utorok, 04 jún 2013 10:40

Štart letného biatlonu opäť v Revúcej Doporučený

Napísal(a) Libor Mladší

Letná biatlonová sezóna 2013 odštartovala 1. kolom Viessmann pohára na revúckej strelnici cez víkend 1. - 2. júna 2013. Prípravu podujatia komplikoval dlhodobý dážď, ktorý zmenil príjemné lesné bežecké chodníky na zablatené peklo. Ani to však neodradilo viac ako 180 pretekárov, ktorí prišli bojovať o prvé tohtoročné body do Slovenského Viessmann pohára v letnom biatlone. Sobotňajšie vytrvalostné preteky sa nakoniec obišli bez prehánok, aj keď pršalo doslova pár metrov od tratí.

Dopoludnia čerstvý maturant Janko Majerčík v juniorskej kategórii dobehol na 8. mieste, Lucia Chrapánová obsadila 7. a Peter Košinár 6. miesto.
Žiacke kategórie otvárali najmladší žiaci – Andrej Mladší po štyroch netrafených terčoch dobehol šiesty. Prvýkrát sa na štart postavila Ema Kapustová a jej piate miesto je veľkým prísľubom do budúcnosti.
Starším žiakom nevyšla podľa predstáv najmä streľba v stoji. Nekompromisných 30 sekúnd navyše za každý nezostrelený terč ich odsunulo z boja o medaily. Tomáš Sklenárik (2,2) vybojoval 5. miesto, Lukáš Ottinger (3,3) 11. miesto, Gabriel Nagypál (0,3) 13. a Radovan Humeník (0,3) 14. miesto. Andrea Uličná (0,4) pri letnej biatlonovej premiére skončila štrnásta.
Žiaci 12-13 roční uzatvárali sobotňajší súťažný program. Libor Mladší (2,0) na prvej streľbe dvakrát zaváhal, na druhej sa už nemýlil a bežecky takmer vymazal trestnú minútu, bolo z toho druhé miesto, len 5 sekúnd za víťazom. René Chrapán (1,1) skončil 10. Presne strieľali Anka Fujdiarová (1,1) a vo svojom prvom letnom štarte aj Emma Petalíková (1,0), v najpočetnejšej kategórii vybojovali výborné 6. a 9. miesto.
Spestrením podujatia boli tradičné preteky prípravky, kde si letný biatlon vyskúšali tí najmenší.
Nedeľné husté mraky nad Muráňom nevešetili nič dobrého. Dopoludnia ešte na suchej strelnici zažiaril Peter Košinár (1,1), na šmykľavej trati ostal tesne za stupňom víťazov. Lucia Chrapánová aj Janko Majerčík vybojovali 7. miesto.
Štart popoludňajších pretekov žiakov už sprevádzali prvé kvapky, ktoré sa najmä počas behu starších žiakov zmenili v hustý lejak. Revúcki pretekári však dokázali, že bojovať vedia aj v takýchto podmienkach.
Tri trestné kolá navyše pre Andreja Mladšieho znamenali 5. pozíciu. S dvoma nepresnými zásahmi rovnako skončila Ema Kapustová.
Počasie to už dlhšie nevydržalo - keď sa na strelnici takmer naraz ocitli Tomáš Sklenárik (1,4), Lukáš Otttinger (1,2) a Radovan Humeník (2,4), spustil sa hustý lejak. Lukáš s Tomášom sa rýchlym behom vrátili do boja o medaile, ale ušli im o vlások – bolo z toho 4. a 5. miesto. Rado skončil 14. Náš najlepšie streľajúci Gabriel Nagypál (0,2) si trať omylom predĺžil, čo ho odsunulo na 16. miesto. Rovnako streľajúca Andrea Uličná (0,2) po výbornom výkone vybojovala 13. miesto a druhú výkonnostnú triedu.
Libor Mladší (2,0) opäť na prvej streľbe dvakrát minul, aj po dvoch trestných okruhoch sa však dostal do pohody, dobrým behom stratu zlikvidoval, na druhej streľbe vybielil všetky terče a zaslúžene zvíťazil.
Emma Petalíková (1,1) vybojovala 10. a Anka Fujdiarová (1,4) 12. miesto.
Vstup do letnej sezóny máme za sebou a u6 sa pripravujeme na ďalšie kolo v Predajnej, kde 22.-23. júna Viessmann pohár pokračuje 2. kolom.
Ďakujeme všetkým priaznivcom biatlonu, ktorí priložili ruku k dielu a pomohli tak vydarenému športovému podujatiu.