Základné školy (503)
Zo Základnej školy v Muránskej Dlhej Lúke do školy v prírode v Telgárte
Napísal(a) Monika Podolinská
Ak existuje možnosť sprostredkovať žiakom nezabudnuteľný zážitok, treba ju využiť. Ak je možnosť poskytnúť žiakom školu v prírode bezplatne, treba ju využiť. Všetkým bez rozdielu. My túto možnosť využívame už tretí školský rok. Pre našich žiakov zo Základnej školy v Muránskej Dlhej Lúke to bol zážitok od prvej minúty až po poslednú. Veľa z toho, čo zažili, bolo po prvýkrát. A je úplne jedno z akých dôvodov. Niektorí mali svoje opodstatnenie v sociálnej, iné zase kultúrnej či tradičnej inakosti. Prvýkrát ubytovanie v hoteli so všetkým, čo k tomu patrí, prvýkrát vlek, jazda vlakom, kúpanie sa v prírodnej nádrži či v bazéne. Všetko bolo pre nich zážitkom. Či nezabudnuteľným, ukáže až čas.
Žiaci ZŠ I. B. Zocha sa vybrali z Revúcej opäť do prekrásnej dedinky Bystrá, aby tu naplnili poslanie a ciele Školy v prírode. Počas piatich dní svoju pozornosť zamerali nielen na blízke okolie, ale ich kroky smerovali aj ďalej. Hneď v úvode preukázali svoju zručnosť v lanovom parku Tarzánia Tále. Zážitky si určite odniesli aj z farmy Ajax, kde neutíchal záujem o zvieratká i o jazdu na koni do poslednej tam strávenej chvíľky. Neskôr zas ich kroky smerovali do blízkej Bystrianskej jaskyne. Vo svojich denníkoch, ktoré priebežne tvorili, budú iste čítať ich blízki aj o tajomných stopách práve v tejto jaskyni. V polovici pobytu svoje kroky nasmerovali do Čierneho Balogu, aby cestu autobusom zamenili za úžasný zážitok z jazdy vláčikom čiernohronskej železničky. Lesnícky skanzen ich však neprivítal ideálnym
Naša cieľová zastávka bola dedinka v srdci Národného parku Nízke Tatry Bystrá
Napísal(a) ZŠ
Tak ako každý rok, aj tento sa v dňoch 21. 5 – 25. 5 uskutočnila škola v prírode žiakov Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej. Naša dobrodružná cesta sa začala pred budovou školy, kde sme si naložili všetky naše veci do autobusu a vybrali sme sa spoznávať a objavovať nové, nepoznané veci. Počas cesty sme sledovali mestečká Muráň, Tisovec, Brezno a Podbrezová. Cestu sme si spríjemňovali a skracovali pesničkami, ktoré sme spievali za pomoci pani učiteliek. Naša cieľová zastávka bola dedinka v srdci Národného parku Nízke Tatry Bystrá. Hneď po našom príchode nás privítali v penzióne Bystrinka, kde sme boli veľmi zvedaví na naše izby. Penzión Bystrinka sa nám veľmi páčil, keďže sme tu mali úžasné izby s kompletným vybavením. Po ubytovaní nasledovalo oboznámenie
Prvý hmyzí hotel s tromi apartmánmi v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej
Napísal(a) ZŠ
V Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej sme otvorili prvý „Hmyzí hotel“ s tromi apartmánmi. Rozhodli sme sa všetok hmyz v dohľade prilákať na našu školu. Užitočný hmyz si zaslúži našu pozornosť. Prečo? Pomáha v prírode, v parku, v záhrade, v sade udržať biologickú rovnováhu. Likviduje škodcov v prírode bez chemikálií, je ekologický likvidátor škodcov. Opeľuje niektoré kvety. Bez hmyzích opeľovačov by sme nemali úrodu. Hmyzí hotel by sa mal stavať v blízkosti kvetinových záhonov, kvitnúcich stromov a krov. Preto sme našli ideálne miesto na hotel v tieni nášho úžasného školského sadu a v blízkosti záhrad obyvateľov nášho mesta. Hotelík nie je len užitočný ale aj estetický, zaujímavý a hlavne náučný prvok, ktorý oživil náš areál a zaujal našich žiakov.
Revúcki žiaci za poznaním do Bratislavy na Československú výstavu a do TV Markíza
Napísal(a) ZŠ
Každé ráno je niečím výnimočné. Nebolo to inak ani 18.5.2018, kedy sa žiaci 7. B triedy ZŠ J. A. Komenského v Revúcej vybrali do Bratislavy. Cesta prebiehala veľmi veselo a všetci sa už nevedeli dočkať príchodu do nášho prvého cieľa - Televízia Markíza. Asi každý človek chce vedieť, ako to všetko za kamerami prebieha a aké tajné zákutia sa nachádzajú v televíznom štúdiu. My sme to spoločne objavili a nadobudli sme zaujímavé informácie, ktoré nám po našich položených otázkach pracovníci televízie ochotne zodpovedali. V poznávaní sme pokračovali ďalej. Ako na dlani sme mali históriu, ktorú sme sa ďalej vybrali preskúmať. Československá výstava, ktorú nám ponúkol Bratislavský hrad, ukrývala v sebe mnohé nové informácie pre žiakov, ktorí túto dobu považujú už len za minulosť.
Na ZŠ I. B. Zocha v Revúcej aktivizovala Malá atletická olympiáda žiakov prvého stupňa
Napísal(a) Mgr. Peter Kováč
Každoročne prebieha v máji na ZŠ I. B. Zocha v Revúcej Malá atletická olympiáda žiakov prvého stupňa. Tohto roku sa uskutočnil už 16. ročník, na ktorý sa žiaci veľmi tešili. Zodpovedne sa pripravovali na hodinách telesnej výchovy a aj vo svojom voľnom čase. O 8:30 sa žiaci 1. stupňa zhromaždili na školskom dvore. Boli oboznámení s disciplínami, v ktorých budú štartovať. Na tvárach detí bolo vidieť radosť a očakávanie zo súťaženia. Plní odhodlania sa pustili do športovania. Rozdelení boli do štyroch kategórií podľa ročníkov - mladší žiaci a žiaci boli z 1. a 2. ročníka a starší žiaci a žiaci zase z 3. a 4. ročníka. Žiaci súťažili v štyroch disciplínach: beh na 50 m, hod kriketovou loptičkou, skok do diaľky a vytrvalostný beh. Do súťaženia boli zapojení všetci žiaci. Po skončení súťaženia v jednotlivých
Dňa 18. mája 2018 sa konalo okresné kolo žiakov základných škôl v atletike a víťazstvo patrí žiakom Základnej školy J. A. Komenského, ktorí postupujú do krajského kola, ktoré sa bude konať 12. júna v Banskej Bystrici. Veríme, že sa im bude dariť tak, ako doposiaľ v celom rade športových súťaží. Darilo sa nám aj v Košiciach. Kde sa najmladší pretekári revúckeho atletického klubu ISKRA pri ZŠ J. A. Komenského zúčastnili krajského finále výnimočnej šprintérskej detskej súťaže Čokoládová tretra, ktorú v minulosti podporil aj Usain Bolt. Podľa veku bojovali na trati dlhej 100 m, 200 m a 300 m. Pretekov sa v Košiciach zúčastnilo viac ako 500 detí. Náš klub reprezentovalo 21 malých atlétov. Najviac sa darilo Davidkovi Mihálovi z 2.B, ktorý vybojoval vo svojej kategórii druhé miesto a postúpil
Dňa 14.mája 2018 sme sa opäť stretli na našom školskom dvore v ZŠ I. B. Zocha v Revúcej, aby sme spolu s rodičmi, učiteľmi a hlavne našimi žiakmi oslávili príchod jari veselo v maskách. Pani učiteľky slávnostne vyzdobili naše pódium i školský dvor, pripravili jednotlivé stanovištia pre zábavné hry i malé občerstvenie. Počasie nám prialo, slniečko svietilo a deti spolu s rodičmi si nedočkavo chystali svoje masky. Jarneval sa mohol začať. Napätie gradovalo. Pri zvukoch veselej hudby sa všetkým prítomným predstavovali víly, čarodejnice, strašidlá, zvieratká i rôzne rozprávkové postavy. Kým sa porota radila o najkreatívnejších, najstrašidelnejších či najsmiešnejších maskách, deti veselo pobehovali a zabávali sa pri rôznych hrách, kde súťažili za sladké odmeny. Úsmev na
Skutočne šťastný človek je ten, ktorý má okolo seba milujúcich ľudí, na ktorých sa môže v každej situácii spoľahnúť. Je to práve rodina, kde začíname objavovať svet, rodičia nám odovzdávajú svoju múdrosť a učia nás životným hodnotám. Tieto slová zazneli v úvode slávnostnej akadémie Základnej školy J. A. Komenského, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti Dňa matiek a sviatku rodiny 16. mája 2018 v MsKS v Revúcej. Na úvod sa nám predstavili šikovné a usmievavé mažoretky. Veršami básnika Jaroslava Seiferta naše srdiečka naladila na príjemnú nôtu naša skúsená recitátorka Tamarka. „Kde je moja čiapka“ je názov divadelnej hry, ktorá sa odohráva v jednej rodine, kde sú spolu rodičia, starí
Zocháči úspešní v speváckej súťaži Slávik Slovenska 2018
Napísal(a) Mgr. D. Haviarová
Centrum voľného času v spolupráci so Základnou umeleckou školou v Revúcej pripravilo dňa 11. mája 2018 XXVIII. ročník speváckej súťaže Slávik Slovenska 2018, ktorá je určená pre žiakov ZŠ a príslušných ročníkov osemročných gymnázií. Cieľom tejto súťaže je upevňovať a prehlbovať vzťah mladých ľudí ku kultúrnemu dedičstvu Slovenska práve prostredníctvom slovenských ľudových piesní. Na okresnom kole sa stretli víťazi školských kôl, aby zabojovali o najlepšie umiestnenia. XXVIII. ročník mal vysokú úroveň, konkurencia speváčok bola veľká. Žiaci súťažili v troch kategóriách. ZŠ I. B. Zocha v Revúcej výborne reprezentovali žiačky, ktoré spievali v nádherných ľudových krojoch. Zoja Bohušová sa umiestnila na 1. mieste – I. kategória a Kristína Motyčková na 1. mieste – II. kategória.
Viac...
Poštou nám prišla malá škatuľka s chlpatými húseničkami Babôčky bodliakovej (Vanessa Cardu)
Napísal(a) žiaci 3. B ZŠ J.A.Komenského
Náš príbeh sa začal 26. apríla 2018, kedy nám prišla poštou malá škatuľka s chlpatými húseničkami Babôčky bodliakovej (Vanessa Cardu). Našou úlohou bolo pozorovať a postarať sa o to, aby sa z húseníc stali krásne motýle. Premena od húsenice, cez kuklu až po vyliahnutie motýľa je fascinujúca a my sme ju videli na vlastné oči. A čo je najdôležitejšie? Celý experiment bol bezpečný nielen pre nás, ale aj pre motýle samotné. Celé štyri dni sme pozorovali ako sa naše húsenice kŕmia. Nádobka s húsenicami bola prispôsobená tak, aby húsenice mali dostatok výživy a mikroperforácia viečka zabezpečila dostatočný prístup vzduchu. Na piaty deň sa húseničky začali pohybovať smerom k viečku a vytvorili zámotok. Zavesili sa na viečko dole hlavou v tvare písmena J.
Naučili sa orientácii pod vodou, „bublinkovali“, aby pochopili ako správne dýchať
Napísal(a) Mgr. M Pirochová, Mgr. Z. Kunštárová
Prsia, kraul a motýlik,
Zocháči šli na výcvik,
plávali a šantili,
plavecké štýly sa učili.
Koncom apríla školského roka 2017/2018 sa žiaci piateho a šiesteho ročníka ZŠ I. B. Zocha v Revúcej zúčastnili Plaveckého výcviku s cieľom oboznámiť sa a zdokonaliť v jednotlivých plaveckých štýloch. Počas piatich dní sa žiaci prostredníctvom hier a prípravných cvičení zoznámili s vodným prostredím. Potápali sa a lovili predmety, čím sa naučili orientácii pod vodou, „bublinkovali“, aby pochopili ako správne dýchať, hrali vodné pólo, pri ktorom sa utužil duch kolektívu, vyskúšali si aj originálnu, práve objavenú vodnú gymnastiku, pretekali sa, naháňali loptičky, zabávali sa a jednoducho plávali.
Keď sa povie Juraj Benčík, každému priaznivcovi slovenskej atletiky sa vybaví v mysli najúspešnejší chodecký tréner v našej histórii. Veľmi úspešný tréner, ktorý trénoval úspešných chodcov – olympionikov – Jozefa Pribilinca aj Mateja Tótha. Sme veľmi radi, že tento vzácny človek prijal naše pozvanie a zavítal spolu so svojimi úspešnými zverencami Paťom a Ninkou medzi našich žiakov. Priblížil im, čo je vlastne atletická chôdza, aké pravidlá platia pri pretekoch. Hlavný rozdiel medzi chôdzou a behom je v tom, že pri chôdzi nemôže dochádzať k voľným okom viditeľnej strate kontaktu chodca s podložkou. Jednoducho povedané, jedna noha musí byť vždy na zemi. A to je najvýraznejšia výhoda atletickej chôdze. Prečo? Predsa preto, lebo nedochádza k letovej fáze.
Blízko Revúcej je miesto, kde vám stovky sysľov budú jesť z ruky
Napísal(a) Mgr. Iveta Špaldová
Určite mnohí viete, že blízko Revúcej je miesto, kde vám stovky sysľov budú jesť z ruky. To miesto je pri vyvieračke pod hradom v lokalite Biele vody. Ochranári naučili tieto hlodavce to, že ľudia nie sú pre nich hrozbou. Preto sme krásny slnečný pondelok 30. apríla 2018 využili na to, aby sme pomohli vylepšiť prirodzené okolie sysľa pasienkového. Celý druhý stupeň plnil úlohy, ktoré nám nadelil environmentalista pán Ervín Hapl. Nielen prírodovedci, ale aj Zocháči sa naučili, ako udržať kolónie sysľa čo najprirodzenejším spôsobom. Sprostý somár? Na tento nezmysel zabudnite. Pasie sa tu deväť somárov, ktoré výrazne pomáhajú spásať lúky. Syseľ plní vodohospodársku úlohu tak, že vďaka jeho norám sa voda dostáva do podložia, kde sa udrží oveľa dlhšie. Naši deviataci sa ukázali ako
































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-