streda, 24 október 2018 11:07

Takýto bol náš 1. ročník Výstupu na Železník Doporučený

Napísal(a) Július Pavelko
Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Po nultom ročníku Výstupu na Železník v roku 2017, ktorý organizovalo Občianske združenie Rákošská cächa so sídlom v Rákošskej Bani v spolupráci s TO KST Dúbrava Jelšava, a ktorého i napriek zlému počasiu sa zúčastnilo 45 účastníkov, sa organizátori rozhodli pokračovať v tejto akcii. Po skúsenostiach z minulého roku sa organizátori tejto akcie rozhodli, že 1. ročník Výstupu na Železník presunú o mesiac skôr, a tak 13.10. 2018 nadišiel ten správny čas na začatie peknej tradície v okolí vrchu Železník, ktorého súčasťou je nielen pekná príroda, ale i bohatá banská história. Výstup začína v miestnej časti obce Rákoš, v Rákošskej Bani, nielen preto, že tam má sídlo Občianske združenie, ale aj preto, že je to oblasť, kde pred 120 rokmi bol najväčší rozmach baníctva v okolí,

po vyrazení 308 m hlbokej šachty na banskom poli Rákoš IV. Vďaka tejto udalosti vznikla následne banská osada Rákošská Baňa, v tých časoch Rákosbanyatelep. Týmito, ale aj inými zaujímavými informáciami z okolia privítal účastníkov predseda Občianskeho združenia Rákošská cächa pán Július Pavelko, ktorý je aj členom TO KOS Tisovec. Toto uvítanie prebehlo pred krátkou registráciou v klubovni OZ, a po uhradení účastníckeho poplatku vo výške 3€, v ktorom bolo okrem občerstvenia aj magnetka a kalendárik na pamiatku. Po zaregistrovaní všetkých účastníkov, ktorých bolo v tomto roku 96, sa dav začal presúvať po zelenej značke popri už spomínanom banskom závode a zdatných platanoch javorolistých do obce Rákoš. Tu, za stálej asistencie predsedu OZ sa prešlo popri odbočke na hrad Rákoš okolo ranogotického kostola z 13. storočia cez obec Rákoš, ktorá si v tomto roku pripomenula 700. výročie prvej písomnej zmienky o obci. Pri mapovej infotabuli, ktorá je križovatkou zelenej a žltej značky, sa účastníci nasmerovali na žltú, ktorá ich prevedie celou lesnou časťou tohto výstupu.

Pri vstupe do lesa účastníkov víta nová vstupná brána Náučného chodníka malých netopierov, ktorý budujú za finančnej pomoci Nadácie Volkswagen a š. p. Lesy SR opäť členovia občianskeho združenia.

Po miernom stúpaní, ktoré lemujú zabezpečené staré banské diela, kde sa v súčasnosti nachádza zimovisko vzácnych druhov netopierov, sa turisti dostávajú už strmším stúpaním na hrebeň východného svahu potoka Rakyš, kde sa im za krásneho jesenného počasia naskytajú úžasné výhľady zo skalných masívov tohto hrebeňa. Po hodinovom stúpaní prichádza vhod malá prestávka na lokalite Pri Javore, odkiaľ po rovinatej zvážnici sa dostávame na lúku Antalka, ktorá bola niekedy súčasťou ďalšieho banského komplexu baní na Železníku. Tu po krátkej prestávke vyrážame na posledné stúpanie, ktorého záver bude vrch Železníka, ktorý má 814 m n. m. Pri dosiahnutí vrcholu sa po vyfotení pri vrcholovom smerovníku účastníci presunuli pomocou drevenej preliezky cez plot zverníka Rákoš, a po asi 500 m úseku, tento opustili otvorenou bránou. Po klesaní lesnou zvážnicou sa dostali na banskú osadu Ladislav (miestnu časť Sirk-Železník), kde okrem malého občerstvenia mali účastníci možnosť nahliadnuť do známeho kina Stachanov v Železníku, ktoré zabezpečili organizátori v spolupráci z Občianskym združením Skryté poklady Slovenska. Tu ich priamo predseda pán Bene poinformoval o tejto pamiatke.

Po tomto malom prekvapení sa účastníci presúvajú do obce Sirk, ktorá je tiež súčasťou banskej histórie a asi po 1 km úseku chôdze po cestnej komunikácii už zelenej značky, prichádzajú k technickej pamiatke, a to „Starej peci“ v Červeňanoch. Z miestnej časti „staré“ Červeňany sa účastníci presúvajú cez miestnu časť „nové“ Červeňany na zachovalý násyp úzkorozchodnej železničky, ktorá viedla zo Sirku do Rákošskej Bane, a ktorá všetkých účastníkov doviedla popri zachovalej chladiacej fontáne Zemianskeho parku späť na Rákošskú Baňu.

Tu sa všetci účastníci tohto výstupu, ktorí počas piatich hodín prešli 16 km trasu, občerstvili chutným gulášom a nápojom a v priateľskom stretnutí pri zvukoch gitary si oddýchli či utužili priateľstvo, a organizátorom dali námety a energiu do ďalšieho ročníka.

Tak do videnia na 2. ročníku Výstupu na Železník.

Július Pavelko,
predseda OZ Rákošská cächa

 

Čítať 1954 krát Naposledy zmenené streda, 24 október 2018 12:48

1 komentár

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!