V Rožňave si pripomenuli sté výročie plynovej služby a chemického vojska

V prvej svetovej vojne bol na bojiskách po prvý raz proti nepriateľským vojiskám hromadne nasadený smrtiací plyn. Niektoré „plyny“ nesú názov podľa miest ich použitia, napr. Yperit. Je zaujímavé, že po skončení vojny a rozpade rakúsko-uhorskej monarchie bola na jar v roku 1919 (už po vyhlásení ČSR) založená vo vojsku špeciálna jednotka „PLYNOVÁ SLUŽBA“. Muži, ktorí slúžili v ČSĽA, dobre poznajú „protichemické prostriedky“, medzi vojakmi známe výstrojné súčasti ako „atombordel“. Na podrobnosti sa nechcem zamerať, ale chcem zdôrazniť, že v našom regióne Gemera máme v Rožňave silnú vojenskú posádku dvoch útvarov. Jedným z nich je aj „Gemersko-malohontský prápor RADIAČNEJ, CHEMICKEJ, BIOLOGICKEJ OCHRANY (ďalej len RCHBO).

štvrtok, 26 september 2019 22:57

Úradná správa ObFZ Rožňava č. 7/2019-2020

Napísal(a)
Úradná správa ObFZ Rožňava č. 7/2019-2020

Oznam: Podľa zmluvy o poskytnutí charitatívnej reklamy medzi ObFZ Rožňava a Program r spol. s.r.o sú kluby štartujúce v 6. a 7. lige DOUBLE STAR BET dospelých ObFZ Rožňava:
- povinné zabezpečiť propagáciu a reklamu tým, že umiestnia banner v blízkosti hracej plochy jednotlivých mužstiev súťažne. Banner je vo vlastníctve Program r spol. s.r.o.
- povinné zabezpečiť, aby nedošlo k poškodeniu, zničeniu, strate, odcudzeniu bannera.
- povinné v prípade poškodenia, straty, zničenia, odcudzenia bannera nahradiť škodu.
- Program r spol. s.r.o je oprávnený umiestniť svoj banner v blízkosti hracej plochy jednotlivých mužstiev súťažne podliehajúcich ObFZ Rožňava

štvrtok, 26 september 2019 10:31

Náučný chodník Hrádok

Napísal(a)
Náučný chodník Hrádok

Vo vrcholovej časti Revúckej vrchoviny, na hranici Slovenského krasu a Slovenského rudohoria bol v sobotu 14. septembra 2019 otvorený nový Náučný chodník Hrádok. Nachádza sa v horskej osade Hrádok, 8 kilometrov od mesta Jelšava, 1,3 km od vstupu do Ochtinskej aragonitovej jaskyne, začína a končí pred Hotelom Hrádok. Prístup k hotelu je odbočkou zo sedla Hrádok, ktorým prechádza cesta Jelšava-Štítnik, je tu aj autobusová zastávka. Samotný Hotel Hrádok poskytuje služby trojhviezdičkového hotela, okrem ubytovania a reštaurácie poskytuje aj regeneračno-rekondičné pobyty a fakultatívne výlety do okolia.

Svetový deň cestovného ruchu v Gemersko-malohontskom múzeu

Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu, 27. septembra 2019, ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 8:00 do 18:00 hod. Témou tohtoročného Svetového dňa cestovného ruchu je „Moderne v múzeu“. Pre verejnosť a školy ponúkame netradičné a moderné prehliadky stálych expozícií a fotenie v replike uniformy z prvej svetovej vojny. O 15:00 a 16:30 hod. sa uskutoční komentovaná prehliadka stálej vlastivednej expozície, ktorá bude obohatená o zaujímavú aktivitu QR kódy a história... čo majú spoločné?. Aktivita je obsahovo venovaná histórii Gemersko-malohontského múzea, o ktorej sa návštevník dozvedá cestou modernej technológie.

Za starostku obce Rakovnica po prvýkrát v histórii zvolili ženu

Ing. Radoslavu Uhrinovú zvolili v septembrových voľbách 2019 za novú starostku obce Rakovnica. Stalo sa to na základe rozhodnutia predsedu NR SR č. 128/2019 Z. z. zo dňa 13. mája 2019, ktorý vyhlásil nové voľby do orgánov samosprávy obcí na deň 21.9.2019. Informuje o tom aj portál statistic.sk. V ňom sa ďalej uvádza, že volieb na uvoľnené miesto starostu v tejto obci sa v spomínanú septembrovú sobotu zúčastnilo 67,92 % voličov, ktorí rozdelili svoje hlasy pre 4 kandidátov na starostu obce takto: Ing. Radoslava Uhrinová (NEKA) 165 hlasov – zvolená. 2. Ondrej Doboš (NEKA) 161 hlasov. 3. Igor Čižmár (Smer – SD) 16 hlasov, 4. Ján Franciška (SNS) 15 hlasov. Doterajším zastupujúcim starostom bol Ondrej Doboš. Na oficiálnej stránke obce Rakovnica sme sa dozvedeli, že teraz zvolená starostka Ing. Radoslava Uhrinová má 32 rokov.

Nové strany v Mestskej knižnici Samuela Reusa

Mestská knižnica Samuela Reussa v Revúcej podala v roku 2019 projekt so žiadosťou o dotáciu s názvom Nové strany cez Fond na podporu umenia. FPU žiadosť schválil a pridelil knižnici sumu 1 500 eur na nákup nových kníh. Reussova knižnica tak dostala možnosť rozšíriť knižničný fond o približne 150 nových titulov. Knižnú zbierku je nevyhnutné rozšíriť všetkými smermi, no uprednostnené sú najmä tituly z histórie, psychológie, sociológie, literárnej vedy, pedagogiky a medicíny. Ako po ostatné roky, aj tentoraz je najširšou časťou akvizície nákup beletrie, ktorá zahŕňa prevažne romány, detektívne romány a literatúru pre mládež. Samotný nákup je rozdelený do niekoľkých fáz v priebehu júla až decembra roku 2019. Akvizíciu podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

streda, 25 september 2019 11:51

Maj Gemer a Revúcke listy

Napísal(a)
Maj Gemer a Revúcke listy

Denne čerstvé spravodajstvo a viac ako stotisíc návštevníkov a stálych priaznivcov spravodajstva z horného a stredného Gemera. Aj taký je výsledok dlhoročnej novinárskej práce žurnalistu z Gemera a zakladateľa obľúbenej a vyhľadávanej stránky MAJ GEMER RSDr. Ondreja Doboša. So skúsenosťami jeho dennej tvorby z pozície webového editora sa podelil aj na spoločnom pracovnom stretnutí s primátorom mesta Revúca Ing. Júliusom Buchtom a redakciou Revúckych listov. 

Poslanie regionovín „Maj Gemer“ spočíva v rozširovaní informácií o spoločenskom, kultúrnom, či športovom dianí v regióne. Integruje ľudí zo Slovenska, ale aj Slovákov žijúcich v zahraničí a poskytuje im tak náhľad do života v Gemeri.

Dôchodcovia z Revúcej prežili krásny deň s priateľmi dôchodcami z Kazincbarciky

V rámci pravidelných družobných stykov s "Idövár nyugdíjas és kultuláris klub Kazincbarcika" dňa 14. júna 2019 navštívili revúcki seniori svojich priateľov v maďarskom družobnom meste Kazincbarcika. Po spoločne prežitých krásnych akciách v Kazincbarcike a okolí v júni t. r., gemerskí priatelia pozvali svojich hostiteľov z Kazincbarciky na oplátku o Revúcej. Dozvedeli sme sa o tom od predsedu ZO JDS v Revúcej Ing. Vlastimila Chabu. V podrobnejšom článku napísal: "Dňa 13.9.2019 sme spolu prežili šťastný krásny deň. 
V článku na stránke "ZO Revúca – seniori Revúca" spomína: Po uvítaní v zasadačke MsDK ráno o 7.30 sme si posedeli pri káve a zákuskoch.

Tri majstrovské nedele pre revúcku biatlonistku Tamarku Molentovú

Týždeň po ukončení letnej biatlonovej sezóny na Slovensku sa bojovalo o majstrovské tituly v Českej republike. Slovenským zväzom biatlonu boli na tieto preteky nominovaní za SR aj dvaja pretekári Klubu biatlonu Magnezit Revúca – Tamara Molentová a Markus Sklenárik.
V sobotňajšom šprinte (21.9.2019) Markus obsadil veľmi pekné 16. miesto a v popoludňajšom štafetovom preteku s ďalšími dvomi slovenskými chlapcami 7. miesto. Tamarka dosiahla perfektný výsledok, keď vo svojej kategórii obsadila 4. miesto.
V nedeľu bola na programe pre mnohých najobávanejšia disciplína – preteky s hromadným štartom. Markusovi Sklenárikovi nevyšla streľba (3+3), napriek tomu neskončil úplne na chvoste a vybehal slušné 16. miesto.

Výstava "István Hatváni" venovaná tristému výročiu narodenia polyhistora z Rimavskej Soboty

Dňa 25. septembra 2019 o 15.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční vernisáž výstavy „István Hatvani (1718 - 1786)“. Výstava je venovaná osobnosti a životnému dielu vedca a rodáka z Rimavskej Soboty. Vznikla pri príležitosti 300. výročia narodenia polyhistora a je vôbec prvou výstavou svojho druhu na území Slovenska a rovnako aj v Rimavskej Sobote. Kurátorkou výstavy je PhDr. Éva Kerényi PhD. (historička Gemersko-malohontského múzea). Spoluorganizátorom výstavy je Reformované kolégium v Debrecíne, na ktorom rimavskosobotský polyhistor pôsobil. Na výstave odborne spolupracoval Dr. Gáborjáni Szabó Botond PhD., riaditeľ Múzea a Knižnice Reformovaného kolégia v Debrecíne. Výstava potrvá do 31. januára 2020.