utorok, 05 marec 2013 14:55

Libor Mladší z Revúcej s rukami nad hlavou oslavoval svoj tohtoročný druhý titul Majster Slovenska v biatlone i celkové víťazstvo v Slovenskom pohári Doporučený

Napísal(a) KB Revúca

Zimná biatlonová sezóna vyvrcholila prvý marcový víkend v Národnom biatlonovom centre v Osrblí Majstrovstvami Slovenskej republiky. Teploty vysoko nad nulou a krásne slnečné počasie sľubovali divácky atraktívny zážitok, pretekárov však ťažký kašovitý sneh poriadne preveril a boli sme svedkami množstva pádov.
Nevyhol sa im ani Andrej Mladší, ktorý v sobotňajších rýchlostných pretekoch dobehol na 5. mieste. Medzi mladšími žiakmi sme na 3 km trati

mali dvoch zástupcov. Libor Mladší sa prezentoval bezchybnou streľbou (0,0), bežecky však trochu zaostal a vybojoval bronzovú medailu, striebro mu ušlo o 6 desatín sekundy. René Chrapán po technických problémoch so zbraňou (5,1) a následnej časovej prirážke skončil 14.
Starší žiaci na 4,5km trati uzatvárali chlapčenské kategórie – Lukáš Ottinger po výbornej streľbe (0,1) zostal tesne pod stupňami víťazov – nepopulárne 4. miesto však vylepšil ziskom prvej výkonnostnej triedy. Rovnako strieľajúci Daniel Jacko (1,0) si 8. miestom tiež vylepšil svoje sezónne maximum. Tomáš Sklenárik na strelnici minul spolu päť terčov (2,3), čo stačilo na 10. miesto, hneď za ním skončil Gabriel Nagypál (0,2). Radovanovi Humeníkovi sa nedarilo strelecky (3,4) skončil 18.
Mladšie žiačky Anka Fujdiarová (1,1) a Emma Petalíková (0,3) vybojovali po solídnej streľbe v ťažkej konkurencii 15. a 17. miesto. Svoju premiéru v biatlone absolvovala v kategórii starších žiačok aj Andrea Uličná, po problémoch so zbraňou (5,5) obsadila 14. miesto.
Úplným záverom sezóny sú tradične divácky najatraktívnejšie preteky s hromadným štartom. Na rovnako dlhých tratiach sa za nezostrelné terče bežia trestné kolá. V nedeľu opäť v krásnom slnečnom počasí vybiehali na trať najprv najmladší žiaci. Hneď po štarte sa na čele vytvorila silná štvorčlenná skupina, v ktorej nechýbal Andrej Mladší, a v náročnom stúpaní si vytvorila slušný náskok. Pred cieľovou rovinkou sa tempo ešte zvýšilo a v záverečnom finiši ostalo Andrejovi nepopulárne 4. miesto, čo je však aj vzhľadom na príznaky začínajúcej choroby pekný výsledok.
Z prvej pozície štartoval v kategórii mladších žiakov v drese vedúceho pretekára Slovenského pohára Libor Mladší. Po štartovnom výstrele v snahe okamžite vyraziť vpred Libor zasekol lyžu do kašovitého snehu, spadol a ocitol sa na samom konci štartového poľa. To ho namotivovalo ešte viac – v najťažšom stúpaní na povestnú „čerešňu“ sa postupne prekľučkoval na čelo a na štadión prichádzal s takmer 50 metrovým náskokom. Tam opäť potvrdil, že sa mu tento víkend do trestného kola nechce – dvakrát predviedol bezchybnú streľbu (0,0) a zvyšok preteku bol na čele sám s pohodlným náskokom. V cieľovej rovinke s rukami nad hlavou oslavoval svoj tohtoročný druhý titul Majster Slovenska v biatlone a tiež celkové víťazstvo v rámci Slovenského pohára. René Chrapán po dobrej streľbe (1,0) obsadil 11. miesto a vybojoval si 3. výkonnostnú triedu.
Starší žiaci absolvovali ťažké stúpanie celkovo trikrát, a to poriadne roztrhalo štartové pole. Tomáš Sklenárik (0,1) pri streľbe v ľahu nezaváhal a pohyboval sa na tretej pozícii. Jediný netrafený terč v stoji a trestné kolo mu však zmarili nádeje na majstrovskú medailu. Dobehol na 6. mieste, ale získal najvyššiu výkonnostnú triedu. Lukáša Ottingera (1,2) tri trestné kolá odsunuli na 9. pozíciu.
Daniel Jacko (1,1) preťal cieľovú pásku na 14., Gabriel Nagypál (3,4) na 16. a Radovan Humeník na 19. pozícii.
Dievčatá poriadne vytrápil ťažký sneh, strelecké výsledky však dávajú nádeje do budúcnosti. Rovanko aj fakt, že na bežkách stáli prvýkrát len v decembri. Emma Petalíková (0,1) dobehla na 18. a Anka Fujdiarová (2,0) na 19. mieste. Andrea Uličná (2,4) obsadila 14. miesto.
Zimná biatlonová sezóna je za nami a bola úspešná. Okrem tvrdého tréningu na tom mala podiel aj táto zima, ktorá nám bohatou snehovou nádielkou umožnila trénovať aj v blízkosti domova. Pretekári nášho klubu sa v pretekoch Slovenského pohára celkovo 9 krát postavili na stupne pre najlepších a získali 3 medaile z Majstrovstiev Slovenska, z toho dve zlaté. 6-krát to bolo nepopulárne 4. miesto. Štyria chlapci si vybojovali prvú výkonnostnú triedu.
Ďakujeme všetkým priaznovcom a podporovateľom biatlonu a tešíme sa na letnú sezónu a ďalšie športové zážitky.
Podporte našu činnosť poukázaním 2% z vašich daní.