Futbal (1535)
Podradené kategórie
Futbalové ihrisko v Moldave nad Bodvou poslúžilo mužstvu FK Krásnohorské Podhradie, ale na zisk bodov im nepomohlo
Napísal(a) MG od
Majstrovské futbalové zápasy oddielov nášho regiónu počas tohto víkendu boli poznačené niektorými trestami za neprístojnosti fanúšikov na domácom ihrisku, či udelením červených kariet niektorým hráčom. Doplatili na to najmä fanúšikovia i futbalisti štvrtoligového FK Krásnohorské Podhradie. Rozhodnutie VsFZ znelo: najbližší domáci zápas so súperom odohrať 20 km od svojho ihriska. Znamenalo to zabezpečiť odohratie stretnutia s Košickou Novou Vsou v Moldave n/Bodvou. Aj keď ihrisko takej kvality u nás nemáme, Podhradčania pripadli na ňom ako ďalší hostia. Samozrejme, že pre nich to nedopadlo dobre. Zápas prehrali. Rozhodnutie si bude pamätať aj jeden z domácich divákov, ktorý má zákaz vstupu na štadióny v stretnutiach FK Krásnohorské Podhradie riadených VsFZ na 3 mesiace. Plus finančný trest pre klub i diváka. Novinka, ktorá sa tak často na našich ihriskách neobjavuje. Otázne je, či pomôže a komu vlastne.
Žiaci horného Gemera si začali plniť svoje úlohy aj vo futbale
Napísal(a) MG od
Do futbalového diania počas prvého septembrového víkendu prispeli aj najmladší futbalisti nášho regiónu, žiaci bojujúci v 3. lige ObFZ Rožňava. Aj keď súťaž neobsadili ktovieakým počtom družstiev, predsa sa zapojili do hry, ktorá je aj u nás najrozšírenejšia. Družstvá dospelých, ktoré nás zastupujú v IV. a V. lige, nás však v tomto zápolení nepotešili. Tak Krásnohorské Podhradie ako aj MFK Rožňava hrali na ihriskách svojich súperov, ale čo je horšie, nezískali ani bod. Najhoršie na tom sú hráči Podhradia, ktorí sa nezlepšujú, ba naopak, strácajú body po skoro každom kole a klesajú v tabuľke takmer na samé dno. Svojich fanúšikov, či spoluhráčov, nepotešili ani v tomto týždni hráči, ktorí museli odísť z ihriska ešte skôr, ako rozhodca odpískal koniec zápasu. Tentoraz to postihlo Š. Kúna z Krásnohorského Podhradia, Jakuba Rochla z Rožňavského Bystrého, Jozefa Rencsoka z Drnavy, ale aj Attilu Balázsa z Plešivca.
Tatran Betliar ani FK Plešivec v 6. futbalovej lige nezískali ešte ani bod
Napísal(a) MG od
Posledný augustový víkend sme aj my na hornom Gemeri prežívali slávnostne i športovo. Spoločensky sme si pripomenuli významné udalosti spred 76 rokmi, kedy sa do histórie hrdinsky zapísal slovenský národ svojím Slovenským národným povstaním, aby ním dopomohol k porážke fašizmu v Európe. Športovo aj tým, že sa začali prestížne cyklistické preteky Tour de France. Aj keď zastúpenie Slovenska sa spolieha na výsledky jediného Slováka v nich, predsa len držíme palce nášmu trojnásobnému majstrovi sveta a držiteľovi 7 zelených dresov z týchto pretekov. Všetko toto podčiarkli majstrovské futbalové zápasy, ktoré sa udiali počas obidvoch dní medzi dospelými, dorastencami i žiakmi. Tak si všimnime, ako v nich dopadli naši športovci.
Futbalový klub TJ Magnezit Jelšava bol v minulosti úspešným reprezentantom Gemera vo vyšších súťažiach. Aj preto si náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik vybral tento klub a opísal jeho účinkovanie v sezóne 1982 / 1983. Článok obsahuje súpisku, tabuľku a výsledky.
Súpiska: Stankovič, Buš – Gömöri, Pazera, Pakes, Pomaj, Dacho, Gonosz, Spišák, Lukáč, Kotváč, Macko, Farkaš, Benco, Zdechovan
Tréner: Ján Petrák
Vedúci mužstva: Anton Furman
Tajomník: Miloš Gallo
Masér: Ondík
Futbalový víkend sa fanúšikom viac odvďačil najmä v nedeľu, keď všetky zápasy dospelých z nášho regiónu sa uskutočnili v uvedený deň. Sobota patrila iba našim dorastencom a niekoľkým žiackym družstvám, ktoré využili sobotu na bojovné futbalové zápolenia. Z našich hráčov mali tentoraz rožňavskí druholigoví žiaci preložené zápasy na neskorší termín. Z ligových mužstiev riadených VsFZ sa pekný kúsok tentoraz podaril piatoligovým Rožňavčanom, ktorí zvíťazili u súpera na východe, hoci len jednogólovým výsledkom. V okresných súťažiach vidieť stále väčší záujem o futbalové "klání" medzi fanúšikmi, ktorí si vyberajú tie zápasy, v ktorých o niečo ide. Tentoraz to bol súboj Betliara a Vyšnej Slanej, kde zápas sledovalo 150 divákov. Fanúšikov stále najviac priťahuje mužstvo Baníka Rožňavské Bystré, za ktorým idú fanúšikovia aj na súperove ihriská. Tentoraz sa im oplatilo prísť do Rakovnice, kde v susedskom derby zvíťazili Bystrania. V troch kolách videlo Bystranov 420 divákov! Nedozvedeli sme sa, či hostia z Gemerskej Hôrky naozaj odchádzali z Pače s plačom. Ale keď sa pozrieme na výsledok zápasu, tak sa ani niet čomu čudovať.
Divákov na hornom Gemeri viac lákal futbal nižších ligových súťaží
Napísal(a) MG od
Do majstrovských futbalových súbojov na hornom Gemeri sa cez tento víkend zapojili aj futbalisti 7. ligy dospelých, dorastenci IV. ligy skupiny K-G a druholigoví starší i mladší žiaci MFK Rožňava. Množstvo súťažiacich klubov prilákalo oveľa viac divákov ako predchádzajúci víkend. Potešiteľné boli najmä návštevy na 6. ligových zápasoch v Rožňavskom Bystrom, Dlhej Vsi, Plešivci, ale aj v Dobšinej. Najviac zo spomenutých štadiónov prišlo na zápas v Rožňavskom Bystrom, kde v tradičnom súboji dvoch najčastejších súperov, domácich Bystranov a susedných Hončanov, vyše 200 divákov, čo potešilo najmä domáceho pokladníka.V 6. lige zaznamenali v ztomto kole aj prvého vylúčeného v zápase Gemerská Hôrka - Hrhov 2:6. Bohaté na góly bolo zápolenie Polomčanov s rožňavskou rezervou v 7. lige, ktorá doslova zvalcovala domácich osemgólovým rozdielom (2:10). Pravda je však i tá, že hostia z Rožňavy posilnili svoju rezervu šiestimi hráčmi z Áčka. Povráva sa, že za iných okolností by rožňavské béčko nemalo s kým nastúpiť na zápas. Ale o tom všetkom v nižších riadkoch.
Futbalový klub Plešivec patril v minulosti medzi popredné kluby v okrese (dvakrát účinkoval v 5. lige – JZ). Aj preto si náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik vybral tento klub a napísal o ňom článok. Práve vo zvolenej sezóne 2000/2001 už mal skonsolidovaný káder a bojoval o postup do V. ligy – JZ. Po jeseni bol lídrom, na jar ho však predstihla Nižná Slaná. Článok obsahuje fotografiu, súpisku, výsledky a tabuľky.
Káder: Skokan, Krnáč – P. Badin, S. Badin, Viola, Poštár, Pulen, Szaniszló, M. Kubík, Petrík, Csobádi, Gaži, Szeman, Horváth, Ruszó, Znak, Kakalejčík, V. Kováč, Att. Kovács, Bartuš, Körösy, Pásztor. Tréner: Štefan Ször.
Na našich štadiónoch sa presadzoval futbal, v Krásnohorskom Podhradí mal čo do činenia aj policajt
Napísal(a) MG od
Najvyššia futbalová súťaž dospelých riadená ObFZ Rožňava v novom ročníku 2000/2001 sa začala rovnakom termíne ako celoštátna FORTUNA LIGA . Obidve trápila vysoká horúčava, ktorá v záujme zdravia rozdelila hru na štyri časti, aby sa hráči občerstvili. V sobotu nastúpili štvrtoligisti z Krásnohorského Podhradia na svoj už druhý domáci zápas a tretí celkovo, ktorý však nedopadol tak, ako týždeň predtým pre nich s Cejkovom. Kým v 1. kole začínal zápas pre domácich s prehrou v polčase, tentoraz tomu bolo opačne, ale so zlým koncom pre Krásnohorčanov a stratou 3 bodov. Hupkom vstúpili do nového ročníka v túto nedeľu aj futbalisti V. ligy skupiny Košicko-gemerskej. Štartujú v nej iba rožňavskí futbalisti MFK, ktorým "ušli" do vyššej súťaže spolubojovníci zo susedného Krásnohorského Podhradia. Je to i dôsledok toho, že víťaz oblastnej súťaže 6. ligy z nášho regiónu už roky neposilňuje súťaž V. ligy.
Čo nového vo FK Krásnohorské Podhradie a OFK Vyšná Slaná
Napísal(a) Štefan Tomášik
Futbalové kluby FK Krásnohorské Podhradie a OFK Vyšná Slaná patria medzi popredné futbalové kluby v okrese Rožňava. Aj preto si náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik vybral tieto FK a napísal článok, v ktorom informuje o novinkách v jednotlivých oddieloch.
Najprv FK Krásnohorské Podhradie. (Zdroj: FK Krh. Podhradie, zo zápasu 1. kola).
Noví hráči: Jakub Fatľa - hosťovanie z Tatrana Muráň, Denis Zakhar - prestup z MFK Rožňava, Michael Boroš - prestup z MFK Rožňava, Peter Boroš – hosťovanie z Tatrana Betliar, Adrián Ragan - prestup z MFK Rožňava, Roland Fabian - prestup z Tatrana Betliar.
Desať gólov v zápase IV. futbalovej ligy jednému mužstvu stačilo?
Napísal(a) MG - od
IV. LIGA JUH DOSPELÍ – 5.8.2020 2. KOLO – 16.30
IV. futbalová liga JUH pokračovala v prvý augustový týždeň zápasmi druhého kola. Najviac gólov padlo v Sokoľanoch, kde si domáci hráči schuti zastrieľali proti svojmu súperovi z Veľkých Kapušian. Desať gólov k ani jednému sa zatiaľ považuje za najvyšší počet gólov v jednom zápase. V tomto stretnutí si góly rozdelilo 8 domácich hráčov. Viac ako dva góly od jedného hráča však nepadlo. A veru boli príležitosti. My sme boli zvedaví, ako dopadne v tomto kole jediný náš zástupca z horného Gemera – hráči FK Krásnohorské Podhradie, ktorí navyše postúpili z V. ligy K-G za mimoriadnych okolností. Začiatok vo Vlachoch, ako vidieť, nemali zlý. Gólovo držali krok so súperom, ale naviac asi nemali. Veď išlo iba o druhú previerku v tomto ročníku a ešte sa všeličo môže udiať.
Viac...
Futbalový štadión na hornom Gemeri oživili v novom ročníku zatiaľ iba v Krásnohorskom Podhradí
Napísal(a) MG - od
IV. LIGA JUH - 1. KOLO 1.8.2020 o 16.30 hod.
FK Krásnohorské Podhradie – Družstevník Cejkov 3:2 (0:1). G: J. Rencsok 2, T. Hajdúk 1 – E. Lukáč, P. Balint. ŽK: J. Fatľa, J. Rencsok – J. Paľovčík. R: L. Bucko – I. Pohanka, S. Horváth. DS: J. Michna. Div.: 200.
PODHRADIE: J. Salai – I. Oravec (85´M. Seman), M. Mészner (C), J. Fatľa, N. Luko (55´ P. Boroš), M. Boroš (73´ J. Benedik), A. Vaško, T. Hajdúk, R. Fabián, T. Revúcky (73´ A. Ragán), J. Rencsok. Tréner: P. Džačár.
Na Konferencii ObFZ Rožňava rozhodli o štarte 6. a 7. futbalovej ligy v novom ročníku
Napísal(a) MG od
V polovici júla sme na stránke Maj Gemer predovšetkým futbalovú obec nášho okresu informovali, že sa po koronavíruse a pred novým ročníkom uskutoční Konferencia Oblastného futbalového zväzu v Rožňave. V stredu 29. júla sa nám ozval sekretár ObFZ Ladislav Dávid, ktorý nám potvrdil, že v stanovený deň, teda 24. júla o 17.30 hodine na štadióne MFK v Rožňave bola pripravená a konferencia sa aj uskutočnila. Viedol ju predseda ObFZ pán Jozef Džubák, ktorý na konferencii privítal prítomných 17 zástupcov klubov z celého okresu. Dôležité bolo, že spoločne odhlasovali novú organizáciu oblastných futbalových súťaží. V kategórii dospelých sa rozhodlo, že budú dve súťaže. V 6. lige v ročníku 2020/2021 bude štartovať 13 družstiev. Podľa toho ako im boli pridelené čísla sú tieto: č. 1. OFK Vyšná Slaná, 2: TJ Sokol Pača, 3. TJ Tatran Betliar, 4. TJ Jednota Krásnohorská Dlhá Lúka, 5. FK Baník Drnava, 6. OTJ Honce, 7. TJ Baník Rakovnica, 8. FK Hrhov, 9. TJ Zlatý klas Dlhá Ves, 10. TJ Baník Rožňavské Bystré, 11. FK Plešivec, 12. MFK Dobšiná, 13. FK Gemerská Hôrka.
Bude to posledná futbalová generácia v Nižnej Slanej ?
Napísal(a) Ing. Š. Tomášik
Futbal v obci Nižná Slaná je už minulosťou od roku 2016 v kategórii dospelých a od roku 2017 v kategórii prípravky. Náš spolupracovník Ing. Štefan Tomášik vo svojom príspevku uvádza prehľad hráčov poslednej generácie futbalistov Baníka Nižná Slaná. Článok obsahuje fotografiu a jednotlivých hráčov, pričom sú rozdelení podľa bydliska a nie podľa jednotlivých sezón. Po dokončení zoznamu futbalistov nasleduje prehľad predsedov futbalového klubu rokoch 2001 – 2016 a prehľad umiestnení jednotlivých kategórií v jednotlivých sezónach. Túto generáciu tvoria: Štefan Tomášik – Dalibor Hajči, Tomáš Čipka, Štefan Gunár, Jakub Gáll, Tomáš Regrút, Marek Boroš, Miroslav Ambróz, Dušan Valko, Peter Slovák, Stanislav Slovák, Juraj Junger, Ondrej Junger, Ján Junger, Jozef Balogh, Martin Hajči, Radovan Hajči, Štefan Müller, Ján Gelda, Jozef Vierg, hráči len v mládežníckej kategórii: Vladimír Sentpetery, Martin Leštach, František Tököly, Zoltán Tóth, Matúš Junger, Igor Benedik.
Horný Gemer sa pripravuje na štart nového ročníka majstrovských futbalových súťaží
Napísal(a) MG - od
Zo sociálnych sietí a niektorých webových stránok sa dozvedáme, že futbalový Gemer ani v súčasnosti nezaháľa, ale využíva situáciu, keď pre koronavírus sú zastavené všetky majstrovské súťaže v tomto regióne a mužstvá sa pripravujú na reštart už od nových ročníkov viacerými prípravnými zápasmi. Známa stránka futbalu na Slovensku futbalnet.sk z nášho okresu práve informuje, že súčasné voľno využíva na zorganizovanie konferencie s aktívom Oblastného futbalového zväzu, ktorá sa uskutoční 24. júla 2020 o 17.30 na štadióne MFK v Rožňave. Podľa neoficiálnych informácií rozhodne o tom, ako súťaže budú v novom ročníku vyzerať a ktoré mužstvá sú do nich prihlásené. Keďže aj krajská organizácia futbalu prišla s niektorými návrhmi na zmenu v riadení i organizovaní krajských súťaží, istotne sa v najbližších dňoch dozvieme, čo od nášho futbalu v nasledujúcom období môžeme čakať.
































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-