streda, 08 apríl 2015 12:20

Prijmite pozvanie na výstavu Andrey Ševčovičovej - Ostnaté spomienky

Napísal(a) Mgr. Tatiana Bachňáková
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

rv ostnate a(Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave – tlačová správa) – Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a autorka fotografií Andrea Ševčovičová, v spolupráci s Fakultou zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove, Vás pozývajú do priestorov Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, ul. Lipová č.3 v stredu 15. apríla 2015 o 17:00 hod. na slávnostné otvorenie výstavy fotografií spojenú s prezentáciou pod názvom Ostnaté spomienky. 
Fotografická výstava zachytáva špecifiká a súvislosti spojené s dnešnými miestami bývalých koncentračných a vyhladzovacích táborov, ktoré sa nachádzajú predovšetkým na území súčasného Poľska (Auschwitz, Birkenau, Majdanek, Treblinka, Chełmno, Sobibór, Bełżec, Gross-Rosen, Płaszow, Zasław) a v českom Terezíne. 
Andreu Ševčovičovú k návšteve koncentračných a vyhladzovacích táborov viedla zvedavosť a túžba vidieť na vlastné oči miesta, o ktorých preživší hovoria ako o pekle na zemi. 

„Návštevníkom výstava ponúkne súčasný obraz v táboroch, s komentárom osobitostí ich jednotlivých častí podporených autentitou svedectva preživších, s ktorými

sa stretávam,“ povedala autorka fotografií, pričom zdôrazňuje, že „Pozostatky miest krutosti, bezmocnosti, strachu a straty človečenstva tisícov väznených, dnes v obklopení prírodnými scenériami zďaleka nepripomínajú hrôzy, zanechávajúce v dejinách krvavú stopu. Napriek tomu človek pri troche predstavivosti dokáže precítiť a bolestne si uvedomiť tragédiu neľudských prejavov násilia, ktoré v minulosti nadobudli reálne rozmery za ostnatými drôtmi“. 

Amatérske fotografie autorka vytvárala postupne v rokoch 2012-2014, spočiatku výhradne pre vlastnú potrebu. Až neskôr, aj vzhľadom na jej súčasne odborné zameranie, v nej prirodzene dozrela myšlienka prezentovať ich verejnosti.
Prijmite pozvanie v mene Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave a autorky fotografií Andrey Ševčovičovej na slávnostné otvorenie výstavy fotografií spojenú s prezentáciou do priestorov knižnice na ul. Lipová 3 pod názvom Ostnaté spomienky v stredu 15. apríla 2015 o 17:00 hod. Výstava potrvá do 15. mája 2015 a pozrieť si ju môže široká verejnosť v rámci výpožičných hodín knižnice. Vstup je voľný.

Tatiana Bachňáková

 

Čítať 1894 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:41

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!