štvrtok, 27 marec 2014 13:46

Zažiarila nová hviezda - slávnostne uviedli do života historicky prvú "Monografiu Obce Rejdová"

Napísal(a) Ivana Kolářová
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

rej monografia1aRejdová – 22.3.2014 - „Hovorí sa, že keď sa narodí dieťa, na oblohe zažiari nová hviezda. No a čo ak sa zrodí nová kniha? Verím, že aj knihy majú svoje nebo, a aj v ňom dnes zažiarila nová hviezda, pre nás veľkého významu.“
Dvadsiaty druhý marec 2014 sa zapíše do histórie obce Rejdová ako deň, kedy bola slávnostne uvedená do života historicky prvá "Monografia Obce Rejdová". Krásnou ľudovou piesňou otvorili toto nádherné podujatie členky FSk Hôra Rejdová v doprovode Ľudovej hudby Ondreja Hlaváča.
Ing. Ján Valentík, starosta obce Rejdová srdečne privítal všetkých prítomných hostí a ujal sa úvodného slova. V príhovore sa poďakoval autorovi knihy Ing. Jánovi Kolesárovi PhD., za jeho  dlhoročnú a húževnatú prácu, ktorá uzrela svetlo sveta v podobe krásnej publikácie o našej rodnej dedinke Čítanie tejto knihy prinesie každému množstvo doteraz nepoznaného o našich predkoch, ale aj o nás samých. Vydaním tejto monografie sa obec Rejdová zaradila medzi obce, ktoré majú zdokumentovanú svoju históriu v ucelenom diele. Poďakoval všetkým sponzorom a ľuďom, ktorí sa na zrode tejto publikácie akýmkoľvek spôsobom podieľali. Potom odovzdal slovo autorovi knihy Ing.

Jánovi Kolesárovi, PhD., ktorý porozprával ako dlhých 10 rokov zbieral námety na svoju knihu, o jeho cestách do Rumunska - mesta Nadlak, kde sa odsťahovalo mnoho rodín z Rejdovej a o zháňaní starých fotografií, príbehov, archívnych materiálov, literatúry. Poďakoval všetkým, ktorí mu pomohli, ale najmä svojej rodine, za ich trpezlivosť, podporu a pochopenie pri jeho práci na tejto knihe. Publikáciu venoval našim rejdovským predkom, ktorí tu žili, pracovali a snívali svoj sen o lepšom živote, ale aj budúcim generáciám, aby si ctili a zachovávali pamiatku svojho rodu.

Autor potom všetkým prítomným predstavil krstných rodičov, a to ako krstnú mamu Mgr. Slávku Krišťákovú a ako krstného otca prof. h. c. prof. Ing. Ondreja Hronca, DrSc. Ako prvý sa ujal slova krstný otec prof. Hronec, ktorý bol už od začiatku nadšený z vydania tejto knihy. Spomenul, že medzi osobnosťami Rejdovej je aj Ján Konček, evanjelický farár pôsobiaci 55 rokov v Rejdovej, ktorý bol aj tajomníkom Matice slovenskej pre Gemerskú župu. Poprial autorovi mnoho zdaru a motiváciu na vytváranie ďalších takýchto úžasných publikácií.
Krstná mama Slávka Krišťáková vykonala samotný akt krstu a svoj krátky príhovor ukončila slovami: „Keďže už bolo všetko povedané, ostáva nám len jedno, a to Monografiu Obce Rejdová pokrstiť. A pokrstiť ju tak, ako sa v Rejdovej patrí, pramenitou rejdovskou vodou spod Stolice v sprievode krásnych tónov rejdovskej piesne.“ Odznela v podaní Ivanky Nemčokovej s členmi FSk Hôra a ĽH Ondreja Hlaváča:

rej mono4rej mono3rej mono2rej mono1„Pod Stolicou leží jedna dedyna
na tom svete chybaj jedna, jedyna.
Z verchov hučia zimňe vody dodola,
ej, predkove jej dali meno Rejdova.

V tej Rejdovej kolyska moja stala,
tam me moja mamička vychovala.
Kukučka mi zafčas rana kukala,
ej, ovečka mi zo zvončokom brinkala.“

Pri tomto dojímavom akte sa nejednému hosťovi zaleskla slza dojatia. Aj o to sme sa snažili.
Nakoniec prišli na rad gratulácie od pozvaných hostí samotnému autorovi knihy a krásne piesne v podaní členov FSk Hôra Rejdová. No a ku krstu patrí aj prekvapenie, ktorým bola veľká torta v podobe uvedenej monografie. Každému z prítomných sa z nej ušiel aspoň malý kúsok. Poďakovanie patrí Marienke Huňákovej, ktorá túto nádheru pripravila.
Pri tejto príležitosti bola otvorená aj výstava obrazov a fotografií z Rejdovej, ktoré boli vytvorené minulý rok na medzinárodnom plenéri maliarov a fotografov.
Ivana Kolářová, Rejdová

 

Čítať 6144 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 11:07

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!