONDÁŠ, Patrícia PATRÍKOVÁ z Kružna, Tibor DEMETER z Kráľa, Lucia BENČUNOVÁ zo Stránskej, Darina KIŠÁKOVÁ z Babinca, Simona ERDODIOVÁ z Veľkého Blhu.
Okrem spomínaných darcov prišli darovať krv ešte Róbert TANKO z Novej Bašty, Marian JÁNOSDEÁK z Tornale, Ing. Kvetoslava GEMBICZKÁ z Teplého Vrchu, Erik KÁKA, Michal ŠTORK, Zuzana ŠTECOVÁ, Michaela KALMAROVÁ, Lenka PRIBILINCOVÁ, Michal ĎURIŠKA, Ondrej KUBIŠ, Simona ĽUPTÁKOVÁ, Zuzana ANTALOVÁ, Anna VILHANOVÁ, Renata PEŠTIOVÁ, Nicolas LÉVATY z Rimavskej Soboty, Simona RENČÁKOVÁ z Tornale, Adrian LINDUŠKA z Veľkých Teriakoviec, Ján KUREK z Hodejova, Peter HRIVNÁK z Bátky, Róbert LENKY z Lenky, Pavel Galo z Držkoviec, Marian GOMBOS z Gemera a Gergely PÁL z Tácht.
V priebehu odberu krvi prišli darcov krvi pozdraviť a poďakovať im za ich humánny počin primátor mesta Rimavská Sobota JUDr. Jozef Šimko, podpredsedníčka Únie žien Slovenska PaedDr. Helena HUSÁROVÁ, riaditeľka Úradu práce v Rim. Sobote pani KÓOSOVÁ, riaditeľka Sociálnej poisťovne pani Zuzana Kederová.
Po odbere krvi všetci, ktorí prišli darovať krv, boli pohostení z bohato prestretého stola, ktorý pripravili manželia Sucháčovci. 
Organizátorom akcie a predovšetkým darcom krvi aj touto cestou patrí poďakovanie
Každý, kto prišiel darovať krv vyjadril odhodlanie, že pokiaľ budú zdraví o rok prídu zas.

Jozef Pupala 

 
     

 

[cincopa AsLAcgMtCTjz]

 

Čítať 2519 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:52

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!