nedeľa, 03 marec 2019 11:56

Podnikatelia by si mohli zrealizovať svoje podnikateľské zámery v obci/meste aj prostredníctvom PPP schém Doporučený

Napísal(a) Monika Štesková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)
Prezentácia projektu Planet SOEN-ENTERprise your region, ako jedného z 12 najinovativnejšich projektov v rámci EU projektov – s používateľmi Monika Steskova Prezentácia projektu Planet SOEN-ENTERprise your region, ako jedného z 12 najinovativnejšich projektov v rámci EU projektov – s používateľmi Monika Steskova Agentúra pre rozvoj Gemera- facebook

Veľa podnikateľov si nevie predstaviť, že PPP schémy sa dajú aplikovať aj na lokálnej úrovni. PPP schéma, alebo projekty verejno-súkromného partnerstva (angl. Public Private Partnership) všeobecne označuje rôzne formy dlhodobej spolupráce medzi obcou/mestom a podnikateľom. Cieľom tejto spolupráce je efektívne zabezpečiť kvalitnú verejnú infraštruktúru alebo verejné služby pre občanov (napr. hospice, školu, knižnicu v obci…).
Podnikatelia môžu vďaka tejto schéme zrealizovať v spolupráci s obcou svoj podnikateľský zámer a zreštaurovať tak napr. historickú budovu vo vlastníctve obce a spraviť tam napr. knižnicu, alebo hospic, ktorý by prevádzkoval.

Podstatnou zložkou každej PPP schémy je poskytovanie verejnoprospešných služieb. Pomocou spolupráce medzi obcou a podnikateľom za pomoci PPP schém tak môžu vzniknúť sociálne centrá či školy, pričom sa jedná o schému (ak je dobre zmluvne nastavená), ktorá je výhodná pre obe strany. Pri PPP projektoch sa vychádza z prezumpcie, že súkromný investor/podnikateľ si dokáže pri niektorých rizikách (napr. termín výstavby, kvalita použitého materiálu a práce) poradiť lepšie ako samospráva a naopak, obec/mesto vie zabezpečiť lepšie podmienky vyplývajúce z ostatných rizík (napr. legislatívne zmeny na lokálnej úrovni).

Mechanizmus regionálnych PPP projektov sa začína úspešne uplatňovať v rámci EU a Agentúra pre rozvoj Gemera (pre viac info o našich aktivitách navštívte našu FB stránku) v spolupráci s Ekonomickou Univerzitou v Bratislave rámci medzinárodného projektu RESTAURA vypracováva podrobnú štúdiu a návod na to, ako revitalizovať budovy vo vlastníctve obce prostredníctvom PPP projektov v podmienkach našej legislatívy. Ako fungujú PPP projekty, ako ich využiť na regionálnej úrovni a revitalizovať historickú budovu vo vlastníctve obce v spolupráci s miestnym podnikateľom, sa dozviete aj prostredníctvom RESTAURA HELPDESK: https://www.interreg-central.eu/Content.Node/helpdesk-slovak.html

Viac info o medzinárodnom projekte RESTAURA : http://www.interreg-central.eu/Content.Node/RESTAURA.html
Tento projekt je financovaný prostredníctvom OP Stredná Európa z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Zdroj: Agentúra pre rozvoj Gemera

Monika Štesková

Čítať 1982 krát Naposledy zmenené nedeľa, 03 marec 2019 14:06

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!