×

Výstrahy

JFolder: :files: Cesta nie je priečinok. Cesta: [ROOT]/images/kultura/ratkova/2
×

Poznámka

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/kultura/ratkova/2
piatok, 19 júl 2013 13:55

Krátky návrat k jubilejným ratkovským oslavám Doporučený

Napísal(a) Bc. Ján Bobrovský
Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Rok 2013 je pre obec Ratková významným medzníkom a rokom historických jubileí. Životné jubileum je a vždy bolo dôvodom na oslavu, na slávnostnú chvíľu, ktorá je zároveň chvíľou na zastavenie sa, zamyslenie, spomienky, ale aj na premýšľanie o budúcnosti. Výročie obce je sviatkom a dôvodom uvedomiť si spolupatričnosť k miestu kde žijeme, k miestu, ktoré sme zdedili, a ktoré odkážeme budúcim generáciám.

Prvá písomná zmienka o Ratkovej pochádza z roku 1413. Je to 600 rokov existencie našej obce. Ratková je naším rodným krajom s bohatou históriou a tradíciami, na ktoré by sme mali byť všetci právnom hrdí. Naša obec predstavovala v minulosti významné trhové a remeselnícke stredisko, s výnimočným námestím a krásnymi domčekmi, rodili sa tu, žili a pôsobili mnohé významné osobnosti.

Dňa 13. júla 2013 sme si životné jubileum našej obce pripomenuli veľkolepou oslavou na historickom námestí obce v Ratkovej. Návštevou nás poctilo približne 400 rodákov a hostí z ďalekého i blízkeho okolia.
Oslavy začali slávnostnými bohoslužbami v Evanjelickom kostole a. v. v Ratkovej. Oficiálny program začal na malom pódiu, kde svojím príhovorom privítal prítomných zástupca

starostu obce. Súčasťou programu bolo udelenie čestného občianstva, o ktoré sa zaslúžili p. ThMgr. Miroslav Synak, p. Ing. Ladislav Bobák a p. Ing. Ľudovít Černok. Cena obce bola udelená dlhoročnej kronikárke p. Vlaste Sucháčovej. Ďalším bodom programu bolo uvedenie knihy Ing. Ladislava Bobáka s názvom „Ratková v premenách času a spomienkach“ do života. Následne sa celé dianie presunulo do blízkeho parku, kde bola slávnostne zasadená lipa a odhalená pamätná tabuľa ako budúca spomienka na tento slávnostný deň. Po obednej prestávke prispeli k oslavám svojím programom žiaci Základnej školy v Ratkovej. Po nich nasledovalo vystúpenie folklórneho súboru Háj z Rimavskej Soboty. V originálnom ratkovskom nárečí čriepky o Ratkovej s humorným nádychom predniesli p. JUDr. Anna Klimová, p. Ing. Ľudovít Černok a p. Bohuš Palúš.

Voľná zábava ďalej pokračovala pri cimbalovej muzike Karola Sendreia až do úplného záveru.

Sprievodnými podujatiami boli prehliadka pamätnej izby a historických fotografií zo života obce v budove Evanjelickej školy v Ratkovej a výstavka poľovníckych trofejí PS Ratková v priestoroch kultúrneho domu v Repištiach.

Bc. Ján Bobrovský

{jcomments off}

{jcomments on}

 

Čítať 4599 krát Naposledy zmenené streda, 21 október 2015 10:24

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Komentáre nesúvisiace s témou nebudú zverejnené!