štvrtok, 06 október 2022 13:01

MESIAC ÚCTY K STARŠÍM SI MESTO POLTÁR PRIPOMENIE SÉRIOU PODUJATÍ Doporučený

Napísal(a) J. Očenášová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Mesiac október je pre nás všetkých pripomienkou, že si máme vážiť a ctiť šediny a múdrosť starých otcov a mám, dávať im najavo svoju náklonnosť, rešpekt a lásku. „Staroba je prirodzenou súčasťou nášho života, nedá sa pred ňou ujsť. Aj tí, ktorí sú dnes seniormi, boli kedysi mladí a plní síl. Hoci rokmi na ich tvárach pribudli vrásky a síl ubudlo, s prežitými rokmi a pribúdajúcimi šedinami prišla múdrosť, ktorú nám seniori odovzdávajú,“ povedala primátorka mesta Poltár Martina Brisudová a doplnila, že práve preto každý rok mesto usporadúva podujatia venované seniorom.
Sériu tohtoročných podujatí otvorí udalosť s názvom „Najlepší dedko, najlepšia babka“, ktorá sa uskutoční dňa 09.10.2022 o 15.00 hodine v Kultúrnom dome v Poltári. Výtvarnú a literárnu súťaž pre deti MŠ a žiakov ZŠ, ktorej cieľom bolo rozvíjať pozitívny vzťah k svojim starým rodičom, vyhlásilo mesto pri príležitosti Svetového dňa solidarity a spolupráce medzi generáciami a už túto nedeľu ocení najlepšie práce detí, zobrazujúce ich milovaných starých rodičov.

poltar DUO JAMAHAV sobotu, dňa 15.10.2022, v kultúrnom dome v rámci podujatia „Jeseň života je krásna“ venovaného seniorom vystúpi so svojimi hitmi hudobné DUO JAMAHA. Tretím podujatím je „Úctu a vďačnosť Vám“, venované seniorom nad 75 rokov, ktoré sa uskutoční v obradnej sieni 16.10.2022 o 14.00 hod. Mozaiku kultúrnych podujatí dopĺňa výstava na Námestí osloboditeľov. Tentokrát je venovaná, ako inak, seniorom. Zachytáva ich život, radosti i starosti, ktoré prežívajú so svojimi rodinami a rodákmi vo veľkej poltárskej rodine. 

Seniorov z hľadiska prognózy vývoja vekovej štruktúry vníma samospráva ako najväčšiu a najzraniteľnejšiu skupinu. „Predpokladáme, že počet obyvateľov vo veku 65 a viac rokov bude nielen na Slovensku, ale aj v meste Poltár v nasledujúcich rokoch pribúdať, čím sa bude vytvárať tlak na samosprávu a na rozvoj sociálnych služieb, ich dostupnosť a kvalitu v našom meste,“ informovala primátorka, podľa ktorej je preto nevyhnutné myslieť na mestom poskytované sociálne služby pre danú skupinu.

„Pre samotných seniorov je veľmi dôležité, aby prežívali obdobie staroby čo možno najviac aktívne, obklopení svojou rodinou a blízkymi v domácom prostredí, aby bolo o nich postarané, boli chránení a v bezpečí,“ podotkla primátorka, podľa ktorej samospráva pre najkrehkejšiu a najzraniteľnejšiu skupinu zabezpečuje špeciálnu ochranu a starostlivosť. „V podobe prepravnej služby a sedemmiestneho vozidla, na ktoré sa mestu podarilo získať dotáciu, tak čoskoro mesto umožní seniorom napríklad prepravu k lekárom či na úrady, ďalej sme získali dotáciu na podporu opatrovateľskej služby a pre našich seniorov v meste sme tak zabezpečili starostlivosť v domácom prostredí,“ dodala primátorka. Ako ďalej uviedla, cieľom projektu je zabezpečiť dostupnosť domácej opatrovateľskej služby všetkým seniorom, ktorí potrebujú pomoc a predchádzať ich umiestňovaniu do pobytových zariadení.

Mesto zrekonštruovalo Zariadenie sociálnych služieb v Poltári a v rámci pomoci seniorom samospráva z rozpočtu mesta poskytuje organizáciám združujúcim seniorov každoročne dotáciu a podporuje ich činnosť. „Usporiadali sme viaceré kultúrno-spoločenské a športové podujatia venované seniorom, stretnutia s najstaršími občanmi, počas korony sme sa starali o ich bezpečie, šili a distribuovali sme ochranné rúška, pomáhali s nákupmi, objednávali na očkovanie, dezinfikovali všetky verejné priestranstvá. Som presvedčená, že každá pomoc pre seniorov je dôležitá a za roky, ktoré venovali tejto spoločnosti, si ju zaslúžia,“ dodala primátorka na záver.

 

Ing. Jozefína Očenášová

 

Čítať 472 krát Naposledy zmenené štvrtok, 06 október 2022 14:49

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!