Školstvo (581)
Mladí priatelia prírody zo ZŠ J. A. Komenského v Revúcej vo zvernici Nandraž
Napísal(a) LM
Mladí priatelia prírody a poľovníctva je záujmový krúžok v ZŠ J. A. Komenského v Revúcej, ktorý pracuje už štvrtý rok. Učíme sa spoznávať a chrániť prírodu, starať sa o lesnú zver a vtáčiky v zime atď. Tentokrát sme sa vybrali do zvernice Nandraž. Zvernica je ohradené miesto v prírode, ktoré je prispôsobené na chov divej zveri. Vo Zvernici Nandraž chovajú muflóniu, diviačiu, jeleniu a danieliu zver. Vo zvernici sa nachádzajú posedy, krmelce, soliská, niekoľko prírodne vytvorených bahnísk, ktoré slúžia aj ako prírodné napájadlá pre zver.
Rodina Mišankovcov z Nandraža nás s úsmevom privítala. Pre deti si pripravili 3 zaujímavé stanovištia. Na prvom stanovišti si mohli vyskúšať kŕmenie. Do vriec naberali seno, do vedier jadrové krmivo, cukrovú repu a soľ. Potom to odniesli do krmelca a soliska.
Od 21. do 27. januára 2019 žiaci aj pedagógovia Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej zažili naozaj netradičný týždeň. Po vlaňajšom úspešnom zapojení sa do projektu Educate Slovakia, aj tento rok privítali vo svojej škole dvoch sympatických mladých dobrovoľníkov z ďalekej Indonézie - Aidillu Dashyfu a Ghibrana Fahrezu, ktorí sa prostredníctvom rôznych aktivít na hodinách anglického jazyka zamerali nielen na rozvíjanie komunikačných zručností žiakov, ale aj na upevnenie ich sebavedomia a možností lepšej sebaprezentácie, ako aj na trénovanie tímovej práce. Okrem času, stráveného na hodinách, žiaci a učitelia zažili nezabudnuteľné chvíle neformálnych stretnutí, počas ktorých lektorom sprostredkovali zaujímavosti Revúcej a jej blízkeho okolia,
Členovia dobrovoľného hasičského zboru medzi jelšavskými žiakmi
Napísal(a) Gabriela Jakubecová
Vďaka našej dopisovateľke pani Gabriele Jakubecovej z Jelšavy a jej príspevkoch o hasičoch v revúckom okrese zisťujeme, že činnosť týchto ochrancov našich príbytkov, osôb a iných zariadení je naozaj významná a veľmi pestrá. Svedčí o tom aj jej najnovší pohľad medzi hasičov a tých, ktorí sedia v školských laviciach a všeličo sa od nich i o nich dozvedajú. A j to, že aj teraz bola autorka pohotová. Napísala nám: "V pondelok 21. januára 2019 členovia Dobrovoľného hasičského zboru mesta (DHZM) Jelšava zavítali medzi deti do Špeciálnej základnej školy (ŠZŠ) v Jelšave. V rámci preventívno – výchovného zamestnania deťom počas jednej vyučovacej hodiny vysvetlili prácu hasičov, ukázali tiež výstroj hasiča. Naučili deti na aké čísla majú volať, keď spozorujú niečo nezvyčajné,
Spoločné chvíľky s projektom finančnej gramotnosti u Zocháčov
Napísal(a) Mgr. Alžbeta Motyčková
Projekt finančnej gramotnosti, do ktorého sú zapojené všetky materské školy v Revúcej, pokračuje ďalej. Má za sebou tri mesiace, kedy sme sa snažili osloviť aj samotné rodiny. Podtitul „Darujme si chvíľku“ sa nám úspešne darí napĺňať. Najväčšiu radosť nám robí dobrovoľnosť, s akou sa rodiny s deťmi zapájajú do nami ponúknutých aktivít. „Prvou“ (poslednou) jesennou lastovičkou bola sobotná rozprávková cesta lesom a za ňou opäť sobotné tvorivé a hlavne spoločné chvíľky prežité v priestoroch našej školy počas EDRaŠ. Decembrové predvianočné stretnutie dalo zarobiť šikovným ručičkám, no a potom nastal čas otvoriť peňaženky. Počas jednotlivých stretnutí deti plnili úlohy, za ktoré mohli získať zocháče. Svoje našetrené zocháčiky teraz konečne použili.
Žiaci v planetáriu skúsili na vlastnej koži, aké to je ocitnúť sa priamo vo vesmíre
Napísal(a) I.Šavlíková, G.Simanová a I.Pipasík
Učivo vo štvrtom ročníku ZŠ je venované hviezdam, tak sme sa v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej rozhodli navštíviť hvezdáreň v Žiari nad Hronom. Planetárium, akoby ste mohli túto hvezdáreň nájsť, má svoje veľké čaro. Ponúkla nám zážitok, kedy sme mohli skúsiť na vlastnej koži, aké to je ocitnúť sa priamo vo vesmíre. Takúto možnosť má jedna z miestností - Hviezdna sála, v ktorej akoby zastal čas a my sme sa na chvíľku ocitli rovno na každej jednej planéte našej slnečnej sústavy. Planetárium ponúka nielen zážitkovú formu astronómie, ale slúži aj ako edukatívny nástroj, ktorý nás vtiahol do svojich tajov orientácie na oblohe, ale aj do zákonitostí priebehu zmien dňa a noci.
Počas posledného vyučovacieho týždňa v roku 2018 si žiaci Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej užili veľa pohybu, rozdávania radosti, zážitkov a nezabudli ani na pomoc slabším. Športovci mali možnosť si každý deň po vyučovaní zašportovať. Spolu si zahrali volejbal, florball aj futbal, a to v rámci už tradičných vianočných športových turnajov. Ale hlavne si mohli vychutnať vianočný darček, v podobe „zimného“ biatlonu. Zažili prvú úžasnú BIATHLONMÁNIU a už teraz sa tešia na pokračovanie, na jar 2019, ale tentokrát už na vonkajšom športovom areáli školy. Priestor nechýbal ani šikovným rukám našich žiakov a ich rodičov. Jednak doniesli do školy prekrásne vianočné ikebany, ktoré vyzdobili vstupnú halu školy
Len raz v roku všetko stíchne a nadíde tá vzácna chvíľa, kedy Panna Mária Božieho Syna porodila. Tóny prekrásnej piesne Hallelujah v podaní žiačky Simonky Rusovej v sprievode Kevina Lázoka, ligotanie svetiel a vianočného stromčeka nám zvestovali príchod najkrajších sviatkov roka - Vianoc. V piatok, 21. 12. 2018, sa v MsDK v Revúcej konala slávnostná vianočná akadémia Základnej školy Ivana Branislava Zocha Strieborné Vianoce. Vo veľkej rodine Zocháčov sme privítali vzácnych hostí, milých rodičov, starých rodičov, žiakov a učiteľov, aby sme spoločne oslávili príchod Vianoc.
Žiacka konferencia k 90. výročiu narodenia Milana Rúfusa v podaní žiakov Základnej školy J. A. Komenského
Napísal(a) ZŠ a MK
Milan Rúfus patril od začiatku k najvýraznejším básnickým zjavom. Preto sme si aj my nemohli nechať ujsť takúto vzácnu udalosť a so žiakmi Základnej školy J. A. Komenského v Revúcej sme si pripomenuli k 10.12.2018 jeho výročie. Práve deň po autorových narodeninách sme spomínali na 90. výročie jeho narodenia. Spolu so žiakmi a pani knihovníčkou z Mestskej knižnice Samuela Reussa p. Meriačovou, sme si pripravili malú „žiacku” konferenciu. Deti sa už od malička stretávajú s menom jedného z našich najznámejších autorov, preto naštudovanie jeho životopisu a tvorby, nebolo až také náročné.
Učitelia bližšie spoznali medovnikárske remeslo
Napísal(a) PhDr. Anita Kerekes
Dňa 6.12. 2018 sa uskutočnilo zasadnutie okresnej predmetovej komisie učiteľov dejepisu v priestoroch Galérie Baníckeho múzea v Rožňave. Téma prednášky bola: Tajomstvo medovníkového srdca. Zúčastnení učitelia z okresu Rožňava sa oboznámili s tradíciou medovnikárskeho remesla v Rožňave vďaka prednáške Mgr. S. Holečkovej. Pani Mgr. Ľ. Mitrová predstavila a komentovala výstavu Tajomstvo medovníkového srdca. Učitelia bližšie spoznali medovnikárske remeslo a mali možnosť zúčastniť sa kurzu zdobenia medovníkov (viedla ho Ing. D. Lacková), ktoré zabezpečilo Banícke múzeum. Týmto by som sa chcela v mojom mene poďakovať pani Mgr. S. Holečkovej za organizovanie spomínanej akcie, ktorá mala veľmi pozitívny ohlas.
„Najlepšie dedičstvo, ktoré môže dať rodič svojim deťom je niekoľko minút svojho času každý deň ". O. A. Battista
Bolo príjemné zistiť, že školáci v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej sa tešia nielen na príchod tohtoročného Mikuláša, ale hlavne na svojich rodičov, ktorí aj tento školský rok, ako už býva tradíciou sa podujali pomôcť našim učiteľom. A kto a čo našich žiakov naučil ?
Pani Chomíková, ukázala, ako si z obyčajného slaného cesta vykúzliť tie najkrajšie vianočné ozdoby. Pani Lamperová zaujímavým spôsobom deťom priblížila históriu 1. slovenského gymnázia.
Viac...
Aj strelecké súťaže v tomto školskom roku znovu potvrdili, že v Základnej škole J. A. Komenského v Revúcej vyrastajú šikovní a úspešní športovci, tentokrát strelci. Krajská školská strelecká liga v Brezne skončila pre našich strelcov ziskom 1. miesta v súťaži družstiev v disciplíne Vzduchová puška streľba v stoji 40 rán a 2. miesto v súťaži družstiev v disciplíne Vzduchová puška streľba v ľahu 40 rán. Súťaž bola trojkolová a veľmi náročná, veď strieľať 60 minút v stoji dá poriadne zabrať. Strelecké snaženie športovcov zo ZŠ J. A. Komenského pokračovalo aj v okresnom kole, kde si naši strelci zmerali sily so strelcami v našom okrese Revúca. Družstvo starších žiakov/žiačok sa umiestnilo na 1. mieste a postupuje na krajské kolo v streľbe základných škôl.
Ďakujeme, Mikuláš, za tie krásne chvíle, za darčeky od teba, za úsmevy milé.
Takmer celý týždeň trvalo Mikulášovi a jeho pomocníkom anjelovi a čertovi zo ZŠ J. A. Komenského v Revúcej, kým navštívili všetkých škôlkarov v našom meste a tiež našich najmladších školákov. Všetkých obdarovali, nikoho neobišli. Za odmenu im deti zaspievali, zarecitovali pekné básničky a podaktorí veru aj sľúbili, že sa trochu polepšia a spoločne si sľúbili, že sa stretnú zas o rok, kedy Mikuláš znovu zavíta k nim.
Mikuláš priniesol darček aj starším žiakom. V Základnej škole J. A. Komenského sa stalo už tradíciou,
Dva týždne medzinárodných informatických aktivít u Zocháčov
Napísal(a) Mgr. Andrea Repáková
Zocháči boli počas posledného novembrového a prvého decembrového týždňa súčasťou dvoch veľkých medzinárodných informatických aktivít. Najprv sa na hodinách informatiky venovali počítačovej bezpečnosti a tohto roku sa zamerali na problematiku kyberšikany. Kým mladší vytvárali komiksy a prezentácie s touto tematikou, starší sa tejto problematike venovali v rámci projektu IT akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie. Tu sa v sérii troch metodík vytvorených odborníkmi na počítačovú kriminalitu a šikanu dotkli tejto témy naozaj na profesionálnej úrovni. Okrem toho mali možnosť pozrieť si film Cyberbully, ktorý je venovaný práve kyberšikane teenagerov. Ako každoročne, aj tohto roku sa žiaci našej školy zapojili do medzinárodnej Hodiny kódu
Tak, ako v minulom školskom roku, aj v tomto sa darí žiakom Základnej školy J. A. Komenského vyhrávať a prinášať úspechy z celého radu súťaží. Tu je len niekoľko z nich za posledný mesiac: 1. decembra 2018 v Banskej Bystrici na atletických pretekoch najmladší atléti získali 1. miesto – Spajkyho krajský pohár. Dňa 29.11. sa za účasti 7 družstiev chlapcov ZŠ konalo okresné kolo vo futsale. Družstvo chlapcov školy obsadilo veľmi pekné 2. miesto. Už štvrtýkrát sa žiaci základnej školy zúčastnili technickej olympiády v Detve, kde si zmerali svoje sily v teoretických vedomostiach aj praktických zručnostiach so svojimi rovesníkmi. Tento rok našu školu reprezentovali Adam Kotlarčík v kategórii mladších žiakov a Lukáš Berzéty a Róbert Biž v kategórii starších žiakov, kde sa súťaží vo dvojiciach.































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-