Školstvo (581)
Počas piatich dní sa Zocháči prostredníctvom hier a prípravných cvičení zoznámili s vodným prostredím
Napísal(a) Mgr. M. Pirochová, Mgr. Z. Kunštárová
Keď pršalo mrholilo,
Zocháčom sa zadarilo.
Na plaveckom výcviku,
zlepšili si techniku.
Plávali jak rybičky,
tie šikovné detičky.
Všetky štýly ovládajú,
na leto sa pripravujú.
V dňoch 20.05. – 24.05.2019 sa žiaci piateho ročníka ZŠ I. B. Zocha v Revúcej zúčastnili Plaveckého výcviku s cieľom oboznámiť sa a zdokonaliť v jednotlivých plaveckých štýloch.
Revúcki tretiaci zo Základnej školy J. A. Komenského zažili počas piatich dní to, na čo čakáme celý rok. Škola v prírode ich v pondelok vítala sychravou jeseňou, v utorok zavítala pani zima, streda ponúkla chladnú jar, ktorú vo štvrtok vystriedala slnečnejšia a ešte hrejivejšia a v piatok už prišlo teplé leto. Jedinečný, výnimočný a plný zážitkov bol celý týždeň prežitý v krásne zariadenom penzióne Šafrán v obci Ždiar, ktorá patrí medzi klenoty Slovenska. Naše putovanie sa začalo spoznávaním rázovitej podtatranskej obce s jej typickými tradíciami, zvyklosťami, folklórom a kultúrou v Ždiarskom dome. Navštívili sme Tatranskú Kotlinu a prevýšením niekoľkých metrov zamierili k Belianskej jaskyni.
Žiaci základných škôl sa vybrali po stopách Objaviteľa
Napísal(a) Mgr. Marína Krivanská, Mgr. Soňa Plutová
V priestoroch Kultúrneho domu v Dobšinej sa uskutočnila 20. mája 2019 putovná výstava ilustrácií Zuzany Fuskovej pod názvom Slovensko – krajina plná tajomstiev, ktorú zorganizovala Základná škola v Dobšinej, Matica slovenská (DMS Rožňava, MO MS Dobšiná) a Mesto Dobšiná. Uskutočnila sa beseda za účasti autorky projektu Slovensko – krajina plná tajomstiev Lenky Šingovskej, ktorá mapovala vodné bohatstvo. A nielen to. Pútavo nám čítala z knihy Slovensko – krajina plná tajomstiev, Vodné dobrodružstvá. Priblížila nám vybrané lokality Slovenska a oboznámila nás s hodnotou vody a odhalila jej tajomstvá. Prezradila nám aj to, že miesta, ktoré sa v knihách vyskytujú osobne navštevuje a hľadá o nich informácie.
Prváci zo ZŠ J. A. Komenského si užívali v Škole v prírode v Ždiari
Napísal(a) ZŠ
Na májový týždeň od 13.-17.5. sa tešili žiaci 1. B triedy zo Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej. V pondelok ráno sa vybrali do Školy v prírode. Čakalo ich úžasné prostredie krásnej prírody v obci Ždiar v penzióne U gazdu. Užili si prírody – od zimnej cez jarnú až po letnú. Každá minúta ich pobytu bola naplnená skvelým programom. Po príchode sa ubytovali, naobedovali a vyrazili na potulky obcou Ždiar. Druhý deň spoznali krásy, ktoré ukrýva Belianska jaskyňa. V stredu vyrazili do múzea Ždiarsky dom, kde im teta sprievodkyňa porozprávala a opísala vtedajší bežný život na dedine. Vo štvrtok navštívili Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine. Tento zámoček je kultúrna pamiatka, ktorá slúžila hlavne na reprezentačné účely a v roku 2015 ju prezident A. Kiska sprístupnil pre verejnosť.
Jarneval u revúckych Zocháčov sa stal neoddeliteľnou súčasťou jarných dní. Aj tento rok sa 16. mája 2019 krásne masky za sprievodu hudby už po piatykrát veselo vybrali do našej vyzdobenej telocvične. Konečne nastal ten vytúžený deň, kedy sa mohli deti našej školy ukázať a predstaviť vo svojich karnevalových kostýmoch. Do telocvične premenenej na tanečný parket vchádzali princezné, roboti, múmie, zvieratká a iné rozprávkové a filmové postavy. Privítali ich rodičia, starí rodičia i pani učiteľky. Medzi školákmi sme s radosťou uvítali aj deti z materských škôl, ktoré sa veselo pridali ku starším kamarátom. V rytme hudby sa predstavovali jednotlivé masky, ktoré boli odmeňované patričným potleskom.
Skvelé súťaže, skvelé umiestnenie, úžasní reprezentanti Základnej školy J. A. Komenského. Čo súťaž, to prvé miesto.
V silnej konkurencii v pretekoch viacbojov O pohár rektora TU Košice sa darilo nášmu najmladšiemu atletickému žiactvu: Ivanka Simanová 1. miesto, David Mihál 3. miesto.
Okresné kolo súťaže mladých záchranárov civilnej ochrany vyhralo naše družstvo v zložení Róbert Biž, Helena Slivenská, Timea Velková, Matúš Juríček a postupuje do krajského kola, ktoré sa uskutoční 21.- 22. mája 2019 na Králikoch.
Zocháči na literárno - historickej exkurzii v Banskej Bystrici
Napísal(a) I. Š.
V utorok 30. apríla 2019 do autobusu pristaveného pred budovou ZŠ I. B. Zocha v Revúcej nastúpili žiaci piateho a deviateho ročníka. Spoločne vycestovali na exkurziu do mesta, ktoré je srdcom stredného Slovenska, Banskej Bystrice. Tu sa ich cesty na niekoľko hodín rozišli.
Piatacke kroky viedli do Štátnej vedeckej knižnice, kde sa nachádza literárne a hudobné múzeum. V bábkarskom salóne si pozreli zaujímavú interaktívnu expozíciu, ktorá mapuje bábkarské tradície na Slovensku. Malí Zocháči si vyskúšali vodenie bábok, čítali text a snažili sa vymyslieť a zahrať vlastnú bábkovú rozprávku. V hudobnom múzeu zasa videli všetky nádherné tradičné slovenské hudobné nástroje.
V nedeľu ráno o siedmej sa cestovateľský krúžok zo Základnej školy J. A. Komenského vybral smerom na východ. Vstávalo sa ťažko, ale keď sme toho tooooľko chceli stihnúť... . Začali sme v Múzeu letectva v Košiciach, kde sme nastúpili do vládneho špeciálu a za chvíľu sme už boli v krajine lega – Bricklandii. Po prezretí úžasných výtvorov sme sa samozrejme pohrali a úspešne zapojili do súťaže - o čo iné ako o lego. A letíme ďalej...
Preleteli sme hokejom dýchajúce košické námestie a šup ho do krajiny mrazu a doby ľadovej. Mamuty, soby, tigre šabľozubé nás nezdolali a tak sme o pol siedmej večer „prileteli„ späť do Revúcej.
Je to už pár rokov, čo žiaci Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej spolu so svojimi poľskými partnermi absolvovali dva krásne bilaterálne projekty Comenius. Kontakty však udržiavajú aj naďalej a tak sme teraz opäť mohli v priestoroch školy počuť príjemnú poľštinu. Od 1. do 3. mája nás totiž navštívili naši priatelia z partnerskej školy v Ledzinách. Snažili sme sa im priblížiť náš región v tom najlepšom svetle. Po návšteve kaštieľa v Betliari a Ochtinskej aragonitovej jaskyne, boli naši hostia očarení aragonitmi, prírodou a nádhernými výhľadmi na upokojujúcu zeleň. Veľmi príjemným spestrením štvrtkového popoludnia bol mini výlet k sysľom. Teší nás, že rodičia našich žiakov, ktorí sa rozhodli na pár dní vytvoriť príjemné rodinné prostredie pre nového člena rodiny, mali výborné pocity z ich spoločnosti.
Úspešný úvod atletickej sezóny atlétov zo ZŠ J. A. Komenského
Napísal(a) ZŠ
Atletická dráhová sezóna začala pre našich pretekárov prvým kolom súťaže družstiev. Preteky sa konali na atletickom štadióne v Košiciach a hoci sme aj zmokli, nevľúdne počasie sa vôbec neodrazilo na skvelých výkonoch našich športovcov.
Premiéru na tartane mali najmladší žiaci a žiačky - Dávid Mihál, Dávid Hlinka, Tobias Paleček, Ivanka Simanová, Tamarka Chlebušová, Stelka Levická, Laura Lamperová, Viki Kováčová, Peťa Hudecová, Danielka Hlinková, Hanka Bottová. Zaslúžia si veľkú pochvalu za finálové aj medailové umiestnenia v behu na 60m, v skoku do diaľky, v behu na 1000m aj v hode kriketkou. Skúsenosti budú zbierať počas ďalších troch kôl, ktoré sa budú konať až do konca septembra.
Viac...
Je názov projektu, na ktorom sa Základná škola J. A. Komenského v Revúcej podieľa spoločne so spoločnosťou SEWA a Živica. V týchto dňoch v našej škole postupne finišujeme a uskutočňujeme posledné kroky k jeho naplneniu.
Žiaci zapojení do projektu uskutočnili počas trvania projektu rovesnícke vzdelávanie na tému „Elektroodpad“. Počas prechádzok v našom meste zisťovali v ktorých prevádzkach sú zberné nádoby na baterky. Poučili aj svojich pedagógov o nástrahách výroby, prevádzky a hlavne likvidácie elektrospotrebičov . A hlavne pripravili tzv. „Akčný deň“, ktorý sa uskutočnil 30.4.2019.
Medzníky druhej svetovej vojny preverili vedomosti deviatakov základných škôl okresu Revúca
Napísal(a) Mgr. Maroš Rafaj
Centrum voľného času v Revúcej v spolupráci so ZO SZPB zorganizovalo pre žiakov 9. ročníkov základných škôl (ZŠ) 6. kolo dejepisnej súťaže - Medzníky druhej svetovej vojny. Súťaž sa konala 17. apríla 2019 v spoločenskej miestnosti CVČ za účasti 15 žiakov z piatich ZŠ. V každom kole súťažili traja žiaci v družstve. Overili si svoje vedomosti o tejto problematike v troch súťažných kolách.
1. kolo – formou testu žiaci samostatne riešili 21 otázok
2. kolo – RISK – formou výberu otázok naslepo
3. kolo – DOUBLE RISK – za 10 súťažných úloh identifikáciou pamätného miesta mohli získať 20 bodov, ale aj stratiť.
Cena poroty pre jelšavský tím na celoslovenskej súťaži
Napísal(a) Mgr. Martina Kolesárová
Bratislavské obchodné centrum sa dňa 9.4.2019 premenilo na miesto podnikateľských nápadov. Žiaci z celého Slovenska verejnosti predstavili svoje inovatívne a netradičné výrobky, s ktorými by radi uspeli aj v biznise.
Takmer 80 tímov zo stredných i dvoch základných škôl z celého Slovenska predstavilo podnikateľské nápady, a to v rámci historicky najväčšej súťaže – JA Veľtrh podnikateľských nápadov pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky.
Planéta Zem má svoj sviatok 22. apríla. Je to ekologicky zameraný sviatok, ktorý nás upozorňuje na dopady ničenia životného prostredia. Svojimi aktivitami sme sa výrazne pričinili o to ako vyzerá príroda a svet okolo nás. Zmenili sme celkový charakter krajiny, jej štruktúru, ťažíme v lesoch, likvidujeme nielen stromy, ale aj mokrade, lúky a ostatné cenné biotopy. Odpad sa stal súčasťou našej prírody.
Nielen počas Dňa Zeme by sme si mali uvedomiť dôležitosť svojho správania sa ku krajine. Každý z nás môže prispieť k tomu, aby životné prostredie nebolo zaťažované a aby planéta Zem zostala čo najdlhšie zachovaná pre ďalšie generácie.
































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-