Šport (1959)
Podradené kategórie
Dobšinčania sa doma vytiahli nad lídrom VI. ligy - Betliarom
Napísal(a) MG
Druhé jarné kolo futbalovej VI. ligy nášho okresu malo smutné pokračovanie. V priebehu týždňa písomne požiadal futbalový klub ŠK Jablonov n/Turňou pre nedostatok hráčov vystúpenie zo súťaže. Ako sme oznámili, futbalový orgán okresu vyhovel Jablonovčanom, anuloval im ale dosiahnuté výsledky i body, a tak sa počet súťažiacich mužstiev tejto ligy znížil na 13. Znamená to, že v každom nasledujúcom kole bude mať jedno mužstvo voľno. Zmenila sa tým i tabuľka VI. ligy.
O najväčšie prekvapenie 16. kola sa pričinili v nedeľu 7. apríla 2019 futbalisti Dobšinej, ktorí aj keď figurujú na chvoste tabuľky, poradili si doma po výkone najmä v II. polčase nad lídrom súťaže, futbalistami Tatrana Betliar. Tak ich vlastne zosadili z 1. miesta, kde trónili až do tohto kola a uštedrili im aj druhú prehru v tomto ročníku súťaže.
ŠTK oznamuje klubom, ktoré chcú štartovať v Pohári predsedu ObFZ Rožňava 2019, aby potvrdili svoju účasť najneskôr do 15. 4. 2019 na adresu , info u sekretára ObFZ.
ŠTK oznamuje klubom, že 7. liga dospelých sa bude v jarnej časti hrať 2,5 h pred UHČ. Kluby ktoré majú záujem odohrať svoje domáce zápasy v jarnej časti v sobotu v UHČ, aby kontaktovali predsedu ŠTK alebo sekretára ObFZ do 4. 4. 2019.
ŠTK nariaďuje klubom, ktoré ešte neodohrali svoje zápasy prípraviek
Prvé jarné majstrovské zápasy v 6. lige majstrovstva ObFZ Rožňava sa uskutočnili poslednú marcovú nedeľu v posledný deň mesiaca a deň po druhom kole prezidentských volieb 2019. Na úvod je potrebné poznamenať, že pre fanúšikov futbalu nezačali šťastne, pretože ešte o 20-tej hodine sa nevedeli nájsť všetky futbalové výsledky týchto zápasov na futbalovej stránke. Dozvedeli sme sa od delegáta zápasu F. Drenka, že zápas v Rudnej s Jablonov n/T sa neuskutočnil, lebo hostia pre nedostatok hráčov na zápas nepricestovali. Výsledok zápasu Krásnohorská Dlhá Lúka – Honce sa skončil s výsledkom 6:0 pre domácich, polčas 2:0. Z tých výsledkov, ktoré už poznáme, je vidieť, že zápasy začali opatrne a góly vo väčšine prípadov padali až v druhých polčasoch. V dvoch prípadoch hostia si odviezli zo súperových ihrísk 6 bodov
ŠTK oznamuje klubom, ktoré chcú štartovať v Pohári predsedu ObFZ Rožňava 2019, aby potvrdili svoju účasť najneskôr do 15. 4. 2019 na adresu , info u sekretára ObFZ.
ŠTK oznamuje klubom, že 7. liga dospelých sa bude v jarnej časti hrať 2,5 h pred UHČ. Kluby, ktoré majú záujem odohrať svoje domáce zápasy v jarnej časti v sobotu v UHČ, kontaktujte predsedu ŠTK, alebo sekretára ObFZ do 4. 4. 2019.
ŠTK nariaďuje klubom, ktoré ešte neodohrali svoje zápasy prípraviek,
Športovci Kickbox Leon Revúca si z Popradu doviezli osemnásť medailí
Napísal(a) Ľ. Bodor
Druhé kolo Open ligy Slovenského zväzu kickboxu /SZKB/ sa konalo dňa 23.3.2019 v Aréne Poprad za účasti 129 štartujúcich, 209 štartov, 28 klubov a dvoch krajín (SR a PR). Súťažili v ňom aj športovci Kickbox Leon Revúca. Športovú súťaž otvoril prezident SZKB Ing. Peter Onušťák, ktorý sa veľkou mierou zaslúžil o rozvoj kickboxu na Slovensku. Revúcki kickboxeri posilnili svoj tím štyrmi nováčikmi z radov kadetov. Ešte to nie je všetko – v zálohe majú ešte jedného seniora a mladučkú Terezku s veľkým talentom. Vďaka veľkej podpore rodičov našich najmenších talentov, naši najmladší Lukáško a Ľubko boxovali vo svojich siedmich rokoch a postavili sa proti Slovákom a Poliakom, no nechýbal im ani plač.
Jarná časť futbalovej 6. ligy sa začína bez dobšinského brankára
Napísal(a) MG od
Tohtoročná jarná časť futbalovej súťaže ObFZ v Rožňave mala veľmi smutnú až tragickú predohru. Poznačila najmä rodinu futbalistov MFK Dobšiná, ktorí sa 20. marca 2019 museli navždy rozlúčiť so svojím brankárom Štefanom, ktorý bol 16. marca ohavne napadnutý jedným z mladých domácich recidivistov. Prípad sa skončil smrťou 28-ročného brankára. Tragický prípad, ktorý v dejinách Dobšinej nemá pamätníka, otriasol celým Gemerom. On síce bude mať ešte dohru pred súdom, ale život mladého človeka svojej rodine i domácim športovcom už nenavráti.
Stolní tenisti Revúckej Lehoty súťažili po dvadsiatyštvrtýkrát
Napísal(a) M. Mladšia
Obecný úrad v Revúckej Lehote v závere jarných prázdnin v dňoch 8. a 9. marca 2019 zorganizoval 24. ročník stolnotenisového turnaja. 39 hráčov odohralo 387 setov v 116 zápasoch. Turnaj bol na solídnej úrovni.
Kategórie a výsledky:
Žiačky: 1. Martina Máliková, 2. Jana Máliková, 3. Ema Stanková
Žiaci: 1. Marek Beňo z Poltára, 2. Ondrej Králik z Košíc, 3. Adrián Chrenko z Martina.
Revúca má nové majsterky a vicemajsterky Slovenska v biatlone
Napísal(a) KB Magnezit Revúca
Počas víkendu 23. - 24.2.2019 sa v Národnom biatlonovom centre v Osrblí konali Majstrovstvá SR v biatlone všetkých vekových kategórií. Aj keď obdobie chrípok zaúradovalo a Revúčania nastúpili do pretekov v oklieštenej zostave, dosiahli úspechy. V sobotu rýchlostné preteky (kratšie trate, trestné kolá) priniesli majstrovský titul Veronike Šteczovej, bronzová v tej istej kategórii skončila Alexandra Štempelová, na kvetinovej ceremónii bol ocenený aj štvrtý Adrián Ottinger. V nedeľu sa bežali vytrvalostné preteky (dlhšie trate, prirátavanie trestných minút za nezostrelené terče) a tu sa na stupienky víťazov prebojovali dve naše pretekárky - Veronika Šteczová a Tamara Molentová, ktoré si z MS zhodne odniesli titul vicemajsteriek SR vo vytrvalostných pretekoch. Markus Sklenárik skončil na 5. mieste.
Finále KFL oblastnej skupiny patrilo rezerve MFK Gelnica
Napísal(a) MG od
Finálovým zápasom FC Družstevník Trhovište - MFK Gelnica B, ktorý sa odohral v nedeľu 24. februára 2019 na ihrisku ZŠ Užhorodská v Košiciach sa skončil 1. ročník Zimného turnaja Krajskej futbalovej ligy. Víťazom sa stalo béčko MFK Gelnica, ktoré si rozdielom triedy poradilo so súperom z Trhovišťa v pomere 3:0. Zlou vizitkou pre víťaza však bolo vylúčenie jeho hráča po udelení druhej žltej karty po hodine hry za vrazenie riskantným spôsobom do protihráča v prerušenej hre. V súboji sa stretol aktuálny líder Spišského OBFZ z MFK Gelnice s momentálne tretím tímom 6. ligy OBFZ Michalovce – TJ FK Družstevník Trhovište. Stručne: FC Družstevník Trhovište - MFK Gelnica B 0:3 (0:0). G: M. Hudák 2 (1 z PK), P. Kollár. ŽK: L. Tkáč, T. Katuš - F. Slovinský 2x. R: B. Benedik – M. Hrebeňák, M. Djordjevič. Div.: 50.
Kickbox Leon Revúca s medailami aj z medzinárodného turnaja Slovak Open 2019
Napísal(a) ĽB
Jubilejný 20. ročník WAKO - medzinárodného turnaja Slovak Open 2019, organizovaného Slovenským zväzom kickboxu, sa konal v dňoch 15. -17. februára 2019 v bratislavskej v športovej hale Mladosť. Za športový klub Kickbox Leon Revúca sa súťaže zúčastnili traja pretekári v 9-tich štartoch. Súťaž mala vysokú kvalitu, ktorú tvoria úspešní reprezentanti, svetoví a európski medailisti, nechýbali ani tvrdé KO v ringu. Súťažilo 518 bojovníkov s 903 štartmi z 91 klubov a 7 krajín: z Českej republiky, Maďarska, Ukrajiny, Poľska, Rakúska, Srbska a Slovenska. Prvé miesto v bodovacom rebríčku si vybojovali Maďari (Kiraly Team). Leon Revúca v bodovej štatistike skončil na 32. mieste. Zápasy sa konali na 7 tatami (zápasiskách) a dvoch ringoch, od kadetov, juniorov až po dospelých mužov a žien.
Viac...
Finále Krajskej futbalovej ligy skupiny ObFZ bez zástupcu horného Gemera
Napísal(a) MG od
Tretia februárová nedeľa patrila semifinále Krajskej futbalovej ligy skupiny ObFZ. Trpká pravda dodáva, že už bez účasti zástupcov z horného Gemera. Žreb stanovil dve doteraz víťazné dvojice mužstiev, ktoré sa stretli v nedeľu popoludní na dvoch ihriskách východného Slovenska s umelým trávnikom. Ich víťazi sa stretnú 24.2.2019 o 9.30 hod. na umelom trávniku na Užhorodskej vo finále tohto zimného turnaja, ktorého spoluorganizátormi sú Košický samosprávny kraj a Východoslovenský futbalový zväz Košice. Na ihrisku Slavoja Trebišov sa popoludní o 14. hodine stretli tretie mužstvo 6. ligy ObFZ Michalovce - FK Družstevník Trhovište a druhé mužstvo 7. ligy ObFZ Michalovce - OŠK Tušice TNV. Druhú dvojicu o 18. hodine tvorili na ihrisku Steel Slovakia Aréna - UT v Košiciach béčka mužstiev MFK Gelnica a Slávie TU Košice.
Jubilejný ročník volejbalového turnaja O pohár primátora mesta Revúca vyhralo družstvo Gymnázia Martina Kukučína
Napísal(a) ZŠ
V piatok 8. 2. 2019 otvoril primátor mesta Revúca Ing. Július Buchta v telocvični Základnej školy J. A. Komenského jubilejný 40. ročník volejbalového turnaja pracovníkov škôl a školských zariadení na území mesta. Otvorenia sa zúčastnilo 5 družstiev revúckych škôl a hosťujúce družstvo mestského úradu Revúca. Turnaj sa hral vo dvoch telocvičniach, a to v telocvični organizátora Základnej školy J. A. Komenského a v telocvični Strednej odbornej školy. Po ťažkých a urputných bojoch sa do finále prebojovali družstvá Gymnázia Martina Kukučína a ZŠ Hviezdoslavovej. Víťazom jubilejného 40. ročníka turnaja sa nakoniec stalo družstvo Gymnázia Martina Kukučína. Na ďalších miestach skončili v poradí družstvá Základnej školy I. B. Zocha spolu s MŠ Sládkovičova, Základnej školy J. A. Komenského, Špeciálnej základnej školy a družstvo mestského úradu Revúca.
Po štvrtom kole v KFL bude chýbať aj Jednota Krásnohorská Dlhá Lúka
Napísal(a) MG od
Krajská futbalová liga pokračovala cez víkend 9. a 10. februára 2019 v skupine ObFZ štvrtým kolom. Osem mužstiev, ktoré do tohto kola postúpilo, odohralo svoje zápasy na ihriskách s umelým trávnikom v Spišskej Novej Vsi, Michalovciach a v Trebišove. Najďalej na stretnutie kola cestovali futbalisti Jednoty Krásnohorská Dlhá Lúka, ktorí za súperom MFK Gelnica B precestovali do Spišskej Novej Vsi až 66 km. Rezerva Slávie TU Košice to mala 48 km, rezerva MFK Gelnica 46 km, TJ Vyšné Remety 25 km, Krásnovce 22 km, OŠK Tušice TNV 14 km, Družstevník Trhovište 11 km a Vojčice iba 6 kilometrov.
My sme si všimli iba zápas Jednota Krásnohorská Dlhá Lúka – MFK Gelnica B. Zápas sa vydaril najmä futbalistom gelnickej rezervy MFK,
Futbalisti Krásnohorskej Dlhej Lúky si v KFL vybojovali postup do štvrtého kola
Napísal(a) MG od
Futbalisti TJ Jednota Krásnohorská Dlhá Lúka, ktorí bojujú v úvodnom ročníku zimného pohára v Krajskej futbalovej lige, ako jediný zástupca v súťaži z horného Gemera z piatich prihlásených, dostali sa v tejto vylučovacej súťaži do 4. kola. Vybojovali si tak postup medzi osem najlepších mužstiev, ktoré v tejto súťaži ešte zostali. Pre Dlholúčanov je to veľmi pekný úspech, hoci si na začiatku súťaže veľmi naň netrúfali. Budeme aj naďalej sledovať nášho zástupcu v súťaži, ktorú podporil Košický samosprávny kraj a Východoslovenský futbalový zväz. Prvýkrát sa zápolenie futbalistov v zimnom období nielen overuje, ale dáva možnosť lepšej prípravy na kvalitných ihriskách s umelou trávou, ktoré sú na rôznych miestach kraja.
































Pracoval ako redaktor vo vydavateľstve Osveta v Martine a vydavateľstve Mladé letá a Slovenský spisovateľ v Bratislave. Napísal mnohé detské rozprávky, povesti, dobrodružno-historické romány, ale aj psychologické diela pre dospelých, televízne a rozhlasové scenáre. Rodnému kraju venoval nejednu svoju prácu, k Muráňu sa viaže televízny scenár Pieseň o Muráni (1974), povesť Tomáš a lúpežní rytieri, životným osudom P. Dobšinského je venovaná kniha Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas (1997) a Rozprávkar a rozprávnica (2006). .- MM-
Základné vzdelanie nadobudol v Tisovci. V rokoch 1853 – 1855 študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom v Levoči a v Těšíne, teológiu a filozofiu vo Viedni, kde pracoval v študentskom spolku Tatran. V rokoch 1866 – 1871 pôsobil ako riadny profesor na Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej, kde vyučoval slovenčinu, nemčinu, latinčinu a gréčtinu, zároveň na Učiteľskom semenisku (ústave) vyučoval kreslenie. V Revúcej sa venoval ľudovýchovnej a osvetovej činnosti, pomáhal zakladať a rozvíjať ochotnícke divadlo. Jeho zásluhou v tomto období vzniklo aj divadelnícke hnutie v rodnom Tisovci, kde vybudoval aj javisko. Popri pedagogickej práci sa venoval aj literárnej tvorbe. Debutoval veršami Hlasy z cudziny, potom vyšla zbierky Spomienky a Zvuky gemerské. Rôznymi článkami prispieval tiež do viacerých časopisov a novín. - MM-
Študoval na Baníckej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici. V roku 1884 pracoval ako praktikant na riaditeľstve Rimamuránsko-salgótarjánskej spoločnosti v Ózde. Od r. 1887 bol banským úradníkom, v rokoch 1879 – 1900 vedúcim banského závodu v Železníku, kde sa v podstatnej miere zaslúžil o dobudovanie ťažobného závodu výstavbou povrchových zariadení, o sprístupnenie ložísk úvodnými banskými dielami a i. V r. 1900 – 1905 bol banským správcom v Rožňave, od 1905 tajomníkom banského riaditeľstva v Ózde. V r. 1897 na zasadnutí Gemersko-borsodskej pobočky Krajinskej uhorskej baníckej a hutníckej spoločnosti predložil návrh na vybudovanie baníckeho múzea v Rožňave a v r. 1902 s A. Müllerom vypracovali projekt interiérov múzea. Bol členom Krajinskej maďarskej baníckej a hutníckej spoločnosti. Zúčastnil sa na vydaní baníckej a hutníckej monografie Gemerskej a Borsodskej župy (1907), na ktorej spracoval časť o baníctve, o. i. aj z národopisného hľadiska..- MM-
Prvé gymnaziálne triedy absolvoval v Gemeri, študoval na Evanjelickom lýceu v Levoči, člen družiny štúrovcov na Evanjelickom lýceu v Bratislave, filozofiu a históriu študoval na univerzite v Halle. Profesor a riaditeľ Evanjelického gymnázia v Modre, redaktor Orla. Pôsobil vo Vindšachte, Modre, Těšíne a Martine. Vrcholným jeho dielom je Reštavrácia – historické svedectvo o politických kortešačkách a živote slovenského zemianstva. Dej jeho povesti Knieža liptovské je umiestnený do Liptova, Gemera a Spiša, do miest, ktoré Kalinčiak dôverne poznal. Napísal viacero
Študoval na gymnáziu v Rimavskej Sobote, teológiu v Prešove a v Lipsku. 30 rokov pôsobil v Rimavskej Píle (dnes časť Tisovca). Potom žil v Banskej Bystrici, kde pomáhal manželke Terézii Vansovej pri redigovaní časopisu Slovenská žena. Bol vynikajúci kazateľ, autor kázní, príležitostných rečí a úvah, presadil sa najmä romantickými a historickými poviedkami. Bol aj ochotníckym hercom slovenského divadla v Tisovci. V roku 1893 inicioval vznik Píľansko-hačavského potravného a úverového družstva, zaoberal sa včelárstvom a pomológiou. O tejto problematike publikoval aj články. - MM-
Študoval v Kolíne a na gymnáziu v Prahe. Pôsobil ako daňový úradník a ako prednosta Berného úradu v Revúcej, krátko v Rimavskej Sobote a inde. Patril medzi významných faunistikov Slovenska. Zbieral chrobáky v okolí Revúcej, najmä na Muránskej a Silickej planine. Svoje zberateľské cesty podnikal aj do zahraničia. Zhromaždil zbierku s vyše 15 tisíc exemplármi, ktorá je uložená v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave. Bol členom Československej entomologickej spoločnosti a Slovenskej entomologickej spoločnosti SAV. - MM-
Študoval na gymnáziu v Rožňave a v Dobšinej, na lýceu v Kežmarku a na univerzite v Jene. Pôsobil ako riaditeľ gymnázia v Novom Sade a od r. 1833 ako profesor v Prahe. Kliesnil cestu novým názorom na literatúru a presadzoval jej aktívny vzťah k životu, k ľudovej kultúre. Položil vedecké základy slavistiky a bol predstaviteľom úzkych vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi. Zaslúžil sa o rozvoj vedeckého bádania, školskej reformy a budovanie slavistických katedier. Intenzívne sa venoval štúdiu prameňov a pamiatok slovanských literatúr, výsledky štúdia publikoval v dielach Dejiny slovanskej reči a literatúry podľa všetkých nárečí, Slovanské starožitnosti, Slovanský národopis a mnohé ďalšie. Jeho meno nesie univerzita v Košiciach.- MM-
V r. 1861 – 1864 študoval v Rožňave, právo vo Viedni a Budapešti. Trvalým poľom jeho verejného účinkovania sa stala politika. Na cirkevných i svetských fórach bojoval proti zatvoreniu slovenského gymnázia v Revúcej. Inicioval vznik Slovenskej národnej rady, ako najvyššieho zastupiteľského orgánu slovenského národa, ktorá sa oficiálne konštituovala 30. októbra 1918 na pamätnom deklaračnom zhromaždení v Martine a stal sa jej predsedom. V roku 1919 sa stal spolupredsedom Matice slovenskej a čestným predsedom Slovenskej národnej a roľníckej strany. Okrem národnostných politických otázok vo svojich článkoch venoval pozornosť aj hospodárskym a sociálnym problémom. - MM-
Po vyučení pracoval ako baník a elektrikár v Lubeníku. V r. 1955 sa presťahoval z Rožňavy do Šivetíc, kde sa až do vysokého veku realizoval ako umelecký keramikár. Vyrábal rôzne upomienkové predmety (reliéfy s motívom jaskýň, hrnčeky a pod.) pre Správu slovenských jaskýň, ktoré sa potom predávali pred jaskyňami ako suveníry. Zakladateľ a duša gemersko-licineckej jaskyniarskej skupiny (OS SSS Gemer-Licince). Ako prvý 18.7.1964 vnikol do útrob Krásnohorskej jaskyne v Slovenskom krase. Bol spoluobjaviteľ Novej Brzotínskej jaskyne na Plešiveckej planine (1954), Gemerskoteplickej jaskyne (1959) na planine Koniar. Patril k prvým prieskumníkom jaskyne Homoľa na Muránskej planine v Spišskogemerskom krase, Kamenianskom krase (jaskynná subsústava Jánová-Čurgov), v oblasti Striebornej lúky v najzápadnejšom cípe Koniarskej planiny a iné. Na jar 2018 mu Slovenská speleologická spoločnosť udelila čestné členstvo. - MM-