utorok, 18 júl 2023

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pripravilo 3. ročník detských letných aktivít pod názvom MÚZEUM AKO HO (NE)POZNÁŠ. Realizované boli v termíne od 10. do 14. júla 2023 od 8.00 hod. do 15.00 hod. Pozrime sa, ako táto aktivita prebiehala v spomínaných dňoch.

Programová skladba detských letných aktivít korešpondovala so skladbou zbierkových fondov múzea a tiež s koncepciou stálej expozície. Obsiahnuté boli témy z vedných odborov – prírodné vedy, archeológia, história, história umenia, etnológia, knihovníctvo. 

Pri tejto príležitosti bol deťom predstavený aj nový maskot múzea, ktorým je Egypťanka Tasherithnetiak, alebo skrátene „Taši“. Deti dostali na začiatku tričká s budovou múzea na prednej a maskotom Taši na zadnej strane.

Zverejnené v Múzeá

Futbalový turnaj v Rožňavskom Bystrom, ktorý si dlhé roky udržuje podnázov ako Memoriál Jána Babiča, Petra Urbana a Miroslava Lindáka, tragicky zahynuvších mladých futbalistov, si pripísal ďalší ročník v sobotu 15. júla 2023. Jeho začiatok mal slávnostný priebeh, keď delegácie zástupcov družstiev futbalistov zúčastnených na turnaji išli spoločne zaniesť k hrobom spomínaných športovcov vence na znak úcty k nim. Tento akt na bystranskom cintoríne ocenili i rodinní príslušníci všetkých troch spomínaných futbalistov.

Turnaj prebiehal za účasti dospelých futbalistov z OTJ Honce, TJ Baníka Rakovnica a domáceho klubu TJ Baník Rožňavské Bystré. Z turnaja sa predtým odhlásili dospelí futbalisti Tatrana Betliar, čo narušilo žrebovanie súperov. Turnaj obohatili aj dve družstvá žiakov kategórie U15. Do Bystrého prišli aj s početne zastúpenými rodinami žiaci z Dobšinej, ktorí si úspešne viedli v minulom ročníku 4. ligy žiakov ObFZ Rožňava. Súperom im boli novoprihlásení žiaci TJ Baníka Rožňavské Bystré, ktorí sa po prvýkrát prihlásili do spomínanej 4. ligy.

 

Zverejnené v Futbal