Poklona obločiarom z Muránskej Huty – s úctou a obdivom

Folklórny súbor Lykovec, ktorý pracuje pri MsKS v Revúcej, uviedol premiéru nového pôvodného programu zo života Gemerčanov pod Kohútom. Na originálnom diele spolupracoval od samého začiatku známy profesionálny folklorista, choreograf Vladimír Michalko. Vypredaná premiéra v revúckom Mestskom dome kultúry 17. septembra 2023 bola zároveň uzatvárajúcim podujatím projektu Revúca Mesto kultúry 2022-23, ktorý finančne podporil Fond na podporu umenia.

Predstavenie, pôvodne s pracovným názvom „Pútnici“, súbor uvádza pod názvom SVIEČKA, BUGAČ, HRUDA ZEME, s podtitulom „folklórne obrazy o putovaní obločiarov z Muránskej Huty“. Ambíciou umeleckého posolstva nového folklórneho diela je zobrazenie prostého života obyvateľov malého sídla v strednom Gemeri, medzi Muránskou planinou a Stolickými vrchmi, ktoré vzniklo na konci 17. stor. pri sklárskej hute a odvtedy bolo už nadobro zviazané s týmto unikátnym remeslom. Časovo priestorovým epicentrom tanečno-výtvarnej inscenácie je obdobie prvej tretiny 20. stor., keď Muránskohuťania prežívali dozvuky tejto slávnej éry a zostávali napriek všetkým problémom verní spôsobu života svojich predkov.

Westernové preteky udivovali po prvýkrát na ranči v Revúcej

Nezvyčajný plagát Westernovej jazdeckej ligy Slovensko, ktorý sa prednedávnom objavil v regióne stredného Gemera, najmä v Revúcej, pozýval v tomto okresnom meste po prvýkrát na westernové preteky majsterky SR Timei Jasenkovej na 16. septembra 2023. Preteky sa v ohlásenom čase aj uskutočnili. Ich miestom bol pripravený terén v ohrade malého rodinného Laci ranča TJ Performance Barrel Horse blízko Revúcej a zišla sa na ňom v pemiére pomerne slušná účasť milovníkov týchto pretekov.

Organizátorka pretekov v príjemnom prírodnom prostredí sľubovala barrel race, pole bending a rôzne kovbojské hry. Divákov potešili aj pripravené stánky s občerstvením.

Westernové preteky pritiahli do Revúcej pretekárov s koníkmi nielen z Revúcej, ale aj širokého okolia. Návštevníci mohli sledovať nielen mužských „kovbojov“, ale najmä ženy, ktoré ovládali svojich koníkov rýchlo a bezpečne. Osedlané tátoše vzbudzovali veľký obdiv aj u mladšej generácie divákov, čo dáva nádej na peknú budúcnosť týchto pretekov na území Gemera.

Bystranom na víťazstvo v Dobšinej nestačilo ani vedenie 3:1

Najrýchlejšie k víťazstvu v 8. kole 7. ligy prišli futbalisti TJ Jednota Krásnohorská Dlhá Lúka, ktorá bez boja zrejme prišla k 3 bodom vo vyžrebovanom stretnutí s Tatranom Betliar. Rozhodovalo sa o tom ešte v týždni pred stretnutím, keď Betliarčania riadiacemu orgánu oznámili, že na zápas do Dlhej Lúky nepricestujú. V tomto kole padlo 41 gólov v 6 zápasoch, z ktorch si víťazstvá vybojovali domáci v 4 prípadoch a hostia vo dvoch. Strelcami kola s tromi gólmi boli traja hráči – Viliam Gallo z Honiec, Ľubomír Lukáč z Pače a Seman z Vyšnej Slanej. Lídrom súťaže je naďalej Róbert Rochl z Rožňavského Bystrého so 17 gólmi. Potešiteľné je, že sa hralo bez červenej karty. Prekvapením je, že Bystrania si neudržali trojgólový náskok a zápas v Dobšinej nakoniec prehrali. Tabuľku súťaže po kontumačnom víťazstve s Betliarom vedie družstvo Dlhej Lúky, ktoré je naďalej bez prehry.

sobota, 23 september 2023 10:38

Seniori z "Lehvatky" na opekačke na Hrádku

Napísal(a)
Seniori z "Lehvatky" na opekačke na Hrádku

Dňa 19. júla 2023 za krásneho slnečného počasia sa časť členov ZO JDS z Revúckej Lehoty vybralo autami na opekačku na Hrádok. Spojili tak pekné s užitočným, aby poznali aj túto časť nášho neďalekého okolia a trošku zrelaxovali po prácach vo svojich záhradkách.

Tí zdatnejší prešli aj Náučný chodník Hrádok, ktorého trasa dlhá 3,7 km ponúka nenáročnú pešiu turistiku a na jeho 12 zastávkach si mohli prečítať zaujímavé informácie, týkajúce sa blízkeho okolia. Dalšia skupinka relaxovala v bazéne, no a niektorí pripravovali zatiaľ oheň na opekačku.

Vedúci prevádzky hotela Hrádok, p. Július Piater, nám pripravil ohnisko a ochotne umožnil aj využiť priestor na posedenie v altánku.

"... náš výlet sa vydaril" konštatovali spokojní účastníci.

piatok, 22 september 2023 19:38

Svetový deň cestovného ruchu v GMM

Napísal(a)
Svetový deň cestovného ruchu v GMM

Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu, ponúka Gemersko-malohontské múzeum zľavnený vstup do výstavných priestorov 27. septembra 2023 (streda) v čase od 10.00 do 18.00 hod. Pripravený je aj tematický program pre rodiny s deťmi a širokú verejnosť. Podujatie je realizované v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu GEMER. Podujatie je realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Program počas Svetového dňa cestovného ruchu začína o 15.45 hod. príhovorom Évy Kerényi, riaditeľky Gemersko-malohontského múzea a Viktora Brádňanského, destinačného koordinátora Oblastnej organizácie cestovného ruchu GEMER. 

Strana 1 z 1640