štvrtok, 10 september 2020 11:41

Historický festival Z histórie Gemera-Malohontu úspešne za nami Doporučený

Napísal(a) S. Zvarová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja, Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer, Obec Kraskovo, Cirkevný zbor ECAV Kraskovo, v spolupráci s Mikroregiónom Teplý Vrch, Miestnou akčnou skupinou Malohont, v sobotu 5. septembra 2020 realizovali 1. ročník historického festivalu pod názvom Z histórie Gemera-Malohontu.
Tak, ako bol úspešným podujatím nultý ročník, s nadšením môžeme skonštatovať, že aj jeho 1. ročník prilákal záujemcov o históriu do obce Kraskovo, ku gotickému kostolíku.
Veľmi nás tešia pozitívne ohlasy návštevníkov, aj účinkujúcich. V sobotu na podujatie zavítalo 660 návštevníkov, účinkovalo 62 umelcov. Na podujatí pracovalo 50 dobrovoľníkov.
Keďže sme podujatie realizovali v čase, kedy sme museli veľmi bdieť nad starostlivosťou o zdravie všetkých zúčastnených, museli sme pristúpiť k opatreniam, ktoré sa nie vždy prijali s nadšením. Ďakujeme všetkým spolupracovníkom, dobrovoľníkom za starostlivosť a pomoc.

Podujatie sme začali o 10-tej hodine otvorením v Gotickom kostole v Kraskove, ktorého sa ujali starosta obce Kraskovo Ján Blaho, riaditeľka Gemersko-malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote Mgr. Darina Kišáková a dramaturg podujatia Mgr. Viktor Brádňanský, pracovník z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Gemer.

Pri exteriéri kostola boli vystavené dravce Sokoliarstva Kanát. Dopoludnia prebiehali v kostolíku prednášky: Gotická cesta – Európske dedičstvo, ktoré pripravilo o. z. Gotická cesta. V prednáške Petra Megyešiho pod názovm Medzi pozemským a večným sme sa dozvedeli o ikonografii stredovekých nástenných malieb v Kraskove.

Čaro kostolíka dotvoril komorným koncertom stredovekých piesní Zbor starej hudby Arcus. Popoludní nasledovali šermiarske predstavenia v podaní Skupiny historického šermu Cech Terra de Selinan. Nielen pre deti pripravil zábavné vystúpenie Šaško Fjodor svojím zábavným žonglovaním.

Nemenej sa potešili deti vystúpením v podaní Sokoliarstvo Kanát. Tance gotiky aj so školou tanca predviedla Skupina historického tanca Galthilion. Záver podujatia vyvrcholil koncertom hudobnej skupiny Páni času.

V rámci sprievodných aktivít si mohli návštevníci pozrieť dobový jarmok, výstavu Gotické kostoly v Malohonte, výstavu dobových hudobných nástrojov, historické dobové tábory, skupinové prehliadky kostola s odborným výkladom. Priučiť sa rôznym stredovekým remeslám, či vyraziť si mincu. Vyskúšať si mohli lukostreľbu, šerm. Ochutnať mohli kvalitné vínka, vyrábané starou receptúrou.

Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, spoluorganizátorom za spoluprácu, ako aj mediálnym partnerom. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorému úprimne ďakujeme, že sme vďaka podpore mohli realizovať toto významné podujatie v našom regióne.

Mgr. Stanislav Zvarová,
koordinátorka projektu,

Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote

Foto: P. Poboček

Čítať 961 krát Naposledy zmenené štvrtok, 10 september 2020 20:26

Galéria obrázkov

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!