sobota, 06 apríl 2024 14:47

Hatvaniho dni v Rimavskej Sobote Doporučený

Napísal(a) Sz. Tóth
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Rimavská Sobota, 04.04. 2024 - Rimavskosobotský rodák István Hatvani (1718 - 1786) získal prívlastok „uhorský Faust.“ Jeho mladosť nebola ničím iným, ako nepoddajným bojom za dosiahnutie možnosti vzdelávania sa. Doba, v ktorej žil bola plná neustálych bojov, ako pre protestanta to znamenalo boj proti nadvláde katolicizmu, ako pre vedca boj proti mentalite celej svojej doby. Pôsobenie Istvána Hatvaniho spadá do obdobia panovania Márie Terézie, kedy protestantské kolégiá museli zdolávať mnoho prekážok. Takmer štyri desaťročia pôsobenia rimavskosobotského vedca v Debrecínskom reformovanom kolégiu prispeli k pozdvihnutiu úrovne vyučovania filozofie, matematiky, fyziky, chémie a teológie. Hatvani bol jedným z najpripravenejších polyhistorov svojej doby, ktorý dal o sebe počuť vo viacerých vedných disciplínach. Počas svojej kariéry, okrem dejín filozofie, učil aj ontológiu, theologiu naturalis, kozmológiu, physico generalis a specialis, experimentálnu fyziku, botaniku, lekársku fyziológiu, zemepis, hydrostatiku, mechaniku, astronómiu, etiku a prírodné právo.

Okrem pozície učiteľa priniesol spoločnosti veľa pozitívneho aj v mnohých ostatných sférach života. Niekoľko rokov počas svojej mladosti pôsobil aj ako kazateľ. Ako lekár zobral do rúk riadenie zdravotníctva Kolégia, bol prvým školským lekárom v Uhorsku a hlavným dozorcom debrecínskych lekární. Vyznamenal sa takisto v astronómii, pomocou hvezdárskych pravidiel vymedzil geografickú polohu Debrecína.

„Diabolský profesor“, ktorý vyučoval pomocou experimentov, sa zaslúžil o prezývku „uhorský Faust.“ Svojim moderným, európskym myslením generoval okolo svojej osoby mnoho legiend, ktoré však nemajú pravdepodobne nič spoločné s jeho osobou a životným dielom. /zdroj: https://www.gmmuzeum.sk/vystavy/2019/hatvani/hatvani.htm/ 

Na jeho počesť organizuje Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote v apríli HATVANIHO DNI, ktoré sa uskutočnia v spolupráci s Hvezdárňou v Rimavskej Sobote s nasledovným programom:

    • 12.04.2024 o 14:00 Vernisáž výstavy Vesmír očami detí

Výstava je tradičnou súťažnou prehliadkou detskej výtvarnej tvorby a venuje sa tematike vesmíru. Do výtvarnej súťaže sa každoročne zapájajú žiaci materských, základných a základných umeleckých škôl z okresu Rimavská Sobota. Na výstave budú prezentované všetky výtvarné práce. V múzeu výstava potrvá do 5.mája. 

    • 18.04.2024 o 16:00 Zem na zemi

Bude to interaktívna prednáška Mgr.Karola Havrilu, PhD., vedúceho hvezdárne v Gemersko-malohontskom múzeu. 

    • 25.04.2024 o 16:00 Slnečné hodiny

Pozývame všetkých na tvorivé dielne, kde pod vedením skautského oddielu Istvána Hatvaniho č.4 budeme vyrábať slnečné hodiny. 

    • 2.5.2024 medzi 14:00 a 21:00 Hatvaniho majáles vo hvezdárni

Pripravili sme si pre Vás bohatý zážitkový program, kde sa okrem iného uskutoční aj meranie zemepisnej šírky Rimavskej Soboty podľa metódy Istvána Hatvaniho.

Ste srdečne vítaní!


Mgr. Szilvia Tóth, PR manažérka

 

 

Čítať 320 krát Naposledy zmenené utorok, 09 apríl 2024 14:51

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!