štvrtok, 22 máj 2014 19:22

Z X. ROČNÍKA NOCI MÚZEÍ A GALÉRIÍ 2014 - Tentoraz v Gemersko-malohontskom múzeu

Napísal(a) Elena Lindisová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

rs nm gmm DSC0412Počas tohtoročnej Noci v múzeu sa v Gemersko-malohontskom múzeu do pozornosti návštevníkov dostal zbierkový predmet, ktorý doteraz dlhé roky ukrýval svoje tajomstvo. Až náhodný a detailnejší výskum priniesol prekvapivé informácie o tom, že v glóbuse, ktorý kedysi slúžil ako učebná pomôcka sa ukrýva skutočná vaječná škrupina. Preukázalo sa, že ide o vajce najväčšieho nelietajúceho vtáka žijúceho na Zemi – vurona obrieho. Tento madagaskarský endemit vyhynul v 17. storočí. Je prirodzené, že sa tento pozoruhodný objav stal hlavnou témou tohoročnej noci v múzeu. V priestoroch stálej expozície ho vhodne doplnila maketa tohto operenca v životnej veľkosti. Trojmetrová výška a exkluzivita objaveného tajomstva prilákala malých i veľkých. Deti, ktoré sa zapojili do literárnej dielne zároveň inšpirovala pre ich príbehy na tému „Ako išlo vajce na vandrovku“. Zapojilo sa do nej 26 účastníkov, traja z nich získali zaujímavé ceny. V stálej expozícii nepochybne veľkú pozornosť aj tento rok pútala egyptská múmia, ktorá je jednou z piatich múmií na Slovensku.
Okrem toho mohli návštevníci pozorovať pri práci jedinú keramičku v regióne Gemer-Malohont Danku Bakšovú a zároveň

si mohli prácu z hlinou vyskúšať. Keramická dielňa zaujala hlavne deti, ale dotyku s hlinou neodolali ani mnohí dospelí. Zaujímavé dokumentárne filmy, ktoré boli návštevníkom premietané vhodne doplnili atmosféru v tvorivej dielni.
Návštevníkov zaujali aj aktuálne výstavy – Z fotoarchívu múzea, Štefan Koós: Pred dokončením, Rožňavské cechy a nepochybne aj výstava venovaná 100. výročiu vypuknutia I. svetovej vojny pod názvom Veľká vojna. Rimavská Sobota v čase I. svetovej vojny.

Táto bola zároveň druhou hlavnou témou X. ročníka Noci múzeí a galérií.
Na dvore rozvoniavalo pečené prasa, nechýbali ani stánky so sladkými dobrotami ako popcorn, či cukrová vata.
Gemersko-malohontské múzeum, ktoré je piate najstaršie múzeum na Slovensku tento rok v čase od 18.00 hod. do polnoci navštívilo spolu 665 návštevníkov.
Pripravila: PhDr. Elena Lindisová

 

Čítať 3235 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 11:06

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!