Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, sa aj tento rok pripája k oslavám Dňa Zeme a pripravilo pre žiakov viacerých vekových kategórií bohaté podujatie.
Žiaci materských škôl a základných škôl 1. stupňa sa môžu tešiť na prehliadku Expozície prírody Slovenského krasu a priľahlých oblastí. Spolu s múzejníkmi sa naučia ako chrániť životné prostredie okolo nás a následne ich budú čakať obľúbené tvorivé dielne. Na konci aktivity sa dokonca prevezú banským vláčikom. Starší školáci prostredníctvom prednášky Andrey Balážovej zo Správy NP Slovenský kras so sídlom v Brzotíne spoznajú veľké šelmy žijúce v okolitých lesoch, nahliadnu do aktivít projektu LECA a uvidia aj pútavé fotografie a videá z fotopascí z prirodzeného prostredia zvierat.
Komentujeme futbalovú históriu ObFZ Rožňava – 23. časť – sezóna 2019/2020
Napísal(a) Š. Tomášik
V dvadsiatej tretej časti seriálu, ktorý pripravil Ing. Štefan Tomášik sa dočítame o účinkovaní futbalových klubov z okresu Rožňava v sezóne 2019/2020. V 5. lige – K – G pôsobili FK Krásnohorské Podhradie a MFK Rožňava. Komentár uvádza informácie aj o 6. a 7. lige, niektorých prestupoch a hosťovaniach a zaujímavých výsledkoch.
Komentár
Krásnohorské Podhradie skončilo v tabuľke 5. ligy na 9. mieste. Novým trénerom sa stal Július Balta, asistentom bol Peter Džačár. Nakoniec bol ročník anulovaný, keďže pandémia COVID-19, znemožnila pokračovanie súťaží. Do jarnej odvety sa už nezasiahlo.
Dôvera zdvojnásobila počet lekární, v ktorých si poistenci môžu overiť dostupnosť svojho lieku
Napísal(a) M. Štepiansky
Hoci denný počet nachodených krokov pri nich utešene rastie, behanie po lekárňach zdraviu našich poistencov nijak nepomáha. Stres zo zháňania lieku osobne v každej lekárni nie je to, čo chcú zažívať, keď ho naozaj potrebujú.
Možnosť overiť si dostupnosť lieku v mobilnej aplikácii, prípadne jeho rezervácia v konkrétnej lekárni, nie je novinkou. Predstavili sme ju už koncom roku 2023. V pilotnej prevádzke bolo zapojených viac ako 400 lekární. Po vyše roku ich počet zvyšujeme na viac ako dvojnásobok, teda na takmer 900.
Presne ide o 871 lekární zo sietí Dr.Max, BENU, PLUS lekáreň a Sieť zdravia. Rezervovať liek si tak môžu už v každej tretej lekárni na Slovensku.
Vedeli ste, že služba Overenie dostupnosti lieku získala 2. miesto v Cene ITAPA za najinovatívnejší projekt roku 2024?Počas pilotnej prevádzky v minulom roku si dostupnosť predpísaného lieku overovalo 54-tisíc poistencov. Až 40-tisíc z nich svoj liek našlo a polovica si ho aj rezervovala.
Futbalisti Baník Drnava v 13. kole pokorili Baník Rakovnicu 8:1
Napísal(a) MG od
Víkend aj týždeň pred Veľkou nocou sa na hornom Gemeri niesol v znamení futbalu. Jeho najvyššia súťaž IV. liga Východ zaznamenala už 21. kolo. Odohralo sa v ňom 7 stretnutí. Prekvapením je hladká prehra vedúceho Medzeva v Kežmarku 0:4. Rožňavčania získali v Ľuboticiach cenný bod. V 7. lige ObFZ Rožňava zaznamenali 12. kolo. Diváci sledovali 7 duelov, z nich 2 sa odohrali v sobotu. Priniesli prvé prekvapenie nielen dňa, keď posledné mužstvo tabuľky zvíťazilo na ihrisku súpera, hoci iba rozdielom gólu – 2:3. Bodovali, okrem jedného prípadu domáce mužstvá, ktoré 5 zápasov vyhrali domáci a iba 1 hostia. Skóre 23:7.
V Revúcej sa predstaví jubilujúci Folklórny súbor Železiar i Divadlo Astorka s Kartónovým oteckom
Napísal(a) J. Genčanský
Pozývame Vás na predstavenia v divadelnej sále Mestského domu kultúry v Revúcej, ktorá má 352 miest.
Už sobota 12. apríla 2025 o 18.00 bude vyhradená Folklórnemu súboru Železiar, ktorý spolu s vami oslávi šesťdesiat rokov. Predstaví sa aj revúcky Detský folklórny súbor Lykovček. Vstupenky v hodnote 10.- a 7.- eur si zakúpite v MsKS, alebo na https://www.msksrevuca.sk/akcia/1457.
* * *
streda 7. mája 2025 | 19.00
DIVADLO ASTORKA KORZO 90 *
István Tasnádi – KARTÓNOVÝ OTECKO
Banícke múzeum prichádza s putovnou výstavou a prednáškou
Napísal(a) E. Hrmélyi Gecelovská
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva všetkých do areálu Zážitkového centra Sentinel na exteriérovú putovnú výstavu pod názvom 100. výročie Košickej župy. Sprievodným podujatím k výstave bude prednáška kurátora múzea Martina Hajduka Roľnícky život na Gemeri v medzivojnovom Československu.
Výstava je primárne určená študentom stredných škôl. Predstavuje netradičnú hodinu dejepisu, keďže texty použité na výstave sa pridŕžajú učebných osnov. Záujemcovia sa prostredníctvom jedenástich grafických panelov dozvedia množstvo zaujímavostí z histórie Košického kraja. K výstave múzejníci pripravili sprievodný program, a to vo forme prednášky o roľníckom spôsobe života slovenského obyvateľstva na Gemeri v období vzniku Košickej župy. Prednáška je určená pre verejnosť, ale rovnako svoj záujem o ňu môžu vopred nahlásiť žiaci 2. stupňa základných škôl a študenti stredných škôl.
Zorganizovali VIII. ročník súťaže Kukučínova Revúca – seniori recitujú
Napísal(a) M. Mladšia
Dňa 7. apríla 2025 sa v Kultúrom dome Revúčka uskutočnil VIII. ročník súťaže Kukučínova Revúca – seniori recitujú. Účinkujúci boli prihlásení v troch kategóriách, a to poézia, próza a vlastná tvorba. Potešiteľné bolo, že každý súťažiaci tam mal aj svojich povzbudzovateľov.
Tešíme sa, že medzi súažiacimi nechýbali ani zástupcovia z našej obce. Základnú organizáciu Jednoty dôchodcov Slovenska Revúcka Lehota reprezentovala p. Marcelka Bajúsová, ktorá predniesla báseň.
Jej vystúpenie bolo na patričnej úrovni, získala skúsenosti, keďže bola na podobnom podujatí prvýkrát, srdečne jej ďakujeme za prípravu a vystúpenie a prajeme tiež veľa chuti pri ďalších účinkovaniach. Povzbudzovať ju boli 3 naše členky.
V Banskej Bystrici vysadil štátny podnik LESY Slovenskej republiky lipu – strom slovanstva
Napísal(a) L. Tettingerová
Aj keď je práve obdobie intenzívnej jarnej výsadby po celom Slovensku, ktorá je kľúčová pre obnovu a udržateľnosť lesov, štátny podnik LESY SR prišiel symbolicky vysadiť strom aj do srdca mesta Banská Bystrica. Vznikol tak nový prírodný prvok, ktorý bude súčasťou identity verejného priestoru, kde má štátny podnik svoje sídlo. Výsadba lipy zároveň nadväzuje na dlhodobú snahu LESOV SR prinášať prírodu bližšie k ľuďom – nielen v lesoch, ale aj v mestskom prostredí.
Pri príležitosti Festivalu jarnej záhrady – Gardeniáda, ktorý sa konal v Banskej Bystrici, vysadil štátny podnik LESY Slovenskej republiky lipu – strom slovanstva. Tento symbolický čin sa uskutočnil priamo v parku pod pamätníkom SNP, v blízkosti sídla generálneho riaditeľstva LESY SR.
„Vysadením lipy chceme zanechať živý odkaz v meste, kde sídli generálne riaditeľstvo LESY SR. Je to symbol spojenia medzi mestom, prírodou a lesníkmi – tradícia, ktorá rastie s každým novým stromom,“ uviedol Ing. Ján Mizerák, obchodný riaditeľ štátneho podniku.
Desiatka gólov vynikla na ihrisku 7. ligy v Drnave s Dobšinou
Napísal(a) MG od
Po troch jarných kolách futbalovej súťaže, do ktorých nastúpilo v IV. LIGE Východ Majstrovstiev regiónu iba 15 družstiev, pokračovala na hornom Gemeri 7. liga dospelých 12. kolom. Kolektív 1. FK Svidník na prekvapenie vystúpil pred začiatkom odvety zo súťaže. Nemalým prekvapením tiež je vystúpenie futbalistov FK Krásnohorské Podhradie zo súťaže V. Ligy Juh po niekoľkých rokoch pôsobenia. Spomínaní hráči nenastúpili do odvetnej časti a klub rozpustil hráčov. Tak najvyššie súťažiacim klektívom v tomto regióne je z dospelých iba MFK Rožňava. Odvetu však nezačala najlepšie, keď na jar získala iba bod. Na domácom ihrisku prehrali v 20. kole i súboj lepšie umiestneným MFK Kežmarok, keď kolektív podcenil situáciu so súperom.
Do súťaže sa zapojili tiež dorastenci Rožňavy, ktorí zatiaľ podávajú iba primerné výkony. Veríme, že postupne sa kolekív rozohrá a bude podávať lepšie výkony. V štvrtej lige náš región zastupujú mladí futbalisti Gemerskej Polomy.
Pozrime sa v rýchlosti na jednotlivé súboje našich oddielov, tak ako sme ich zazanemanli v tomto kole.
Futbalová 7. liga začala jarnú časť súťaže na hornom Gemeri
Napísal(a) Š. Tomášik
Po zimnej prestávke 2024/2025 odštartovala jarná časť futbalových súťaží ObFZ Rožňava. Prinášame prehľad zmien v kádroch jednotlivých klubov 7. ligy. Najviac sa posilnil FK Baník Rožňavské Bystré. Naopak v Betliari nedošlo k zmenám. MFK Dobšiná zmenil hrací deň svojich domácich zápasov.
Zmeny v kádroch
MFK Dobšiná
Prišli: Dárius Forgáč (Rožňavské Bystré), Lukáš Gábor (Rakovnica)
Odišli: Ondrej Ujházi (Rož. Bystré)
Rožňavské Bystré
Prišli: Alexander Polyák (K. D. Lúka), Roman Viola (Plešivec), Marcel Laven (G. Hôrka), Peter Bajus, Tomáš Žiga (obaja ŠK Polom), Patrik Prokšej (Honce), Martin Kónya (Ml. Brzotín)
Odišli: Dárius Forgáč (Dobšiná), Ján Rochl (Jelšava)
Rakovnica
Prišli: Milan Hricko (Borov), Libor Urban (ŠK Polom), Vladimír Tököly (Honce)
Odišli: Lukáš Gábor (Dobšiná)
Viac...
Fotograf Marek Hajkovský bude vystavovať v Rožňave
Napísal(a) E. Hermély Gecelovský
Banícke múzeum v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, otvára atraktívnu fotografickú výstavu Mareka Hajkovského pod názvom Slovenské hrady a zámky. Výstava pozostáva z panoramatických fotografií hradov a zámkov z perspektívy, ako ich verejnosť možno ešte nepozná.
Prostredníctvom prirodzeného prístupu autora a génia loci fotografovaných objektov a okolitej krajiny vznikol originálny umelecký rozmer fotografií, kedy sa autor približuje k anglickej a talianskej krajinomaľbe 19. storočia. Snaha o prepojenie fotografie a maľby nevzniká naraz, ale prelínajú sa až v post procese. Záujemca bude mať možnosť cez päťdesiatku fotografií vnímať pútavý príbeh vznešenej, ale rovnako aj násilnej minulosti v spojení časopriestoru minulosti a súčasnosti. V spôsobe, akým sú hrady a zámky na fotografiách zachytené, možno vnímať aj ich edukatívny rozmer. Fotografie nezobrazujú len samotné architektonické objekty, ale je tu aj ľahko čitateľná ich pôvodná funkcia v krajine, kedy plnili najmä ochrannú a kontrolnú funkciu panstva a prezentáciu jeho moci a postavenia. V neposlednom rade cieľom výstavy je demonštrovať množstvo a jedinečnosť hradov a zámkov na Slovensku a motivovať k ich návšteve.
Medzi ligové futbalové súťaže, ktoré i na hornom Gemeri začali tohtoročnú odvetnú časť už tretím kolom patrí štvrtoligový MFK Rožňava. Na programe majú súťažiace kolektívy 20. kolo, keď na programe 5.4. o 15.30 majú tieto duely: Záhradné – Medzev, Rožňava – Kežmarok, Sobrance – Sabinov, Rudňany – Kechnec, Pavlovce – Čaňa, 6.4. o 15.30: Svidník – Ľubotice, Medzilaborce – Veľký Šariš, Raslavicde – Gerlachov. Ako nováčik súťaže začal svoje účinkovanie v jesennej časti veľmi dobre a po 17. kole prezimoval na 4. mieste tabuľky. Roka v 17. kole sa rozlúčil s divákmi na domácom ihrisku so Svidníkom hladko 4:0. So svojimi súpermi dokázala 10 krát zvíťaziť, raz remizovať a 6-krát prehrať. Bodovo sa umiestnila v tabuľke na vynikajúcom treťom mieste hneď za prvým Medzevom a druhým Kežmarkom. Napriek tomu, že Rožňava získala na jar iba 1 bod (Záhradné – Rožňava 0:0, Medzev – Rožňava 4:0) a drží sa s 32 bodmi na 6. mieste v túto sobotu hostia z Kežmarku zrejme dobre preveria Rožňavčanov na jeho ihrisku, čo sľubuje pre divákov zaujímavý zápas.
Horšia situácia nastala po zimnej prestávke v FC Krásnohorské Podhradie, ktoré sa dlho držalo v piatej lige JUH na poslednom mieste tabuľky, keď v jeseni získalo jeden bod, keď súperi dokázali s týmto klubom získať 13 bodov a skóre 11:65.
László Mednyánszky: Kresba stromu v parku širkovského kaštieľa – predmet mesiaca apríl 2025
Napísal(a) A. Kolár
Predmetom mesiaca apríl 2025 v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote je kresba stromu od známeho maliara Lászlóa Mednyánszkeho, ktorého s naším regiónom spájalo priateľstvo so šľachtickou rodinou Gömöryovcov zo Širkoviec. Na vertikálne orientovanom obdĺžnikovom formáte papiera je technikou perokresby tušom zobrazený krajinný výsek so starým stromom v popredí. V pozadí sú naznačené ďalšie stromy jemnejšou kresbou a šrafúrou. Dielo bolo dlhé roky v nevyhovujúcom stave a preto nebolo sprístupnené verejnosti.
Autor kresby László Mednyánszky (1852 – 1919) bol jednou z najvýznamnejších a najzaujímavejších osobností umenia prelomu 19. a 20. storočia v Uhorsku. Narodil sa 23. apríla 1852 v Beckove, kde vyrastal na panstve rodiny Mednyánszkych do svojich desiatich rokov. Neskôr sa rodina presťahovala do kaštieľa v Strážkach na Spiši. V tom čase sa už rozvíjal jeho výtvarný talent pod vedením súkromného učiteľa – rakúskeho maliara Thomasa Endera. V roku 1872 sa zapísal na Akadémiu výtvarných umení v Mníchove, kde študoval najskôr v triede Alexandra Strähhubera a neskôr Otta Seitza. Od roku 1874 pokračoval v štúdiu na École des Beaux Artes v Paríži u profesora Isidora Pilsa. V roku 1875 prvýkrát navštívil Barbizon, čo malo zásadný vplyv na jeho ďalšie smerovanie.
Pripomíname si okrúhle výročia osobností Gemera a Gemera-Malohontu, pripadajúce na apríl 2025
Napísal(a) Marta Mikitová
V Gemeri a Gemeri-Malohonte sa narodili, študovali či pôsobili mnohé osobnosti celoslovenského významu. Ich práca a aktivity v oblasti histórie, kultúry a umenia, spoločenského života, vedy, techniky, hospodárstva... zanechali trvalú stopu v živote našej spoločnosti a prínosy ich činnosti sú významné a dôležité pre rozvoj celého nášho Slovenska. Pripomeňme si preto okrúhle výročia narodenia či úmrtia takýchto osobností, ktoré pripadajú na apríl 2025.
































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-