
Šport (1737)
Podradené kategórie
Víťazi najvyššej futbalovej súťaže ObFZ Rimavská Sobota od roku 1998 po rok 2022
Napísal(a) Š. Tomášik
V roku 1997 sa okres Revúca odčlenil od okresu Rožňava, futbalové kluby z okresu Revúca boli preradené do súťaží ObFZ Rimavská Sobota. V príspevku sa dočítame o víťazoch najvyššej futbalovej súťaže ObFZ R. Sobota v jednotlivých ročníkoch od roku 1998 po rok 2022, pričom okrem víťaza sú uvedení aj ďalší účastníci v ročníku. Pri niektorých víťazoch je uvedený aj kompletný káder, inde len niektorí hráči a niekde bez kádra.
1998 – Jesenské, ďalší účastníci: Muráň, Revúčka, Gemer, Hnúšťa, Jelšava, Tachty, Abovce, Ožďany, G. Jablonec, Bakta, R. Seč, Tachty, Petrovce
Jesenské: Oto Jakab, Csaba Singlár, Peter Czízi, Zoltán Czízi, Tomáš Kóšik, Tibor Mattyašovský, Ladislav Miko, Alfréd Kovács, Stanislav Štork, Tibor Bialoncsek, Martin Drdol, Patrik Pšida, Milan Slovák, Csaba Szendrei, Jozef Šuhajda, Ján Konček, Eugen Lakatoš, Tibor Tóth, Vladimír Kuna, Tomáš Kocsis, Alexander Frídel, Tibor Tóth
1999 – Hnúšťa, ďalší účastníci: V. Blh, Bátka, Revúčka, Gemer, Tachty, R. Janovce, Jelšava B, Muráň, Klenovec, R. Seč, R. Janovce, Bakta
Bc. Július Lalik: V našej obci Slavošovce futbal spája
Napísal(a) J. Lalik
Už 20 rokov sa venujem deťom, ktoré majú radi tento šport - naháňanie sa za loptou. Pracujem ako asistent učiteľa na Základnej škole v Slavošovciach od roku 2003. Keďže s futbalom sa spája nielen moje detstvo, keď som bol žiak, neskôr dorastenec a potom dospelý, chcel som využiť svoje nadobudnuté skúsenosti a odovzdať ich našim deťom, ktoré tento šport milujú.
Začali sme od nuly, žiadne lopty a ďalšie vybavenie. Jednoducho povedané, všetko to, čo bolo potrebné k tréningu a k samotnej hre, chýbalo. Dá sa povedať, že deťom sa v tejto činnosti u nás v obci nikto nevenoval, čo bola veľká chyba.
V roku 2004 sme začali s tréningovým procesom a zháňali potrebné prostriedky, aby sme mohli fungovať. Boli to ťažké začiatky, no napriek tomu sa nám v roku 2005 podarilo dosiahnuť najväčší úspech – pri reprezentácii školy postúpiť do celoslovenského finále mladších žiakov v Trnave na hlavnom štadióne.
Adam Klajber je víťazom 31. ročníka stolnotenisového turnaja v Gemerskej Polome
Napísal(a) MG od
Prvým stolnotenisovým turnajom na Slovensku v roku 2023, ktorý sa zapísal do športovej histórie už 31-krát, bol turnaj o pohár starostky Gemerskej Polomy zorganizovaný polomskými organizátormi. Jeho víťazom sa 6. januára 2023 stal 19-ročný Adam Klajber, v súčasnosti hrajúci za nemecký klub TSG Kaiserslautern. Vo finále zvíťazil nad Matejom Harabinom z klubu 1 PPC Fortuna Kežmarok. Na treťom mieste skončil Marek Tutura z TJ STO Nižná a Martin Marko z STK Lokomotíva Košice.
Medzi vzácnych hostí turnaja patril predseda SSTZ Ing. Anton Hamran. Medzi hráčmi sa objavila dokonca aj generálna sekretárka SSTZ Mgr. Ivica Hatalová, ako jediná žena na tomto súťažení. Štartovala za MSTK Trnava a v celkovom hodnotení obsadila na turnaji 13. miesto.
Pohár víťazovi odovzdala starostka obce Gemerská Poloma Lillian Bronďošová.
Z klubu biatlonu Magnezit Revúca: Nikdy nie je neskoro začať!
Napísal(a) R. Hudecová
Keď má niekto chuť a vôľu športovať a posúvať svoje limity, tak nikdy nie je neskoro začať. Ku takému kroku sa odhodlal aj Martin Beláň, otecko nášho mladého biatlonistu Martina. Aj keď má štyridsiatku na krku, povedal si, že skúsi robiť biatlon, a to nielen rekreačne pre radosť, ale aj súťažne. Začal absolvovať všetky tréningy s deťmi, a samozrejme si niečo aj individuálne pridal. Hlavne sa musel zoznámiť s technikou streľby a s technikou behu na lyžiach. Ale kde je vôľa, tam je cesta. S veľkým odhodlaním sa prihlásil 29.12. – 30.12.2022 na 1. kolo Viessmann pohára dorastu a dospelých v biatlone v Osrblí. Samozrejme vedel, že vo svojej kategórii, muži B, sa nemôže rovnať kolegom, niektorým bývalým pretekárom, niektorým terajším trénerom, ktorý sa biatlonu venujú cely život.
Najvyššia futbalová súťaž ObFZ Rožňava v rokoch 1994 – 2022
Napísal(a) Š. Tomášik
Zastúpenie futbalových klubov z okresu Rožňava v najnižšej regionálnej súťaži VsFZ v rokoch 1995 - 2022
Napísal(a) Š. Tomášik
V novodobej histórii ObFZ Rožňava býva zvykom, že víťaz 6. ligy (v súčasnosti 7. liga, predtým 1. trieda) nepostúpi do vyššej súťaže. Pritom najnižšia regionálna súťaž prešla viacerými modelmi. Naposledy v roku 2011. Postupne v nej však účinkuje čoraz menej mužstiev z ObFZ Rožňava, v súčasnosti žiadne. V príspevku si prečítame o účinkovaní mužstiev z ObFZ Rožňava v najnižšej regionálnej súťaži od sezóny 1995 / 1996.
Model I. B trieda Košicko – Gemerská skupina (okresy: Rožňava, Revúca, Košice – mesto, Košice - vidiek)
V sezóne 1995 / 1996 tu pôsobili Kunova Teplica, Betliar, Gemerská Poloma, Jelšava B a Dobšiná. Na konci súťaže zostúpili Kunova Teplica a Dobšiná. Dobšiná bola nováčikom, keď vyhrala OM v roku 1995. Kunova Teplica sa naopak do tejto súťaže dostala po zostupe zo 4. ligy – Západ. Jelšava B mala slabšiu jarnú časť, keď získala len 13 bodov. Betliar skončil na peknom 3. mieste. Gemerská Poloma získala 37 bodov.
Záverečné výsledky futbalových klubov z rimavskosobotského regiónu z jesene 2022
Napísal(a) Š. Tomášik
V príspevku nášho spolupracovníka Ing. Štefana Tomášika sa dočítame o výsledkoch futbalových klubov z regiónu Rimavská Sobota. V príspevku autor okrem výsledkov uvádza aj umiestenie klubu po jeseni a meno najlepšieho strelca. Text dopĺňa fotografia MFK Jelšava.
V posledných dvoch kolách sa futbalistom Rimavskej Soboty nedarilo, keď oba zápasy prehrali, najmä vysoká prehra v Bardejove fanúšikov nepotešila. V 5. lige – JUH riadenej SsFZ Tornaľa ani Hajnáčka dohrávky nemali. V dohrávkach 6. ligy – JUH riadenej SsFZ sa darilo Revúcej. Zaujala najmä vysoká výhra 17:1 nad Bušincami. Jesenské zdolalo Tisovec 5:0. V 7. lige ObFZ Rimavská Sobota česť hostí zachraňoval Kráľ, inak bodovali domáci.
3. liga – východ
Rimavská Sobota – Spišská Nová Ves 0:1
Bardejov – Rimavská Sobota 8:1
Stručné hodnotenie futbalovej jesene 2022 v 7. lige ObFZ Rožňava
Napísal(a) Š. Tomášik
Dohrávkou zápasu Dlhá Ves – Rakovnica sa skončila jesenná časť 7. ligy ObFZ Rožňava a tak nastal čas na jej bilancovanie. To si prečítame v príspevku nášho spolupracovníka Ing. Štefana Tomášika. V jeho článku sú k dispozícii tabuľky, štatistiky a komentár. Text dopĺňa fotografia aktuálneho lídra 7. ligy.
Komentár
Vyšná Slaná dlhodobo patrí medzi popredné kluby v okrese a potvrdila to aj túto jeseň, keď za lídrom z Krh. Dlhej Lúky zaostáva iba o dva body. Naviac má o zápas menej a tak bude boj o prvú priečku ešte zaujímavý. Do boja o prvenstvo môže prehovoriť Baník Rožňavské Bystré, ktorý sa posilnil o skúsených hráčov (Miloš Gallo, Boris Milko...). Nebyť prehry s G. Polomou, mohlo byť v tabuľke ešte vyššie.

D O S P E L Í
V. LIGA JUH VsFZ – dohrávka 9. kolo
MFK Rožňava – AFK Topoľany 5:1 (3:0). G: J. Figúr a F. Kovács po 2, J. Korfanta – R. Škodi. Hralo sa bez karty. R: M. Homola – M. Bochnovič, V. Mačuga, DS: M. Čonka. Div.: 250.
ROŽŇAVA: Kristian Kocis - Juraj Horvát (75´ J. Fedor), Tomáš Gecelovský (46´ D. Bodnár), Filip Szabó, Kristian Šikur, Jozef Korfanta (75´ Sz. Szabó Dózsa), Gabriel Majoroš, Michal Domik, František Gyenes (58´ A. Hajduk), Jaroslav Figúr (C), Filip Kovács.
Vyšná Slaná je jesenným majstrom 7. futbalovej ligy, ale po 14. kole prevzala vedenie Krásnohorská Dlhá Lúka
Napísal(a) MG od
D O S P E L Í
V. LIGA JUH VsFZ – 14. KOLO
FK Krásnohorské Podhradie – TJ Slavoj Veľký Chlmec 3:0 (1:0). G: T. Hajduk, T. Revúcky, R. Fabián. ČK: 0 - E. Lajčák, ŽK: J. Benedik – Zs. Timkó, R. Dolgoš, R: D. Pužír – D. Novák, M. Petraššovitš. DS: J. Roka. Div.: 100.
PODHRADIE: Dávid Džačár - Štefan Dorkin, Daniel Vojčík, Norbert Vozár, Tomáš Hajdúk, Jakub Fatľa, Roland Fabián (83´ M. Ďuríček), Richard Kardos (78´ T. Béke), Tomáš Revúcky (C), Ján Kovács, Július Benedik (46´ D. Tisza).
CHLMEC: Alexander Tóth - Tomáš Némethi (C), Tomáš Batta, Edvard Lajčiak, Ľubomír Godarský, Marcel Boda, Patrik Tronka, Olivér Galambos (78´ D. Mádi), Radek Dolgoš, József Bence Buda, Zsolt Timkó (75´ D. Tronka).
Viac...
Z futbalových výsledkov v rimavskosobotskom regióne
Napísal(a) Š. Tomášik
V Rožňavskom Bystrom prišlo na futbal štvrť tisíc divákov
Napísal(a) MG od
D O S P E L Í
V. LIGA JUH VsFZ – 13. KOLO
FK Krásnohorské Podhradie – OFK Vojčice 3:1 (1:1). G: T. Revúcky 3 – S. Sarik. ŽK: P. Džačár, M. Boroš – M. Vaško, M. Žofčák. R: D. Štofanko – T. Okruhľanský, Š. Ľaš, DS: D. Alexa. Div.: 100.
PODHRADIE: Dávid Džačár - Štefan Dorkin, Daniel Vojčík, Norbert Luko, Norbert Vozár (46´ T. Béke), Martin Ďuríček (62´ D. Tisza), Jakub Fatľa, Roland Fabián (78´ M. Boroš), Richard Kardos, Tomáš Revúcky (C) (90´ Š. Kun), Ján Kovács.
VOJČICE: Miroslav Žofčák - Gabriel Schaffer, Jakub Magnes, Marek Obrin (82´ Š. Vaško), Samuel Sarik, Ján Polák (50´ M. Mazuch), Miroslav Tokár, Boris Vereb, Dávid Baník, Kristián Hirko (74´ M. Prosba), Oliver Vaško (C).
V domácich zápasoch sa hráčom Podhradia začína dariť. Aj tentoraz získali so súperom z Vojčíc tri body, keď všetky tri góly si pripísal jeho najlepší hráč a kapitán mužstva Tomáš Revúcky. Prvý polčas bol vyrovnaným aj podľa strelených gólov. O všetkom rozhodol druhý polčas a presná strelecká muška najskúsenejšieho hráča FK Krásnohorské Podhradie.
Vyšná Slaná si upevnila 1. miesto v tabuľke 7. futbalovej ligy
Napísal(a) MG od
DOSPELÍ
V. LIGA JUH VsFZ – 12. KOLO
MFK Rožňava – Družstevník Cejkov 6:1 (3:0). G: M. Domik 2, Á. Tamás, Y. Kambarov, F. Kovács, J. Korfanta – E. Barna. ŽK: Y. Kambarov – J. Blanár. M. Panda. R: T. Okruhľanský - P. Ištoňa, D. Štofanko. DS: A. Mišenčík. Div.: 250.
ROŽŇAVA: Frederik Spišák - Juraj Horvát (74´ Á. Tamás), Tomáš Gecelovský (59´ D. Bodnár), Filip Szabó, Jozef Korfanta, Kristian Šikur, Gabriel Majoroš (59´ A. Hajduk), Michal Domik, Yelzhas Kambarov, Jaroslav Figúr (C), Filip Kovács.
CEJKOV: Marek Karhút - Roland Himaľ, Ján Vajda (C), Lukáš Bučko, Adrián Barna, Ján Blanár, Ladislav Uhrin (59´ J. Max), Patrik Balint, Erik Barna, Marcel Hami, Jakub Paľovčík (71´ M. Panda).
Podľa výsledku i hry, ktorú predvádzali na ihrisku v Rožňave bolo vidieť iba jedno mužstvo, ktoré si skôr vyplnilo hrací čas tréningom. Strelecky sa uviedol už po druhýkrát domáci hráč s bielenou „čiapočkou“ na drese s číslom 10 – Michal Domik. Na ihrisku sa ukázal všade tam, kde ho bolo treba. V druhom polčase prenechal streľbu ďalším spoluhráčom a tak sa jej uviedli Jozef Korfanta, Filip Kovács a Ákos Tamás. Keďže M. Domik má iba 19 rokov, jeho budúcnosť sa iste prejaví rovnako ako v tomto zápase.
Posledná Poloma zhodila prvé Bystré z futbalového trónu
Napísal(a) MG od
D O S P E L Í
V. LIGA JUH – VsFZ – 11. KOLO
FK II. Rákoczi Ferenc Borša – FK Krásnohorské Podhradie 2:0 (1:0). G: A. Dócs, T. Torkoš. ČK: 0 - D. Džačár. ŽK: P. Fedor, M. Nagy – D. Vojčík, R. Fabián, J. Fatľa, Š. Dorkin. R: Š. Milo – J. Mano, P. Tóth, DS: M. Piro. Div.: 125.
BORŠA: Milan Ceran - Máté Szabó (58´ P. Harbulák), Peter Fedor, Adrián Dócs (C), Dominik Handlovič, Máté Horbulák (67´ M. Nagy), Attila Kaško, Jakub Juroš, Tibor Nagy, Tomáš Torkoš (86´ Cs. Szabó), Adrián Nagy.
PODHRADIE: Dávid Džačár - Štefan Dorkin (78´ N. Luko), Jakub Fatľa, Ján Kovács, Richard Kardos, Roland Fabián, Tomáš Hajdúk (65´ M. Boroš), Daniel Vojčík, Tomáš Revúcky (C), Július Benedik (54´ D. Tisza), Martin Ďuríček.
Ján Garan Krišťák – 90. výročie narodenia
2. február - Ján Garan Krišťák (2. 2. 1933 Rejdová – 18. 7. 2008 Rožňava) – pedagóg, folklorista.
Do školy chodil v Dobšinej, potom študoval slovenčinu v Bratislave. V rokoch 1953-1957 učil na ZŠ v Rejdovej, kde založil folklórnu skupinu Hora (dnes Hôra) a bol jej prvým vedúcim. 8 rokov pôsobil ako riaditeľ ZŠ v Rožňavskom Bystrom. Od roku 1967 pracoval ako zástupca riaditeľa školy opäť v Rejdovej. Zároveň viedol osvetovú besedu, obnovil činnosť súboru Hôra, ktorá dala impulz na výstavbu amfiteátra v Rejdovej, kde sa konajú Gemerské folklórne slávnosti. Podieľal sa na zariaďovaní nového kultúrneho domu, bol vedúcim kina. Od roku 1975 učil v ZŠ v Dobšinej. Stál pri založení Folklórneho súboru Gemer v Dobšinej, v ktorom pôsobil ako umelecký a organizačný vedúci do roku 1998. Patrí medzi známych nositeľov tradícií na hornom Gemeri. So svojimi folkloristami absolvoval stovky vystúpení po celej Československej republike aj v zahraničí. Miloval a horlivo propagoval horno-gemerský folklór a túto svoju lásku vštepoval aj mládeži, s ktorou pracoval. -MM-
Ján Fabián – 5. výročie úmrtia
2. február - Ján Fabián (19.9.1935 Rakovnica – 2.2.2018 Rožňava) – odborník v oblasti mechanizácie a automatizácie baníctva, pedagóg.
Základnú a strednú školu ukončil v Rožňave. Po šúdiu na Baníckej fakulte VŠT v Košiciach pracoval v Železorudných baniach v Rožňave, od roku 1961 pôsobil na Baníckej fakulte VŠT v Košiciach. V rokoch 1977 – 1981 pôsobil ako hosťujúci profesor a neskôr dekan Baníckej fakulty – University of Zambia. Ako svetovo uznávaný banský odborník bol poctený titulom Dr. h. c. na univerzite v Indii 1997 a v Rumunsku 2001. Bol členom mnohých odborných a vedeckých inštitúcií doma a v zahraničí. Napísal 6 odborných kníh (napr. Mechanizácia lomov, Systémové inžinierstvo v baníctve a geológii, Aplikácia výpočtovej techniky v baníctve a i.), mnoho odborných článkov, výskumných správ, patentov, súdnoznaleckých posudkov a projektov pre modelovanie ložísk nerastných surovín, hlbinné a povrchové baníctvo, využitie strojov v lomoch, rozpojovacie a trhacie práce, využívanie surovinovej základne a i. Svoj životopis a zážitky z cestovania zhrnul v roku 2001 v knihe: Putovanie za baníckym chlebíkom. Za svoju činnosť bol ocenený viacerými vyznameniami. -MM-
Bohuš Nosák-Nezabudov – 205. výročie narodenia
3. február - Bohuš Nosák-Nezabudov (3.2.1818 Tisovec – 5.4.1877 Sabinov) – básnik, novinár a prekladateľ.
Základné vzdelanie získal u otca v ľudovej škole v Čiernej Lehote, študoval na ev. gymnáziu v Dobšinej a v Levoči, od r. 1838 teológiu na ev. lýceu v Bratislave, kde patril k najaktívnejším členom Slovanského ústavu. Pôsobil ako kaplán na fare u M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši. V r. 1843-44 sa liečil u rodičov v Čiernej Lehote a Chyžnom. Po revolúcii žil ako úradník v Ratkovej, Revúcej, Rožňave, Dlhej Vsi a v Muráni. Aktívne sa zapájal do národného a verejného života, venoval sa národnobuditeľskej, spisovateľskej a prekladateľskej tvorbe. Písal vlastenecké a príležitostné básne, ódy, veršoval ľudové povesti a balady, v prozaickej tvorbe sa venoval najmä cestopisnému žánru. V publicistike sa zameral na spravodajstvo zo slovenského národného života, bol autorom politických článkov, hospodárskych informácií i biografických recenzií. Prekladal predovšetkým z nemčiny, ruštiny a angličtiny. -MM-
Samuel Tomášik – 210. výročie narodenia
8. február - Samuel Tomášik (8.2.1813 Jelšavská Teplica, teraz Gemerské Teplice – 10.9.1887 Chyžné) – spisovateľ, historik, ev. farár.
Jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej romantickej literatúry, kultúrnopolitických pohybov a cirkevného života na Slovensku. Vzdelanie získaval v Jelšave a Gemeri, gymnázium navštevoval v Rožňave. Neskôr pokračoval v štúdiu teológie na univerzite v Berlíne. Od r. 1835 pôsobil v Chyžnom ako farár a dozorca ev. škôl v gemerskom senioráte. Pričinil sa o založenie prvého slovenského gymnázia v Revúcej. V jeho prozaickej a básnickej tvorbe sa veľmi často objavuje výzva do boja za slobodu či spravodlivosť, snaha dokázať dôležitosť slovenského národa v dejinách Uhorska, no venuje sa i básňam satirickým, etickým, či ponáškam na ľudovú tvorbu. Priestorovo umiestňuje svoje diela do gemerského regiónu (poviedky Bašovci na Muránskom zámku, Sečovci, veľmoži gemerskí, Vešelínovo dobytie Muráňa a i.). Jeho básne sa vyznačujú spevnosťou a ľudovým jazykom, pričom viaceré boli zhudobnené alebo zľudoveli (Hej, Slováci, Kolo Tatier čierňava, Hej, pod Kriváňom, Ja som bača veľmi starý). V r. 1872 napísal faktografická prózu k dejinám Gemera – Pamätnosti gemersko-malohotské, v r. 1883 dejiny hradu Muráň. V r. 1997 mu v Chyžnom slávnostne otvorili pamätnú izbu. -MM-
Alexander Müller – 155. výročie narodenia
9. február - Alexander Müller (9.2.1868 Novo Mesto, Slovinsko (vtedy Rudolfswerth) –9.10.1950 Rožňava) – banský inžinier.
Po ukončení vysokej školy baníckej v Banskej Štiavnici pracoval v Hodruši, Badíne pri Zvolene, ako vedúci banského úseku v závode Rimamuránsko-šalgotarjánskej železiarskej spoločnosti v Rákošskej Bani, potom na jej riaditeľstve v Ózde. V rokoch 1919 – 1939 bol riaditeľom baní v Rožňave, kde významnou mierou prispel k vybudovaniu závodu a k jeho technickéu rozvoju a modernizácii. Zorganizoval rozsiahly geologicko-ložiskový výskum a geologické mapovanie Spišsko-gemerského rudohoria. Vypracoval i popisnú, technickú a fotografickú dokumentáciou niektorých výrobných prevádzok, zúčastnil na riešení všetkých závažných otázok slovenského baníctva a na jeho rozvoji. Autor projektu Baníckeho múzea v Rožňave, zaslúžil sa o jeho založenie, výstavbu a rozvoj, venoval mu časť svojej veľkej mineralogickej zbierky. Člen výboru Slovenského banského revíru v Bratislave. -MM-
Pavel Šramko – 280. výročie narodenia
13. február - Pavel Šramko (13.2.1743 Revúca – 25.2.1831 Klenovec) – ev. kňaz, učiteľ, jazykovedec, veršovník.
Základnú školu navštevoval v Slavošovciach, študoval v Ratkovej a Gemeri. Teológiu študoval vo Viedni a v Bratislave. Pôsobil ako učiteľ v Revúcej, v Kunovej Teplici a v Gemeri, ako kňaz v Paludzi a v Klenovci. Je autorom Česko-slovenskej gramatiky – liternice (1805), ktorú gemerský seniorát zaviedol ako učebnicu pre slovenské školy. Písal príležitostné veršované prejavy, básne a duchovné piesne. Rozruch medzi evanjelickým duchovenstvom vyvolala básnická skladba, ktorú napísal po smrti svojej manželky Kataríny. Erotické podfarbenie opisu jej krásy pobúrilo niektorých vtedajších kňazov a motivovalo ich k napísaniu satirických básní na autora i knihu. Svojou tvorbou prispel k zosvetšteniu slovenskej literatúry a jej rozšíreniu medzi širokými vrstvami obyvateľstva, v jeho veršoch sa objavovali zemepisné a dejepisné reálie, príbehy zo súčasného života, pričom najrozšírenejšie boli veršované pozdravné prejavy k meninám a sobášom, napísal oslavnú báseň Běh života..., v ktorej vzdáva hold Márii Terézii. Báseň Pamětný sloup..., v ktorej ocenil spoločenské a náboženské reformy Jozefa II. a jeho trojdielny grécko-slovenský slovník ostali v rukopise. -MM-
Eduard Lengyel-Rheinfuss – 150. výročie narodenia
23. február - Eduard Lengyel-Rheinfuss (Reinfuss) (23.2.1873 Bôrka – 11.11.1942 Budapešť) – maliar, výtvarný pedagóg.
Maliarstvo študoval v Budapešti, Mníchove a v Paríži. V rokoch 1910 – 1920 pôsobil ako profesor kreslenia na gymnáziu v Košiciach, potom v Budapešti. Inšpiroval sa kuruckými vojnami, maľoval obrazy s námetom koní, jazdcov – husárov a sedliakov, portrétoval dejateľov, maľoval rustikálne námety a žánrové výjavy z dedinského života. Jeho tvorba bola značne početná. MM-
Dionýz Andráši – 110. výročie úmrtia
23. február - Dionýz Andráši (Andrássy) – (18.11.1835 Krásnohorské Podhradie – 23.2.1913 Palermo) – majiteľ krásnohorského panstva, zberateľ výtvarného umenia, mecén.
Študoval súkromne, potom člen Uhorského parlamentu, člen riadiacej rady Uhorskej akadémie vied a predseda Uhorskej heraldickej a genealogickej spoločnosti. Okrem toho, že sám bol výtvarne činný (maľoval žánrové štúdie a tvoril voľné grafiky), obrazy a umelecké predmety predovšetkým zbieral. Na hrade Krásna Hôrka sústredil historické zbierky a po roku 1872 ich sprístupnil verejnosti. Od tohto obdobia hrad slúžil ako rodové súkromné múzeum. Po svadbe s Františkou Hablavcovou (Hablawetz) podporoval chudobných, financoval školy, nemocnice, vytvoril štipendium pre mladých umelcov, založil dôchodkový fond pre zamestnancov andrášiovského veľkostatku, v r. 1909 zaviedol elekrinu do celého Krásnohorského Podhradia. Po smrti manželky dal v r. 1904 vybudovať umelecky cenné secesné mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí, v r. 1908 –- 1909 sa zaslúžil o výstavbu unikátnej secesnej galérie v Krásnohorskom Podhradí. Pochovaný je v mramorovom sarkofágu vedľa manželky v krásnohorskom mauzóleu. MM-
Ondrej Hronec – 85. výročie narodenia
24. február - Ondrej Hronec (24.2.1938 Gočovo) – vedec a pedagóg v oblasti ochrany, tvorby a ekonomiky životného prostredia, publicista a scenárista.
Pôsobil ako pedagóg a vedec na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, na jej detašovanom pracovisku v Košiciach, neskôr na Univerzite veterinárneho lekárstva v Košiciach, Prešovskej univerzite a na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici. Patrí k zakladateľom environmentálneho vzdelávania na slovenských univerzitách. Mnoho vysokoškolských učebníc, monografií, skrípt, vedeckých a odborných príspevkov svedčí o jeho erudovanosti a robí ho známym nielen doma, ale aj vo svete. Prispieva do vedeckých, odborných, populárnych, literárnych a náboženských časopisov. Samostatne a v spoluautorstve vydal viac ako desať odborných publikácií, známe sú aj jeho dokumentárne filmy z oblasti ochrany a tvorby životného prostredia. Ako publicista a scenárista sa zaoberá históriou slovenskej vedy a kultúry a jej osobnosťami. Je autorom viacerých kníh o spoločenskom živote a dejinách rodného Gočova, je autorom rozhlasových literárnych a dramatických pásiem a relácií, napísal tiež viacero televíznych scenárov. Založil Občianske združenie pre zachovanie pamiatky Jura Hronca a je jeho čestným predsedom. Významná je jeho spoluprácaca s viacerými zahraničnými odbornými inštitúciami a akadémiami vied, v ktorých zastáva rôzne funkcie. Je nositeľom medaily sv. Gorazda a mnohých iných ocenení a čestných uznaní doma i v zahraničí. - MM-
Eduard Putra – 140. výročie narodenia
25. február - Eduard Putra (25.2.1883 Hrušovo – 5.1.1915 Rimavská Sobota) – maliar.
Študoval na učiteľskom ústave v Banskej Štiavnici, v roku 1903 sa zapísal na umelecko–priemyselnú školu do Budapešti, neskôr od roku 1905 na štúdiá maľby v mníchovskej súkromnej škole Simona Hollósyho. V rokoch 1908 – 1915 žil v Rimavskej Sobore. Bol výrazný kresliarsky talent, jeho kresby z čias štúdií, ale najmä z rokov počas pobytu v Gemeri dosahujú vysokú úroveň. V maliarskej tvorbe sa venoval v prevažnej miere portrétu, figurálnej tvorbe a krajinomaľbe. Na Gemeri kreslil a maľoval autoportréty a podobizne známych, portréty matky a sestier pri domácich prácach a odpočinku, príležitostne zachytil zaujímavý ľudský typ alebo žánrovú scénu, zanechal mnoho štúdií žien i mužov, viacero krajinárskych obrazov a zátiší. Najviac jeho diel sa nachádza v SNG v Bratislave a v Gemerskom-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote.. - MM-
Mišo Vdovčík – 220. výročie narodenia
28. február - Mišo Vdovčík (Michal Vdovec, Dovec) (28.2.1803 Henckovce – 28.12.1832 Nižná Slaná) – ľudový hrdina, zbojník.
Pastier, neskôr honelník a valach na Andrášiovskom salaši v Henckovciach, v r. 1815 pravdepodobne sluha pri koňoch v protinapoleonovských vojnách. Zbehol z vojska a od roku 1820 zbojníčil v oblasti Gemera (Rožňava, Dobšiná, Plešivec), Spiša a v Poľsku, za čo bol viackrát väznený. V decembri 1832 bol v Kobeliarove chytený a v Plešivci odsúdený na smrť. Jeden z posledných legendárnych zbojníkov, ktorého obraz sa stal súčasťou ľudových tradícií, najmä v Gemeri a Malohonte. Ľudová tradícia ho pozná ako hrdinu, bojovníka proti vrchnosti. Ľudové piesne a rozprávky o ňom zozbierala Viera Gašparíková a so štúdiou vydala v knihe Zbojník Michal Vdovec v histórii a folklóre gemerského ľudu (1964) a Zbojník Mišo Vdovčík (1966). Dostal sa aj do knihy Ivana Szaba Osudy slávnych zbojníkov (2004). Písal o ňom aj gemerský regionalista Ján Miklóšik.. - MM-