
Šport (1751)
Podradené kategórie
O futbalových výsledkoch v rimavskosobotskej oblasti v jarnej časti
Napísal(a) Š. Tomášik
V článku nášho spolupracovníka Ing. Štefana Tomášika sa dočítame o výsledkoch futbalových klubov z regiónu Rimavská Sobota v jarnej časti. V príspevku autor uvádza komentár a výsledky jednotlivých FK z Gemera podľa súťaží. V závere je uvedené umiestnenie týchto mužstiev. Text dopĺňa fotografia.
Komentár
V 3. lige – východ účinkuje Rimavská Sobota, ktorá sa nachádza v hornej časti tabuľky. Mužstvo boduje zväčša doma, ale podarilo sa mu vyhrať v Poprade a v Košiciach so Sláviou TU. Remizovalo v Giraltovciach a Fiľakove. Naopak doma prehralo s Oravským Veselým 0:1.
Rakovnickí futbalisti v Rudnej nôtili: Až bude pokosená tráva...
Napísal(a) MG od
Zaujímavé situácie sa v jarnej časti futbalových súťaží vyskytujú na ihriskách aj horného Gemera. Spomínam si, ako upozorňoval portál roznavalive.sk pred začiatkom jarných súťaží na niektoré ihriská 7. ligy ako na nespôsobilé hracie plochy, ktoré trápili nielen funkcionárov futbalových klubov. V 22. kole požiadala TJ Baník Rakovnica o preloženie svojho domáceho zápasu s MFK Dobšiná na susedné ihrisko v Rudnej. Že sa im to oplatilo, hovorí výsledok. Nad Dobšinčanmi zvíťazili 2:0. A možno stačilo tak málo spraviť na vlastnom ihrisku, ako sa spieva i v známej pesničke Evy Kostolányiovej: Až bude pokosená tráva... a hrať mohli doma. Kvitujeme výsledok Pačanov v Gemerskej Polome, kde zvíťazili, hoci tesne, 1:2. Prekvapením je i výsledok v Dlhej Vsi, kde domáci futbalisti zvíťazili nad súperom z Krásnohorskej Dlhej Lúky, ktorí ašpirujú v tomto ročníku na 1. miesto v tabuľke.
Ako sa darí na jar zástupcom horného Gemera vo futbalovej V. lige JUH
Napísal(a) Š. Tomášik
Divákov na majstrovskom futbale v Dlhej Lúke ako maku. Hostia sa gólovo nepresadili ani s najlepším strelcom súťaže
Napísal(a) MG od
D O S P E L Í
V. LIGA JUH VsFZ – 21. KOLO – 13.5.2023
MFK Rožňava – TJ Družstevník Malý Horeš 1:0 (1:0). G: F. Gyenes. ŽK: Y. Rogozhkin – 0. R: V. Michalík – T. Okruhlanský, D. Štefanko, DS: M. Černica. D.: 250.
ROŽŇAVA: Frederik Spišák - Jozef Korfanta (46´ J. Kovács), Filip Szabó, Dávid Bodnár, Yurii Rogozhkin (72´ T. Gecelovský), Gabriel Majoroš (C), Pavol Gere, Valerii Kovernyk, Michal Domik, František Gyenes, Filip Kovács (88´ A. Hajduk).
HOREŠ: Marek Markusek - Dionýz Šváb, Róbert Vaszily (67´ A. Jáger), Krisztián Docs, Erik Kováč, Tomáš Varga, Brian Gašparik, Alexander Batta, Štefan Kováč (C), Norbert Horňák, Martin Tóth.
Na hlavnom obrázku stránky videť situáciu, ktorá nastala tesne pred vsietením gólu do brány hostí. Neprešla ani polovica hodiny z hry, keď peknú prihrávu pred šestnástkou Horeša spracoval najmladší hráč stretnutia, iba 17-násťročný František Gyenes z Rožňavy a nečakane zavesil oblúčikom do rohu brány dosť prekvapeného brankára hostí Mareka Markuseka. Situácia sa potom do konca hry už strelecky nezmenila a domáci iba tesne zvíťazili nad malou dedinkou Východu a získali tri body do tabuľky.
Štvrtý ročník Behu revúckym chotárom prilákal 324 pretekárov z radov detí i dospelých
Napísal(a) ZŠ
Štvrtý ročník pretekov Beh revúckym chotárom máme za sebou. Pretekov sa zúčastnilo 124 dospelých a do 200 detských pretekárov. Napriek nepriazni počasia a ťažkým podmienkam na trati bola nálada úžasná. Veríme, že sa preteky páčili, či už dospelým, ale aj deťom. Teší nás, že sme opäť mohli pomôcť aj opusteným psíkom z revúckych útulkov a že sa nám podarilo vyzbierať pár eur na nákup granúl. Tak, ako aj v minulých ročníkoch, aj v tomto boli súčasťou behu aj Detské bežecké preteky.
V prípade, že máte záujem o výsledky pretekov v dospelých kategóriách, môžete si ich pozrieť na https://my.raceresult.com/233023/results
Organizovanie pretekov takého rozsahu, ako je Beh revúckym chotárom nie je možné bez pomoci dobrovoľníkov a sponzorov. Takže by sme sa chceli poďakovať všetkým, čo nám pomáhali.

V 20. kole 7. futbalovej ligy, ktoré sa konalo 6.5.2023 sme si všimli reakciu kapitána Rožňavského Bystrého Adama Rochla, ktorý takto komentoval zápas s Krásnohorskou Dlhou Lúkou: “Bol to náročný a bojovný zápas ktorý sa však neskončil tak ako sme chceli. Prvý polčas sme herne dominovali, vypracovali sme si niekoľko sľubných príležitosti, ktoré však ostali nevyužité a do šatní sa išlo za stavu 0:0. V druhom polčase sme začali opäť aktívne a boli sme odmenení krásnym gólom Maroša Bakoša. Následne sa nám podarilo streliť gól na 2:0, ktorý však nebol na počudovanie všetkých uznaný. Následne hostia z protiútoku vyrovnali na 1:1. Aj keď sme mali ďalšie príležitosti, tak už sa nám gól streliť nepodarilo a zápas skončil remízou... Výsledok nás mrzí, ale zbrane neskladáme a ideme ďalej bojovať. Týmto sa chcem poďakovať všetkým hráčom za nasadenie a bojovný výkon."
Hodnotíme okresné futbalové súťaže na Gemeri ku dňu 8. 5. 2023
Napísal(a) Štefan Tomášik
Z jarnej časti okresných futbalových súťaží na Gemeri sa odohralo už niekoľko kôl. Preto nastal čas zhodnotenia doterajšieho priebehu. To sa dočítame v článku nášho spolupracovníka Ing. Štefana Tomášika. Najprv hodnotí 7. ligu ObFZ Rožňava, kde uvádza rôzne štatistiky (prehľad najlepších strelcov, najlepší doma, najlepší vonku a pod.). Obdobné hodnotenie uvádza aj pri 7. lige ObFZ Rimavská Sobota. Text dopĺňa fotografia.
ObFZ Rožňava
Zaujímavosti – výber z úradnej správy. ŠTK kontumuje stretnutie 18. kola 7. ligy dospelých ŠK Polom Gemerská Poloma – MFK Dobšiná z 3:1 na 0:3 kont. v prospech MFK Dobšiná pre neoprávnený štart hráča ŠK Polom Gemerská Poloma a dáva do pozornosti DK hráča Matúša Kuchtu – neoprávnený štart a vedúceho družstva, trénera a kapitána domácich za nedôsledné si plnenie svojich povinností.
Úspechy a neúspechy rožňavských mužstiev v bývalej V. futbalovej lige K – G
Napísal(a) Š. Tomášik
Od vytvorenia V. ligy K – G uplynulo už 12 rokov (od ročníka 2022/2023 už VI. liga), a tak nastal čas zhodnotiť účinkovanie klubov v ObFZ Rožňava v tejto súťaži. O ich účinkovaní sa dočítame v článku, pričom k dispozícii je komentár, rôzne štatistiky (umiestnenia mužstiev v tabuľke, najlepší strelci) a fotografia. Kádre tentokrát nie sú uvedené z priestorových dôvodov.
Komentár
Po reorganizácii V. líg VsFZ v roku 2011 sa dalo čakať, že sa zastaví trend, že víťaz najvyššej okresnej súťaže ObFZ Rožňava odmietne postup do V. ligy. Žiaľ túto skutočnosť sa nepodarilo odvrátiť. Od vytvorenia tejto súťaže postúpili do tejto súťaže z ObFZ Rožňava len Betliar a Rudná (fúzia s Rožňavou).

D O S P E L Í
V. LIGA JUH DOSPELÍ VsFZ – 16. KOLO
FK Krásnohorské Podhradie – TJ Družstevník Malý Horeš 1:0 (1:0). G: T. Revúcky. ŽK: T. Hajdúk, J. Fatľa, J. Erdovalvi – 0. R: E. Anguš – J. Mano, P. Tóth, DS: M. Klovanič. D: 80.
PODHRADIE: Dávid Džačár - Jozef Erdofalvi (C), Jakub Fatľa, Andrej Vaško (80´ N. Luko), Richard Kardos, Štefan Dorkin, Daniel Vojčík, Tomáš Hajdúk, Martin Ďuríček, Tomáš Revúcky, Lukáš Drobňák (64´ R. Fabián).
HOREŠ: Márk Orosz - Dionýz Šváb, Tomáš Varga, Brian Gašparik, Bartolomej Matus (54´ F. Pituk), Alexander Batta, Štefan Kováč (C), Krisztián Docs, Róbert Vaszily (46´ a. Jáger), Erik Kováč (75´ G. Molnár), Norbert Horňák.
Majstrovské zápasy odvetných častí futbalových líg začali aj na hornom Gemeri
Napísal(a) MG od
Prvé jarné kolo ligových súťaží dospelých na horom Gemeri si prišlo pozrieť, podľa záznamu rozhodcov, okolo 535 divákov. Najlepší si vybrali zápasy v Rožňave, v Rudnej, Betliari a v Dobšinej, kde padlo 7 – 5 gólov. Karty padali tiež, ale okrem žltých i jedna červená na zápase v Hrhove, kde si ju „vybojoval“ domáci R. Hajdu.
D O S P E L Í
V. LIGA JUH VsFZ – 15. kolo
MFK Rožňava – Ťahanovce 6:0 (3:0). G: F. Kovács 2, F. Gyenes, J. Korfanta, M. Domik, J. Kovács. ŽK: 0 – D. Uzsovics. R: J. Mano – E. Arguš, Š. Miľo, DS: M. Voroňák. D: 200.
ROŽŇAVA: Kristian Kocis - Juraj Horvát, Dávid Bodnár, Yurii Rogozhkin, Jozef Korfanta, Filip Szabó, Gabriel Majoroš (C), Valerii Kovernyk (55´ J. Kovács), Michal Domik, František Gyenes (68´ A. Hajduk), Filip Kovács.
ŤAHANOVCE: Valentín Kateržabek - Boris Matta, Samuel Žulkovský, Tibor Palko (C), Gabriel Baďo, Marek Boňko, Lukáš Borovský (55´ J. Hingisz), Dávid Grohol, Dávid Uzsovics, Pavol Kozák (46´ P. Smak), Jozef Vadas (70´ A. Beliš.
Viac...
Pozvánka na jarnú časť futbalových líg na hornom Gemeri
Napísal(a) Š. Tomášik
Výhra IV. futbalovej ligy – JUH VsFZ bol najväčší úspech rožňavských mužstiev v tejto súťaži v rokoch 2012 – 2019
Napísal(a) Š. Tomášik
V nadväznosti na článok o IV. futbalovej lige - JUH VsFZ v rokoch 2006 – 2011 pokračujeme podobným článkom o rovnakej súťaži, ale v rokoch 2012 - 2019. Článok obsahuje komentár, ktorý je v závere doplnený o prehľad najlepších strelcov a prehľad štatutárov FK z rožňavského okresu. Kádre sú tentokrát uvedené pri významných udalostiach (postup Rožňavy do 3. ligy - východ, účinkovanie Krh. Podhradia). Text dopĺňa fotografia.
Komentár
V ročníku 2011 / 2012 Rožňava získala 34 bodov a skončila na 14. mieste. Tentokrát to na udržanie stačilo. Novými hráčmi na jar boli Savčák a Milata, naopak odišli P. Breuer a L. Strelka. Trénerom bol Štefan Koššuth.
V 4. futbalovej lige – JUH VsFZ v rokoch 2006 – 2011 bola Rožňava v tieni Štítnika K. T.
Napísal(a) Š. Tomášik
Žiaden klub, jeden klub alebo dva kluby, aj také bolo účinkovanie rožňavských mužstiev v bývalej IV. futbalovej lige
Napísal(a) Š. Tomášik
Komentár
V súťažnom ročníku 1997 / 1998 neúčinkoval v tejto súťaži žiaden klub z ObFZ Rožňava.
Nováčik z Betliara posilnil svoj káder o G. Keršáka, M. Ondreja, T. Grecmachera a M. Hajdúka. V jesennej časti ťažil z domáceho prostredia, keď všetky zápasy vyhral. Bod sa mu podarilo uhrať v Spišských Vlachoch po remíze 1:1. Zimoval na piatej priečke s dvojbodovou stratou na prvé miesto, čo pre nováčika nie je zlá vizitka. V jarnej časti odišiel z kádra Keršák a pribudli R. Greško a M. Zahuranec. Podobne ako v jesennej časti bodoval hlavne doma. Zaváhal len so Sečovcami, s ktorými iba remizoval. Zo súperových ihrísk priniesol tri body z Pavloviec n / U. V tejto časti súťaže zlepšil defenzívu, keď inkasoval menej gólov. Celkove skončil na výbornom štvrtom mieste.
Štefan Chochol – 100. výročie narodenia
4. máj - Štefan Chochol (4.5.1923 Gemerská Poloma – 24.8.2015 Bratislava) – vedecký pracovník, inžinier cestného staviteľstva, pedagóg.
Študoval na Stavebnej priemyselnej škole v Prešove a na SVŠT v Bratislave. V rodnej obci založil Zväz mládeže, inicioval spojenie obcí Malej a Veľkej Polomy do jednej obce s dnešným názvom Gemerská Poloma. Pôsobil ako pedagóg na SVŠT v Bratislave, v r. 1959-63 bol jej rektorom, neskôr bol členom Komisie pre školstvo a kultúru SNR, poslancom SNR, v rokoch 1970-76 ministrom školstva SSR. Svoj vedecko-výskumný a odborný záujem sústreďoval na problematiku prúdového stavania ciest a technológiu ich výstavby, na zvyšovanie protišmykových vlastností povrchu cestných vozoviek, na otázky zvyšovania bezpečnosti cestnej premávky, i na otázky školstva. Pôsobil v rôznych odborných komisiách, publikoval vyše 460 rôznych odborných prác, knihy, učebnice a i., aj v zahraničí. Stal sa nositeľom viacerých ocenení a vyznamenaní. -MM-
Samo Chalupka – 140. výročie úmrtia
10. máj - Samo Chalupka (27.2.1812 Horná Lehota – 10.5.1883 Horná Lehota) – básnik, ev. farár.
V r. 1820-22 študoval na nižšom gymnáziu v Gemeri, v r. 1824-27 na gymnáziu v Rožňave, od roku 1827 filozofiu a teológiu na bratislavskom evanjelickom lýceu a vo Viedni. Od r. 1834 pôsobil ako evanjelický kaplán v Chyžnom, od roku 1836 bol farárom v Jelšavskej Teplici. Po smrti svojho otca v roku 1840 prevzal faru v Hornej Lehote, kde pôsobil až do svojej smrti. Od mladosti sa angažoval v slovenskom národnom hnutí, stál pri vzniku Matice slovenskej a bol spoluautorom Memoranda slovenského národa. Jeho básnická tvorba zásadne ovplyvnila ďalšie smerovanie slovenskej poézie na báze ľudovej piesne, balady a historickej epiky. Hrdinský boj Gemerčanov proti Turkom podal v historickej básni Boj pri Jelšave. V obci Jelšavská Teplica (dnes Gemerské Teplice) mu bola v r. 1925 inštalovaná pamätná tabuľa.
. MM-
Jozef Lipták - 50. výročie úmrtia
10. máj - Jozef Lipták (4.11.1927 Stratená – 10.5.1973 Bratislava) – drevársky odborník.
V r. 1945-49 študoval na gymnáziu v Rožňave, potom na Vysokej škole poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva v Košiciach a na VŠLD vo Zvolene. Pracoval ako technik v Lesnom závode v Rožňave, neskôr prednášal na VŠLD vo Zvolene. Zaoberal sa problematikou povrchovej úpravy dreva v spracovateľskom priemysle, morením, farbením a zušľachťovaním dreva, rozpracoval a aplikoval metódu objektívneho hodnotenia farby dreva. Vydal vysokoškolské skriptá Povrchová úprava, Technológia výroby nábytku a Farebné zušľachťovanie buka.. MM-
Ján Palic – 75. výročie úmrtia
14. máj - Ján Palic (12.2.1874 Ratková – 14.5.1948 Skalica) – náboženský spisovateľ, cirkevný hodnostár.
Od roku 1887 študoval na gymnáziu v Rožňave, kde v roku 1893 maturoval. Teológiu študoval v Bratislave a v Erlangene. Ako farár pôsobil v Háji, Kochanovciach, od roku 1925 ako farár a trenčiansky senior v Púchove. Angažoval sa v národnom a kultúrnom hnutí, bojoval proti maďarizácii, prívrženec a člen Slovenskej národnej strany. Predseda dobročinnej dištriktuálnej a generálnej Podporovne Gustáva Adolfa a predseda Všeobecnej vnútromisijnej a pastorálnej konferencie, člen výboru modranského sirotinca. Venoval sa najmä cirkevno-politickým a náboženským otázkam, článkami, najmä z liturgie a pastorácie, prispieval do náboženských časopisov. Bol autorom návrhu pohrebnej agendy a jednotného bohoslužobného poriadku ev. a. v. cirkvi, prijatého v roku 1911.Od roku 1887 študoval na gymnáziu v Rožňave, kde v roku 1893 maturoval. Teológiu študoval v Bratislave a v Erlangene. Ako farár pôsobil v Háji, Kochanovciach, od roku 1925 ako farár a trenčiansky senior v Púchove. Angažoval sa v národnom a kultúrnom hnutí, bojoval proti maďarizácii, prívrženec a člen Slovenskej národnej strany. Predseda dobročinnej dištriktuálnej a generálnej Podporovne Gustáva Adolfa a predseda Všeobecnej vnútromisijnej a pastorálnej konferencie, člen výboru modranského sirotinca. Venoval sa najmä cirkevno-politickým a náboženským otázkam, článkami, najmä z liturgie a pastorácie, prispieval do náboženských časopisov. Bol autorom návrhu pohrebnej agendy a jednotného bohoslužobného poriadku ev. a. v. cirkvi, prijatého v roku 1911. -MM-
František Bábela – 95. výročie narodenia
10. máj - František Bábela (16.5.1928, Muráň – 15. 6.2016 Revúca) – pedagóg a spisovateľ.
Gymnázium vyštudoval v Tisovci (1939 – 1947), štúdium slovenčiny a filozofie absolvoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobil na Gymnáziu v Tisovci, od roku 1955 až do odchodu na dôchodok v roku 1991 ako učiteľ, zástupca riaditeľa, riaditeľ a vychovávateľ na priemyselnej škole v Tisovci. Ako dôchodca externe vyučoval v období 1999 – 2004 na Evanjelickom gymnáziu v Tisovci dejiny filozofie a politológiu. Venoval sa literárnej tvorbe, knižne vydal 12 zbierok poézie. Jeho báseň zo zbierky Stopy zhudobnil slovenský hudobný skladateľ Juraj Hatrík ako sonátu pre klavír. Písal aj poviedky, vydal memoárovú prózu Zvonia muránske zvony (2014). Okrem literárnej činnosti si našiel čas i na písanie Kroniky mesta Tisovec. Pri príležitosti Dní obce Muráň (2016) mu bola udelená Cena starostu obce za literárnu činnosť a šírenie dobrého mena obce Muráň.. MM-
Martin Kukučín – 95. výročie úmrtia
21. máj - Martin Kukučín (17.5.1860 Jasenová – 21.5.1928 Pakrac, Chorvátsko) – spisovateľ, publicista, lekár, významný predstaviteľ slovenského literárneho realizmu.
V rokoch 1871 – 1874 navštevoval gymnázium v Revúcej, potom študoval na lekárskej fakulte v Prahe. Ako lekár pôsobil v Chorvátsku, v Argentíne, Čile a znovu v Chorvátsku. Venoval sa písaniu poviedok a noviel (Rysavá jalovica, Neprebudený a mnohé iné), jeho Dom v stráni založil tradíciu dedinského románu. Písal aj historické romány, cestopis, drámu. Dej jeho známej poviedky Mladé letá sa odohráva na gymnáziu v Revúcej. Poviedka je nielen výstižnou charakteristikou postáv, ale aj obrazom vtedajších školských a spoločenských pomerov. Na novšej budove prvého slovenského gymnázia v Revúcej je umiestnená pamätná tabuľa, venovaná Kukučínovmu pobytu na tomto gymnáziu. MM-
Rudolf Hanuštiak – 80. výročie narodenia
23. máj - Rudolf Hanuštiak (23.5.1943 Revúčka) – učiteľ, folklorista, tanečník, zberateľ ľudových piesní, akordeonista.
Učiteľ matematiky a hudobnej výchovy, metodik a vedúci Okresného pedagogického strediska v Rožňave, riaditeľ ZŠ v Gemerskej Polome. Založil a viedol viacero folklórnych súborov, bol členom ľudovej hudby ako akordeonista, zúčastňoval sa na regionálnych i celoštátnych folklórnych slávnostiach. Počas svojho pedagogického pôsobenia viedol detský spevácky zbor pri základnej škole, matičný spevácky zbor, bol dirigentom speváckeho zboru učiteľov okresu Rožňava, v r. 1992 založil detský folklórny súbor Polomšok a svojou hrou na akordeón sprevádzal deti na rôznych súťažiach a vystúpeniach. Venoval sa zbieraniu ľudových piesní z Gemerskej Polomy, vďaka nemu vyšla zbierka polomských ľudových piesní Povedzže mi, milá, milenká... (1998). Za dlhoročnú pedagogickú prácu bol ocenený zlatou medailou svätého Gorazda a vyznamenaniami za rozvoj okresu a kraja. -MM-