Základné školy (503)
Dvere školy zostali pre deti otvorené aj počas prázdnin
Napísal(a) Mgr. Ľ. Klimentová
Dvere ZŠ Ivana Branislava Zocha v Revúcej zostali pre deti otvorené aj počas prázdnin. Od 1.7. 2019 do 4.7.2019 u nás prebiehal Denný letný tábor ZOCHÁČIK s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Pre deti bol pripravený pestrý program. V prvý deň ich privítala Lea z TŠ Happy Dance a naučila ich pár tanečných krokov. Cha-chu a iné tance si s radosťou zatancovali dievčatá aj chlapci. V tanečnom súboji predviedli svoje vlastné tanečné zostavy. Ďalšia disciplína nebola len o vedomostiach. Najskôr si deti spoločne zopakovali dopravné značky, aby ich potom pri jazde zručnosti na kolobežkách vedeli správne dodržiavať. Zábavnou formou a súťažením v skupinách si preverili vedomosti z anglického jazyka.
V areáli Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej za prítomnosti pani prednostky MsÚ v Revúcej Ing. Evy Kučerákovej, vedúceho referátu školstva pána Ing. Igora Kvetka, PhD., riaditeľov miestnych škôl a hostí otvorili unikát – dažďovú záhradu.
V rámci programu „Klíma nás spája“, ktorý zastrešuje občianske združenie Živica – centrum environmentálnej a etickej výchovy, sa už niekoľko rokov realizuje projekt budovania dažďových záhrad v školách po celom Slovensku. V tomto školskom roku 2018-2019 sa to podarilo Základnej škole J. A. Komenského, jednej z desiatich, podporených sumou 1 000 € od donora tejto aktivity – dm drogerie markt.
Už takmer mesiac môžete v priestoroch ZŠ J. A. Komenského v Revúcej stretnúť drobné, usmievavé žieňa, ktoré by ste si mohli spokojne, nebyť jej exotického vzhľadu, pomýliť s našou žiačkou. Po druhýkrát v tomto školskom roku sme sa zapojili do projektu medzinárodnej organizácie AISEC, v rámci ktorého sme na našej škole privítali stážistku, študentku elementárnej pedagogiky, z ďalekého Honkongu. Ting Ting Song, alebo pre nás, Západoeurópanov, Iris, navštevuje prevažne vyučovacie hodiny na 1. stupni, ale veľa času trávi aj s našimi malými deťúrencami a ich pani učiteľkami v družine pri rôznych hrách a zábavných aktivitách. Okrem angličtiny sprostredkúva našim žiakom úplne odlišnú kultúru, reč a fascinujúce čínske písmo.
Festival štyroch živlov v Bratislave aj s účasťou revúckej ZŠ J. A. Komenského
Napísal(a) ZŠ
V piatok 7. 6. 2019 sa mladé vedkyne zo 6. B triedy Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej – Saška Hamarová, Petra Jankóšíková a Diana Vaššová zúčastnili v Bratislave Festivalu štyroch živlov. Tento festival organizuje Amavet v priestoroch centra vedy – Aurélium. Festival je prehliadkou vedátorských projektov žiakov základných škôl, ktorí prezentujú svoj projekt pomocou panelovej prezentácie. Princípom je prostredníctvom tvorby projektov podnietiť v žiakoch záujem o bádanie vo všetkých oblastiach života. Naučiť ich, aby otázkou PREČO prebudili v sebe prirodzenú túžbu mladých ľudí po poznávaní a hľadaní odpovedí na otázku AKO. Nosnou témou hravej vedátorskej súťaže sú základné prírodné živly Oheň – Voda – Vzduch – Zem.
Zocháči z Revúcej smerovali do školy v prírode pod Belianskymi Tatrami
Napísal(a) Mgr. M. Motyčková
V pondelok 3. júna 2019 cestovali z Revúcej žiaci ZŠ I. B. Zocha do školy v prírode. Začal sa totiž týždeň, kedy jedna veľká školská rodina povedie svoje kroky za poznávaním prírody, histórie či miestnej architektúry. Cieľ cesty – Monkova dolina, Ždiar. Nakrátko sa ich domovom stal Hotel Magura, odkiaľ podnikali výpravy do blízkeho okolia. Počasie im prialo, a tak toho mohli vidieť veľmi veľa. Samozrejme nevynechali návštevu múzea Ždiarsky dom – s prehliadkou stálej expozície s veľmi príjemným a zaujímavým výkladom.
Najmladší revúcki športovci zo ZŠ J. A. Komenského na Majstrovstvách kraja
Napísal(a) ZŠ
Krásne slnečné počasie privítalo najmladšie a mladšie žiactvo na Majstrovstvách kraja v Michalovciach. Výprava ZŠ J. A. Komenského v Revúcej v horúčave statočne bojovala a deťom sa podarilo získať až desať medailových umiestnení. Najviac sa darilo Sofii Simanovej, ktorá získala zlato v hode kriketovou loptičkou a aj vo vrhu guľou. Alexandra Štempelová bola zlatá v chôdzi na 2000 m a strieborná vo vrhu guľou. Ivanka Simanová sa blysla zlatou medailou v skoku do diaľky, striebrom v kriketke a piatym miestom v behu na 60 m. Dominik Šuhaj si vybehal bronz v behu na 1000 m a získal tretie miesto vo vrhu guľou. Hanka Bottová sa v behu na 1000 m po zlepšení o takmer 20 sekúnd ocitla na bronzovom stupienku.
Pätnásty ročník Detskej divadelnej hry v rodine Zocháčov bol výnimočný
Napísal(a) Mgr. Z. Jakubejová
Nie je deň ako deň, a ten piatkový v Revúcej bol pre Zocháčov opäť niečím výnimočný. Naši žiaci sú pre nás nesmierne dôležití, veď pre nich a kvôli nim sme tu. Preto sme sa rozhodli piatok 31. mája 2019 venovať deťom, ich sviatku a tomu, čo s takou láskou a radosťou robia – detským divadielkam. V tomto roku sa nám predstavilo až 12 detských divadelných súborov, čo bolo v histórii Detskej divadelnej hry ZŠ I. B. Zocha najviac. Malí i väčší herci opäť dokázali, že svoju lásku k divadlu dokážu pretaviť do podoby scénok s vysokou ľudskou i umeleckou hodnotou.
Cestovateľský krúžok zo Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej sa rozhodol navštíviť Pustý hrad, stojaci na čiastočne zalesnenom vrchu pohoria Javorie pri Zvolene na strednom Slovensku.
Náučný chodník malých cestovateľov doviedol ku jednej k najrozsiahlejších hradných zrúcanín nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Výhľady stáli naozaj za to, a hoci sme sa trochu obávali, že naďabíme na zakliateho mnícha, ktorý podľa známej povesti stráži tunajšie poklady a má vraj namiesto jednej nohy kopyto, nakoniec všetko dobre dopadlo a my
Počas piatich dní sa Zocháči prostredníctvom hier a prípravných cvičení zoznámili s vodným prostredím
Napísal(a) Mgr. M. Pirochová, Mgr. Z. Kunštárová
Keď pršalo mrholilo,
Zocháčom sa zadarilo.
Na plaveckom výcviku,
zlepšili si techniku.
Plávali jak rybičky,
tie šikovné detičky.
Všetky štýly ovládajú,
na leto sa pripravujú.
V dňoch 20.05. – 24.05.2019 sa žiaci piateho ročníka ZŠ I. B. Zocha v Revúcej zúčastnili Plaveckého výcviku s cieľom oboznámiť sa a zdokonaliť v jednotlivých plaveckých štýloch.
Revúcki tretiaci zo Základnej školy J. A. Komenského zažili počas piatich dní to, na čo čakáme celý rok. Škola v prírode ich v pondelok vítala sychravou jeseňou, v utorok zavítala pani zima, streda ponúkla chladnú jar, ktorú vo štvrtok vystriedala slnečnejšia a ešte hrejivejšia a v piatok už prišlo teplé leto. Jedinečný, výnimočný a plný zážitkov bol celý týždeň prežitý v krásne zariadenom penzióne Šafrán v obci Ždiar, ktorá patrí medzi klenoty Slovenska. Naše putovanie sa začalo spoznávaním rázovitej podtatranskej obce s jej typickými tradíciami, zvyklosťami, folklórom a kultúrou v Ždiarskom dome. Navštívili sme Tatranskú Kotlinu a prevýšením niekoľkých metrov zamierili k Belianskej jaskyni.
Viac...
Žiaci základných škôl sa vybrali po stopách Objaviteľa
Napísal(a) Mgr. Marína Krivanská, Mgr. Soňa Plutová
V priestoroch Kultúrneho domu v Dobšinej sa uskutočnila 20. mája 2019 putovná výstava ilustrácií Zuzany Fuskovej pod názvom Slovensko – krajina plná tajomstiev, ktorú zorganizovala Základná škola v Dobšinej, Matica slovenská (DMS Rožňava, MO MS Dobšiná) a Mesto Dobšiná. Uskutočnila sa beseda za účasti autorky projektu Slovensko – krajina plná tajomstiev Lenky Šingovskej, ktorá mapovala vodné bohatstvo. A nielen to. Pútavo nám čítala z knihy Slovensko – krajina plná tajomstiev, Vodné dobrodružstvá. Priblížila nám vybrané lokality Slovenska a oboznámila nás s hodnotou vody a odhalila jej tajomstvá. Prezradila nám aj to, že miesta, ktoré sa v knihách vyskytujú osobne navštevuje a hľadá o nich informácie.
Prváci zo ZŠ J. A. Komenského si užívali v Škole v prírode v Ždiari
Napísal(a) ZŠ
Na májový týždeň od 13.-17.5. sa tešili žiaci 1. B triedy zo Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej. V pondelok ráno sa vybrali do Školy v prírode. Čakalo ich úžasné prostredie krásnej prírody v obci Ždiar v penzióne U gazdu. Užili si prírody – od zimnej cez jarnú až po letnú. Každá minúta ich pobytu bola naplnená skvelým programom. Po príchode sa ubytovali, naobedovali a vyrazili na potulky obcou Ždiar. Druhý deň spoznali krásy, ktoré ukrýva Belianska jaskyňa. V stredu vyrazili do múzea Ždiarsky dom, kde im teta sprievodkyňa porozprávala a opísala vtedajší bežný život na dedine. Vo štvrtok navštívili Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine. Tento zámoček je kultúrna pamiatka, ktorá slúžila hlavne na reprezentačné účely a v roku 2015 ju prezident A. Kiska sprístupnil pre verejnosť.
Jarneval u revúckych Zocháčov sa stal neoddeliteľnou súčasťou jarných dní. Aj tento rok sa 16. mája 2019 krásne masky za sprievodu hudby už po piatykrát veselo vybrali do našej vyzdobenej telocvične. Konečne nastal ten vytúžený deň, kedy sa mohli deti našej školy ukázať a predstaviť vo svojich karnevalových kostýmoch. Do telocvične premenenej na tanečný parket vchádzali princezné, roboti, múmie, zvieratká a iné rozprávkové a filmové postavy. Privítali ich rodičia, starí rodičia i pani učiteľky. Medzi školákmi sme s radosťou uvítali aj deti z materských škôl, ktoré sa veselo pridali ku starším kamarátom. V rytme hudby sa predstavovali jednotlivé masky, ktoré boli odmeňované patričným potleskom.
Skvelé súťaže, skvelé umiestnenie, úžasní reprezentanti Základnej školy J. A. Komenského. Čo súťaž, to prvé miesto.
V silnej konkurencii v pretekoch viacbojov O pohár rektora TU Košice sa darilo nášmu najmladšiemu atletickému žiactvu: Ivanka Simanová 1. miesto, David Mihál 3. miesto.
Okresné kolo súťaže mladých záchranárov civilnej ochrany vyhralo naše družstvo v zložení Róbert Biž, Helena Slivenská, Timea Velková, Matúš Juríček a postupuje do krajského kola, ktoré sa uskutoční 21.- 22. mája 2019 na Králikoch.
































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-