pondelok, 02 december 2013 14:59

MAROŠ DETKO - FOTOGRAFIE Z PRÍRODY

Napísal(a) Mgr. Martina Mareková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

maros-detko-2aZáver roka 2013 je v Gemersko-malohontskom múzeu venovaný autorskej výstave fotografa Maroša Detka z Revúcej, ktorý sa fotografovaniu venuje od roku 1967 a zameriava sa na prírodné krásy Slovenska. Výstava bude verejnosti sprístupnená od 3. decembra 2013 v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote a návštevníci si ju budú môcť pozrieť do 31. januára 2014.
Do 31. januára 2014 si môžete pozrieť v múzeu výstavu Dámska meštianska móda v 19. storočí, výstavu Pavel Cicka – insitný maliar z Kovačice, spojenú s predajom a do 15. januára 2014 výstavu Kvet.
Výstava predstaví návštevníkom prírodu Slovenska zachytenú fotoaparátom Ing. Maroša Detka z Revúcej – vzácne aj bežné druhy vtákov, cicavcov, hmyzu a rastlín, napríklad kamzíka vrchovského, sysľa pasienkového, včeláriky zlaté, sýkorku belasú či endemický lykovec muránsky. Vystavený bude aj cyklus fotografií Tatranský príbeh, ktorému bola udelená Cena poroty v súťaži Poľovníctvo vo fotografii vo Svätom Antone.
Pár slov o autorovi. Ing. Maroš Detko sa narodil 18. júla 1954 v Železníku a žije v Revúcej. Zameriava sa na prírodné krásy Slovenska, najmä na faunu a flóru Muránskej

planiny a jej okolia. Je členom Slovenského klubu fotografov prírody. Jeho fotografie boli použité pri tvorbe propagačných materiálov, pohľadníc či nástenných kalendárov, v časopisoch a publikáciách. Zúčastnil sa mnohých domácich aj zahraničných výstav a salónov fotografií, na ktorých získal viacero ocenení.

V roku 2002 mu bola vydaná samostatná fotografická publikácia Národný park Muránska planina, v roku 2011 vo vydavateľstve AB ART press publikácia Krásny kraj muránsky..., ktorú Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov ohodnotil ako najkrajšiu knihu za rok 2011 v kategórii Knihy o obciach – obrazové publikácie a v súťaži Slovenská kronika 2012, ktorú usporadúva Národné osvetové centrum, sa publikácia umiestnila vo svojej kategórii na prvom mieste.
Za fotografickú dokumentáciu a propagáciu Národného parku Muránska planina, za dosiahnuté výsledky a prezentáciu Slovenska a Revúcej získal Cenu starostu obce Muráň (2001), Plaketu mesta Revúca (2002) a Ďakovný list generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky v Banskej Bystrici (2006).

Mgr. Martina Mareková

rs detkors vystava-1rs vystava-3rs vystava-5rs vystava-6rs vystava-10

 

Čítať 4456 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:26

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!